Jedinečná príležitosť: Ikonickú chalúpku „deduška Večerníčka“ otvoria prvýkrát pre verejnosť

  • Do chalúpky deduška Večerníčka na Podpoľaní budú môcť po prvýkrát nahliadnuť aj turisti
  • Pomimo série sviatočných udalostí v Detve otvorená nebude
chalúpka dedka Večerníčka
Chalúpka dedka Večerníčka v Detve TASR/Silvia Tannhauserová
  • Do chalúpky deduška Večerníčka na Podpoľaní budú môcť po prvýkrát nahliadnuť aj turisti
  • Pomimo série sviatočných udalostí v Detve otvorená nebude

Chalúpku dedka Večerníčka pod Poľanou v piatok prvýkrát otvoria pre verejnosť. Pomimo tejto udalosti sa do nej turisti nedostanú. Návštevníci si ju budú môcť prezrieť v rámci sledu vianočných podujatí v Detve, ktoré budú pokračovať v decembri.

Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na rozprávkové postavičky a pre záujemcov bude pripravené aj malé občerstvenie. Na podujatí budú tiež lokálni predajcovia so svojimi výrobkami. Okrem toho si deti budú môcť vymeniť rozprávkové knižky, ktoré už prečítali, za niečo z pre nich pripravenej zbierky. 

Okrem rozprávkových postavičiek bude súčasťou série vianočných akcií pod Poľanou atmosféra sviatkov. TASR o tom informovala Elena Jankovičová z Komunikačného centra Detva, ktoré podujatia organizuje. „Cieľom je ponúknuť možnosť stráviť predvianočný čas vo vianočnej a rozprávkovej atmosfére,“ objasnila.

Priblížila, že akcia bude v areáli Lazníckeho dvora pod Pôjdami. Nachádza sa v miestnej časti Detva-Skliarovo nad amfiteátrom. Podujatie sa začne 24. novembra a pokračovať bude každý piatok a v sobotu v čase od 16.00 do 20.00 h. Posledné bude v piatok 22. decembra.

Chalúpka dedka Večerníčka s orientačným číslom 22 stojí na lúke detvianskych lazov. Má strechu zo slamy, ktorá bola kedysi pre tento región typická.

Pomimo série sviatočných udalostí si turisti môžu pri nej len posedieť na lavičke. Domček postavili ako súčasť projektu s názvom Kultúrna cesta Podpoľanie a stal sa turistickou atrakciou.

Počas letnej sezóny sme robili viac tematických akcií pre verejnosť s ponukou tradičných pochutín. Oslávili sme Veľkú noc na chalúpke a mali sme aj kosenie sena,“ spomenula Jankovičová.

Originál je pri Ukrajine

Domček je kópiou z legendárnej rozprávky Večerníček pôvodne Česko-slovenskej televízie, neskôr Slovenskej televízie a Českej televízie. Originálna stavba, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, je však na východnom Slovensku, blízko hraníc s Ukrajinou.

Pred dvomi rokmi ju kompletne rekonštruovali pod dozorom Krajského pamiatkového úradu v Prešove, stavba si obnovu vyžadovala. Cena diela bola vtedy vyčíslená na 114 700 eur s DPH.

Vlastníkom zrubu na východe krajiny je RTVS, tá ho odkúpila od obce, od ktorej kúpila aj pozemok na jeho presťahovanie. Presunuli ho pri rekonštrukcii, pretože stál na pozemku s nevysporiadanými vlastníckymi vzťahmi, a zároveň preto, aby bol prístupnejší pre ľudí. Naďalej však zostal v Novej Sedlici.

Ide o jeden z posledných objektov ľudovej architektúry tohto druhu na území Prešovského kraja. Dom s rozlohou vyše 37 m2 postavili v prvej polovici 20. storočia.

Národnou kultúrnou pamiatkou je od roku 1987. Komplexnou obnovou prešiel aj v rokoch 1994 až 1996. Avšak bývalá majiteľka sa odsťahovala do Českej republiky, nehnuteľnosť začala chátrať a obec riešila krízové stavy svojpomocne.

„Zvučka Večerníčka je najdlhšie vysielanou zvučkou v Slovenskej republike vôbec. Odrastá na nej už tretia generácia divákov RTVS,“ uviedol v tlačovej správe predchádzajúci generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Doplnil, že o nejaký čas v ňom chcú otvoriť expozíciu televíznej rozprávky a podporiť tak cestovný a turistický ruch v danom kúte krajiny.

Uvedená znelka mala premiéru pred 42 rokmi, kedy Česko-slovenská televízia začala s farebným vysielaním. Námet a scenár vytvorila Anna Minichová, pod výtvarné stvárnenie a réžiu sa podpísal Ladislav Čapek a hudbu Jaroslava Celbu interpretoval Filmový symfonický orchester.

Prvá bryndziareň na Slovensku

Na Podpoľaní bude v súčasnosti ešte viac kultúrnych atrakcií. Vo Vagačovom dome v Detve pripravujú priestor venovaný jeho rodine, ktorá mala v minulosti pod Poľanou bryndziareň, pričom išlo o prvú na Slovensku.

Keďže však po rodine v budove takmer nič neostalo, bude to audiovizuálna projekcia s fotkami. TASR to povedala kultúrna referentka domu Magdaléna Balážová.

Ako uviedla Balážová, po rodine neostal ani nábytok. Nebude to tak klasická pamätná izba alebo múzeum.

„Chystáme stálu expozíciu, históriu s hovoreným slovom pre turistov i študentov ako vzdelávací doplnok. Aby vedeli, prečo je to Vagačov dom,“ objasnila s tým, že k dispozícii bude aj prejav v cudzom jazyku.

V súčasnosti projekciu plánujú a zaoberajú sa fotografiami rodiny. Presný termín otvorenia pre verejnosť však zatiaľ podľa Balážovej nie je známy. Stihnúť by to chceli do letných folklórnych slávností, kedy je v Detve najviac návštevníkov.

Poznamenala, že na projekte spolupracujú s Podpolianskym múzeom v Detve. „História Vagačovcov je známa, múzeum má všetko zaznamenané a má informácie o ľuďoch z rodiny,“ spomenula. V súčasnosti je v dome k dispozícii publikácia Bryndziarstvo a syrárstvo Podpoľania, ktorá opisuje základné historické medzníky výroby tohto druhu syra.

Na prvom poschodí obnoveného Vagačovho domu v súčasnosti organizujú kultúrne podujatia, ako výstavy fotografií či divadlo pre deti. V sobotu (18. 11.) podvečer bol v týchto priestoroch husľový koncert so sprievodom klavíra.

Balážová podotkla, že pripravujú napríklad výstavu, ktorá bude približovať prácu v lese. Prezentovať sa budú aj študenti drevárskej priemyselnej školy vo Zvolene so svojimi výrobkami. Otvorenie je naplánované v decembri tohto roka a určená bude pre žiakov škôl z regiónu.

Vagačovci pochádzali zo Starej Turej. Svoju bryndziareň založili v roku 1787. Ich dom je jeden z najvýznamnejších a najhodnotnejších stavieb v meste.

S jeho úplnou rekonštrukciou začal súčasný majiteľ v roku 2017. V interiéri sú dobové fotografie rodiny. Súčasťou je aj historický nábytok, ktorý vyrobili podľa takého, akým bol priestor v minulosti zariadený.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá