S blížiacim sa adventom sa Bratislava pripravuje na očarujúce začiatky sviatkov. Na Hlavnom námestí sa opäť otvárajú vianočné trhy a mesto sa stane magickým miestom, kde sa stretávajú ľudia, aby zažili kúsok vianočnej atmosféry. Práve tu môžu hľadať darčeky, vychutnávať si tradičné jedlo a pitie, a jednoducho si užiť radostnú pohodu tejto sviatočnej sezóny.
V článku ťa prevedieme vianočným čarovným svetom a ponúkneme ti informácie o tom, čo môžeš očakávať na vianočných trhoch v tomto roku. Buď pripravený nechať sa unášať vlnou vianočnej radosti, ktorá od dnešného dňa naplní ulice a námestie Bratislavy.
Potešujúcou správou je, že vianočné trhy v centre Bratislavy sa tento rok predlžia. Otvorené budú od 23. novembra do 31. decembra. „Boli sme podporení zo strany najmä nájomcov stánkov, aby sme vianočné trhy predlžili,“ informovala riaditeľka Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS) Katarína Hulíková.
Hlavnou ozdobou námestia bude vianočný 12-metrový stromček, ktorý sa oficiálne rozsvieti 24. novembra o 18:00. Ide o 34-ročný smrek, ktorý bol darovaný z bratislavskej Karlovej Vsi. Konáre stromu po Vianociach poslúžia ako potrava pre zvieratá v bratislavskej ZOO, informovala TASR.
zdroj: TASR/Dano Veselský
Stánky na Hlavnom námestí, ktoré stoja za pozornosť
1. ĽUDOVO-UMELECKÉ ČIČMANY s.r.o. – nájdeš tu produkty vyrobené z prírodných materiálov so vzormi tradičných krojov. Výrobky sú inšpirované dedinkou Čičmany a jej známymi vzormi. Ponúkajú rôzny pletený a vyšívaný sortiment ako napríklad tašky, blúzky, svetre, ponožky, deky a mnoho ďalšieho.
2. CERA MEL s. r. o. – rodinná včelia farma, ktorá vyrába včelie produkty, medovú kozmetiku, sviečky z vosku či medové dobroty a doplnky. Všetky produkty sú domáce a vlastnoručne vyrábané.
3. AMADEA – je česká rodinná firma, ktorá sa zameriava prevažne na výrobky z dreva. Ide o najväčšiu výrobňu drevených betlehemov v Európe. Medzi ich produktami nájdeš aj drevené vianočné dekorácie a ozdoby, kuchynské potreby, bytové dekorácie, ale aj doplnky s náboženskou tematikou.
4. Zoja Golomboši – tvorí pod Ústredím ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV), ktoré sa zameriava na rozvíjanie tradičných remesiel a domáckych výrob na Slovensku. Jej sortimentom sú prevažne kameninové výrobky ako sú napríklad šálky, taniere, figúrky a brošne.
5. Marek Evinic – tvorí taktiež pod ústredím ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV), no jeho odvetvím je tokárstvo. Opracováva drevo, z ktorého vznikajú výrobky ako taniere, misky, koreničky a podobne.
6. Localhand, s. r. o. – výrobky pochádzajúce z chránenej dielne, vznikajú z najkvalitnejších prírodných materiálov. Ponúkajú vankúše, obliečky, obrusy, deky, behúne, závesy, prestierania, zástery a mnoho ďalšieho.
7. Lebo medveď – je dizajnérsky projekt zameraný na vzdelávacie hry, ktorý vytvorili traja spolužiaci Juraj, Erika a Patrik. Ide prevažne o náučné stolové hry, pri ktorých výrobe spolupracujú s rôznymi remeselníkmi zo Slovenska.
8. Meridius forge s. r. o. – je firma zaoberajúca sa umeleckým kováčstvom. Medzi ich širokú ponuku výrobkov, ktoré ponúkajú, patria aj interiérové doplnky, kovania na zábradlia, dvere a nábytok, či dokonca sekery a nože.
9. Včelco s.r.o. – ako už vyplýva z názvu, ide o firmu, ktorá sa zaoberá výrobou produktov z medu. Medzi ich základné produkty patrí medovina, sajdery, pivá, medy, včelie produkty a kozmetika.
10. NA PARE s.r.o. – stánok, ktorý ponúka slovenské jedlo pripravované na pare. Ide o jedlá, ktoré všetci dobre poznajú ako napríklad parené buchty s rôznymi náplňami a knedle na rôzne spôsoby.
Novinkou na tohtoročných vianočných trhoch budú „prívetivé zóny“. Tie budú slúžiť najmä na oddych pre rodiny s deťmi, seniorov, zraniteľné skupiny a všetkých, ktorí ruch a tlačenicu na námestí nebudú po chvíli zvládať.
Otvorenie bratislavských vianočných trhov je konečne tu, a tak si nenechaj ujsť príležitosť preskúmať všetky krásy a potešenia, ktoré ponúkajú. Od stánkov s tradičnými remeselnými výrobkami až po širokú škálu vynikajúcich gastronomických pochúťok, každý si tu nájde niečo svoje.
Či už je to teplý punč, sladké pochúťky alebo tradičné vianočné ozdoby. Tieto trhy sú miestom, kde sa stretáva kultúra a tradícia a v neposlednom rade vianočná atmosféra.