Branislav Gröhling v politickej relácii: „Matúš Šutaj Eštok je podržtaška Roberta Fica“
- V politickej diskusnej relácii sa stretli Branislav Gröhling a Richard Raši
- Obaja boli rozhorčení z kauzy EXPO Dubaj či odvolávania ministra vnútra
- V politickej diskusnej relácii sa stretli Branislav Gröhling a Richard Raši
- Obaja boli rozhorčení z kauzy EXPO Dubaj či odvolávania ministra vnútra
V dnešnej politickej diskusii v relácii Na telo Michala Kovačiča sa tentokrát stretli Branislav Gröhling zo SASKY a Richard Raši zo strany Hlas-SD.
Hlavnou témou bolo odvolávanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, 13. dôchodok či správa NKÚ v súvislosti s EXPO Dubaj, o ktorej sme nedávno písali. Televízia zverejnila aj najnovší prieskum.
Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v druhej polovici novembra, vyhrala by strana Smer-SD so ziskom 23,8 percenta hlasov. Druhé v poradí by skončilo Progresívne Slovensko so 17,9 percenta hlasov, po ňom nasleduje Hlas-SD, ktorý by získal 14,6 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v dňoch 15. až 22. novembra na vzorke 1015 respondentov realizovala agentúra Focus pre reláciu televízie Markíza Na telo.
„Nech ju inštitúcie, ktoré ju majú na zodpovednosť, vyšetria, ak sú tam nejaké veci… Nebudem tu vyplakávať, že nás niekto prenasleduje. Ja som tú správu nečítal. Nech to vyšetria a vyvodia zodpovednosť, a ja sa k tomu potom podľa toho postavím,“ zaznelo na úvod z úst Branislava Gröhlinga.
Podľa moderátora je veľmi zvláštne, že si poslanec strany SASKA správu od piatku ešte nestihol prečítať. Na to Gröhling reagoval, že nebude obhajovať nikoho, ani odpovedať na otázky, ktoré by mali byť adresované jeho kolegovi Richardovi Sulíkovi, a nie jemu.
Richard Raši vytiahol grafy a konkrétne čísla, ktorými chcel poukázať na vážne pochybenia, ktoré správa opisuje. „Táto správa vám nastavila zrkadlo,“ povedal.
Najnovší prieskum
Podľa moderátora je prieskum potvrdením výsledku volieb. Keby sa konali voľby dnes, vyhrala by ich opäť strana Smer-SSD s 23,8 %, druhé by bolo PS so 17,9 % a na treťom mieste by sa umiestnila strana Hlas-SD s 14,6 %.
Nasleduje KDH, ktoré by získalo 7,5 %, SaS a koalícia okolo hnutia Slovensko, obe s 6,4 % a za nimi SNS (5,8 %) a Republika (5,3 %).
Podľa výsledkov prieskumu by Smer-SD získal 42 mandátov v parlamente, PS by ich malo 31 a Hlas-SD 25. KDH by v parlamente zastupovalo 13 poslancov, SaS by mala 11 a SNS desať kresiel. Deväť poslancov by v zákonodarnom zbore reprezentovalo Republiku i Alianciu.
„Počkajme si, ako ‚Hlaso-Smer‘ oklamal svojich voličov,“ reagoval na prieskum Gröhling.
„Od prvého momentu ste sa hádali vy ako psy, keby ste Matovičovi nedali mandát, nebola by tu táto chudoba,“ vyčítal Raši poslancovi zo SASKY útok na koalíciu.
Odvolávanie Eštoka
Podľa bývalého ministra školstva je Matúš Šutaj Eštok „podržtaška Roberta Fica“, ktorý mu nakázal, aké vyšetrovanie a kauzy má pozastaviť.
„Chcem deklarovať, že Matúš Šutaj Eštok má plnú podporu aj moju, aj strany Hlas aj prezidentky Slovenskej republiky… Robí len to, čo považuje za správne,“ reagoval Raši. „Podľahli ste Matovičovi, boli ste súčasťou Matovičovho drancovania štátu,“ udrel.
Rodičovský dôchodok
Ak chce vládna koalícia vykonať ústavné zmeny vo vzťahu k rodičovským dôchodkom, musí si na to sama nájsť ústavnú väčšinu, teda 90 poslancov, uviedol v relácii Branislav Gröhling. „Nebudem podporovať ústavnú zmenu k rodičovskému dôchodku a toto budem odporúčať aj ostatným členom nášho klubu,“ povedal.
Platný ústavný zákon hovorí o tom, že každý má právo rozhodnúť, že časť uhradenej dane alebo platby spojenej s účasťou na systéme primeraného hmotného zabezpečenia v starobe sa poskytne osobe, ktorá ho vychovala a ktorej sa poskytuje hmotné zabezpečenie v starobe. Výkon tohto práva nesmie mať negatívny vplyv na primerané hmotné zabezpečenie v starobe.
Branislav Gröhling nesúhlasí s tým, aby bol rodičovský dôchodok vypustený z ústavy, a takisto prezradil, že napokon možno ani nebude ani kandidovať za predsedu strany SASKA.
Richard Raši prezradil, že dúfa, že Daniel Lipšic neostane na poste špeciálneho prokurátora do roku 2027. Takisto vraj neuvažoval o tom, že by chcel byť predsedom Hlasu.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Na telo, TASR