Desaťtisíce Slovákov môžu ušetriť peniaze na mastných pokutách. Od nového roka dostanú „druhú šancu“
- Slováci dostanú druhú šancu
- Daňovníkov môže zachrániť pred pokutou
- Zisti, na aké správne delikty sa druhá šanca vzťahuje
- Slováci dostanú druhú šancu
- Daňovníkov môže zachrániť pred pokutou
- Zisti, na aké správne delikty sa druhá šanca vzťahuje
Od nasledujúceho roka sa uplatní nová legislatíva, vďaka ktorej mnohí Slováci dostanú druhú šancu od daňových úradov. Môžu tak predísť pokute. Ide o pomocnú ruku pre daňové subjekty, informovali sme ťa v tomto článku.
Novela nadobudne účinnosť už čoskoro. Platiť začne hneď na začiatku roka 2024. Týkať sa preto bude všetkých správnych deliktov, ktoré sa udejú po 31. decembri tohto roka.
V jednoduchosti, daňové úrady najprv všetkým Slovákom, ktorí si istými spôsobmi nesplnili svoje daňové povinnosti, zašlú varovania. K sankciám pristúpia až v prípade, že subjekt ani po tejto druhej šanci svoju chybu neopraví, avizovala hovorkyňa Finančnej správy Martina Rybanská.
V prípade prvého porušenia daňovej povinnosti bude najprv odoslané elektronické upozornenie do poštovej schránky na Ústrednom portáli verejnej správy. Úrady tak zároveň subjekt informujú o dôsledkoch ďalšieho porušenia.
„Finančná správa očakáva, že zavedenie ,druhej šance‘ má potenciál zlepšiť daňovú disciplínu subjektov a prispeje aj k zlepšeniu výberu daní. Zmena by sa totiž mohla dotknúť odhadom desiatok tisíc správnych deliktov,“ hovorí Rybanská.
Doteraz sme na Slovensku evidovali najviac správnych deliktov v roku 2022 a ich počet každým rokom rastie.
Finančná správa vlani vystavila 175 332 rozhodnutí o pokute. Počet prípadov daňových subjektov, ktoré si nesprávne uplatnili zníženú sadzbu dane z príjmov právnických osôb (DPPO) vo výške 15 %, klesol po preventívnych kontrolách o polovicu. Finančná správa (FS) týmto krokom dodatočne získala do štátneho rozpočtu 1,1 milióna eur.
Finančná správa zavedenie druhej šance avizovala ešte v auguste za úradníckej vlády. V súčasnosti prinášame bližšie detaily.
Aké chyby ti môže štát v rámci druhej šance odpustiť a ako to bude presne fungovať? >>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.