Unikátny slovenský výrobok môže zaniknúť: Hlavným problémom sú chýbajúci pracovníci

  • V porovnaní so začiatkom storočia ho produkujú 50-krát menej
  • Dôvodom je nedostatok sezónnych brigádnikov
  • S tým bol problém už pred pár rokmi
pole paprika
Ilustračný obrázok TASR/Milan Drozd
  • V porovnaní so začiatkom storočia ho produkujú 50-krát menej
  • Dôvodom je nedostatok sezónnych brigádnikov
  • S tým bol problém už pred pár rokmi

Je prvým slovenským výrobkom, ktorý bol ocenený značkou kvality Európskej únie ako výrobok s chráneným označením pôvodu. Jeho vysokú kvalitu a výnimočnosť zaručuje vyše 100-ročná tradícia pestovania a spracovania koreninovej papriky na Podunajskej nížine. Dnes však hrozí, že by žitavská paprika mohla zaniknúť.

Spracovatelia v minulosti získali sušením stovky ton papriky za rok. V roku 2022 to však bolo už len 30 ton a v tomto roku ešte niekoľkokrát menej, informujú Správy RTVS. Hlavným problémom je nízky záujem o prácu. Papriku totiž pre nedostatok sezónnych brigádnikov už takmer nikto nepestuje. 

V porovnaní s rokom 2006 dnes namelú 50-krát menej

Jedinečnosť koreninovej papriky, ktorá je dopestovaná na Podunajskej nížine, spočíva v tradičnom pestovaní a spracovaní, ale hlavne v typickej a ničím nenapodobniteľnej oranžovo-červenej farbe, ktorú paprika získava v poslednej fáze mletia na tzv. vyfarbovacom kameni, informuje Tesco.

Iba taký produkt môže byť podľa ochrannej známky žitavskou paprikou. Tá má sviežu vôňu po zelenine s nádychom kapie, je výrazne sladká a jedlám dodáva unikátnu chuť, vôňu i farbu. Podľa webu klobasky.sk sa dá využiť pri príprave guľáša, dusení rôznych druhov mäsa alebo zabíjačkových špecialít a omáčok.

Keďže je jej nedostatok, s mletím a plnením papriky začali v roku 2023 o niečo neskôr. 

V roku 2006, ktorý patril z hľadiska výroby medzi tie najúspešnejšie, sa im podarilo namlieť a zabaliť aj 500 ton. V tomto roku to však bude len 10 ton. Ján Kolesár, jeden z pestovateľov žitavskej papriky, povedal, že pokiaľ to bude pokračovať v tomto trende, čoskoro dôjde k zániku pestovania koreninovej papriky na Slovensku.

Spracovať a dopestovať ju pritom nie je problém. Ten spočíva v jej pozbieraní, na ktorú chýba brigádnický personál. „Žiadny kombajn na to neexistuje. Výsledný efekt bude taký, že tí pestovatelia do toho nepôjdu, keď im to nakoniec na poli zhnije,“ nadviazal Kolesár.

Podľa TASR v roku 2019 pritom ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná z SNS regionálnych pestovateľov po výraznom poklese výroby vyzvala, aby sa jej opäť venovali.

„Žitavská paprika sa musí robiť výlučne z papriky dopestovanej v regióne. V minulosti sme dopestovali 3 000 ton sušiny, dnes 50 ton. Cez zelenú naftu podporujeme špeciálne rastlinné a živočíšne komodity, apelovala by som preto na pestovateľov práve žitavskej papriky, aby sa začali opäť venovať jej pestovaniu.“

Kolesár už pred štyrmi rokmi videl problém v slabom záujme pestovateľov i v nedostatku pracovnej sily, ktorá je pri zbere koreňovej papriky nevyhnutná.

Ministerstvo pôdohospodárstva odmieta ešte viac zvýhodniť brigádnikov

„Tento prípad len potvrdzuje ten fakt, že celé odvetvie špeciálnej rastlinnej výroby je naozaj náročné na ľudskú prácu,“ povedala hovorkyňa ministerstva práce Kristína Korenková.

„Je potrebné v tejto súvislosti riešiť hlavne problematiku daňového a odvodového zaťaženia sezónnych pracovníkov s ministerstvom práce,“ uviedol hovorca ministerstva pôdohospodárstva Andrej Wallner.

Rezort odvody brigádnikom už od roku 2023 čiastočne znížil, no ešte väčšie zvýhodnenie odmieta. Pestovatelia požadujú zvýhodnenie za viac odpracovaných hodín, no rezort nesúhlasí. Producent uvádza, že by mohlo dôjsť k väčšiemu zapojeniu ľudí bez práce do sezónnych prác. Hlavnou motiváciou by pre nich mohlo byť ponechanie dávok popri brigádnickej práci.

poľnohospodárstvo
zdroj: Unsplash/no one cares

„Týmto ľuďom, pokiaľ prídu, nech peniaze zostanú a budú ešte zaplatení na tejto robote. Štát navyše zarobí, lebo budú platiť odvody,“ konštatuje Kolesár. Parlament už s návrhom takéhoto typu do kontaktu prišiel, no skončilo to bezúspešne. V novembri minulého roka zaň hlasovalo viacero súčasných členov koalície, vrátane súčasného ministra práce Erika Tomáša z Hlasu-SD.

Aj napriek tomu, že v minulosti návrh podporoval, ministerstvo nad jeho schválením dnes neuvažuje. „Ministerstvo momentálne neplánuje zavedenie navrhovaného opatrenia,“ uviedla Korenková z rezortu práce. Nedostatok sezónnych pracovníkov pritom všeobecne vplýva na nižší záujem farmárov pestovať aj ďalšie druhy zeleniny alebo ovocia.

Zdroje: Správy RTVS, Tesco, Klobásky, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá