Očkovanie proti HPV vírusu bude „zadarmo“ aj pre mladších ľudí, zmena platí oddnes

  • Proti susedným krajinám s mierou očkovanosti zaostávame
  • VšZP zavádza bezplatné poistenie proti HPV vírusu pre deti vo veku 9 až 15 rokov
Termofor s horúcou vodou na bruchu človeka, riziko popáleniny a vyšetrenie u lekára
Wikimedia Commons/ Vulvani TASR/Radovan Stoklasa
  • Proti susedným krajinám s mierou očkovanosti zaostávame
  • VšZP zavádza bezplatné poistenie proti HPV vírusu pre deti vo veku 9 až 15 rokov

Všeobecná zdravotná poisťovňa posúva včasnú prevenciu na novú úroveň. Nárok na bezplatné očkovanie proti HPV bude od decembra 2023 dostupné pre deti až do 15 rokov.

„V súčasnosti je známych až 150 druhov HPV vírusu, a z nich HPV 31, 33, 45, 52, 58 spôsobujú okolo 20 percent prípadov rakoviny krčka maternice, HPV 16 a 18 sú zodpovedné až za 70 percent prípadov. Až 4 z 5 ľudí sa počas svojho aktívneho se*uálneho života stretne s HPV vírusom, v populácii je už bežne rozšírený,“ uvádza pacientska organizácie „Nie rakovine“.

Nákaza sa môže prejaviť až po rokoch

Vírus HPV pritom môže človek mať roky bez toho, aby sa prejavili príznaky. Infekcia sa prejaví u 20 % prípadov a najviac nakazených pribúda vo veku 18 – 25 rokov, pričom vývoj od infekcie k nádoru môže trvať až 15 rokov. Práve preto sa rakovina spôsobená HPV vírusom najčastejšie diagnostikuje až niekoľko rokov po nakazení. 

Tento vírus okrem rakoviny krčka maternice spôsobuje aj množstvo iných onkologických ochorení, preto je vhodné očkovanie aj pre mužov. Ako píše Unilabs, prenáša sa pohlavným stykom, ale aj dotykom a matka ho dokonca môže preniesť na svoje dieťa pri pôrode.  

Napriek tomu, že na Slovensku ročne na rakovinu krčka maternice ochorie 630 žien a tretina z nich umrie, miera očkovanosti je u nás stále alarmujúco nízka. Všeobecná zdravotná poisťovňa v snahe o pokles množstva ochorení súvisiacimi s HPV vírusom implementuje novú očkovaciu politiku. 

„Od 1. decembra tohto roka bude plne hradená vakcína Gardasil 9 deťom a mladým až do 15 rokov (teda 14 rokov + 364 dní), čiastočne hradená bude poistencom do 15 rokov aj vakcína Cervarix,“ spresňuje hovorkyňa VšZP Alena Krčová. Vakcína dokáže očkovaného chrániť pred 90 % nádorov spôsobených infekciou HPV. 

Je dôležité očkovať aj chlapcov

VšZP posiela rodičom upozornenie prostredníctvom ich mobilnej aplikácie, v ktorom ich informuje o možnosti zaočkovať svoje dieťa niekoľko mesiacov pred dovŕšením 12. roku ich života. Poisťovňa udáva, že po novom budú takéto upozornenia prichádzať aj samotným deťom vo veku od 12 do 15 rokov. 

„Ak lekár rozhodne o potrebe alebo vhodnosti očkovania proti infekciám, ktoré sú spôsobené onkogénnymi humánnymi papilomavírusmi, prvá dávka vakcíny ako hradená liečba sa môže indikovať v 13 až 15 roku života u dievčat alebo chlapcov. Hradená je dvojdávková očkovacia schéma,“ hovorí MUDr. Mária Murgašová, riaditeľka úseku zdravotných činností VšZP.

Najlepšiu účinnosť má vakcína vtedy, keď ju podajú ešte pred začiatkom intímneho života maloletého. Podávať sa má v ambulancii pediatra, najlepšie od 9. do 15. roku života, kedy sa predpokladá, že dieťa ešte HPV vírusu nebolo vystavené a kedy sú na dosiahnutie potrebnej imunity postačujúce 2 dávky očkovacej látky. 

Pediatrička Mudr. Elena Prokopová zdôrazňuje, že očkovanie je dôležité aj pre chlapcov: „Chlapci sa môžu vírusom infikovať rovnako ako dievčatá a môže u nich spôsobiť rovnako závažné ochorenia. Navyše u chlapcov alebo aj mužov nemáme na tieto ochorenia zavedený cielený skríning v porovnaní so ženami, čo často odďaľuje diagnostiku ochorenia. Aj chlapci sú prenášači vírusu HPV a môžu sa tak nechcene stať zdrojom infekcie pre svoje budúce partnerky,“ udáva.

Alternatíva pre staršie deti

Pre maloletých, ktorí toto časové rozhranie už premeškali, Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúka výhodnú alternatívu. „VšZP naďalej preplatí do 50 % z ceny každej vakcíny aj starším deťom do 18 rokov (presnejšie do veku 17 rokov a 364 dní). Poistenci môžu požiadať o príspevok na tento doplatok v rámci benefitu na prevenciu a očkovanie v Peňaženke zdravia MINI aj MAXI, a to do výšky 31,45 eura na jednu dávku vakcíny. Žiadosť môžu poslať hneď po podaní prvej dávky.“ 

Iniciatíva VšZP by mala zvýšiť mieru očkovanosti mladých aj na Slovensku. Proti zahraničiu zatiaľ výrazne zaostávame – v Austrálii je zaočkovaných až 86 % dievčat a 81 % chlapcov, v Nemecku 53 % dievčat a u našich maďarských susedov až 80 % dievčat vo veku 12 – 13 rokov. 

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: VšZP, NIE RAKOVINE, Unilabs

Najnovšie videá

Trendové videá