Vieme, kedy Slováci dostanú e-doklady. V smartfóne budeš môcť nosiť občiansky aj vodičák

  • Slováci už čoskoro dostanú možnosť digitálnej peňaženky
  • Budeš v nej môcť nosiť mnoho dôležitých dokladov
  • Na Slovensko by mohla prísť už v roku 2025
digitálna identita
Canva/African images
  • Slováci už čoskoro dostanú možnosť digitálnej peňaženky
  • Budeš v nej môcť nosiť mnoho dôležitých dokladov
  • Na Slovensko by mohla prísť už v roku 2025

Kartička, ktorá dokazuje, že si občan, ďalšia, že si vodič, iná zas, že si poistenec. Každý deň pri sebe musíme nosiť množstvo „kúskov plastu“, na ktorých sa nachádzajú rôzne dôležité údaje a informácie. Pre občanov Európskej únie by sa však situácia mala čoskoro zmeniť.

EÚ totiž plánuje zaviesť pre každého svojho obyvateľa tzv. „digitálnu identitu“. Názov síce znie celkom veľkolepo, no v podstate pôjde o obyčajnú aplikáciu pre smartfóny, v ktorej sa budú nachádzať viaceré digitálne identifikačné karty. Pôjde napríklad o občiansky preukaz či vodičský preukaz.

Cieľom je, aby do roku 2030 aspoň 80 % občanov EÚ využívalo digitálnu identitu na prístup k dôležitým verejným službám v celej EÚ. Europarlament v marci 2023 prijal svoju pozíciu k tejto aktualizácii, zdôrazňujúc potrebu spolupráce medzi vnútroštátnymi systémami a kontrolu občanov nad ich osobnými údajmi.

Ku konceptu digitálnej peňaženky sa vyjadrila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Vždy, keď nás aplikácia alebo webová stránka požiada o vytvorenie novej digitálnej totožnosti alebo o jednoduché prihlásenie sa cez veľkú platformu, nevieme, čo sa s našimi údajmi v skutočnosti deje.

Komisia preto navrhla vytvoriť bezpečnú európsku elektronickú identitu, ktorej budeme dôverovať a ktorú každý občan môže využiť kdekoľvek v Európe pri akejkoľvek činnosti od platenia daní až po prenajatie bicykla. Vďaka tejto technológii si budeme môcť skontrolovať, aké dáta sa používajú a ako,“ uviedla.

Na Slovensku čoskoro

K oficiálnemu zavedeniu celoeurópskeho nariadenia, v dôsledku ktorého by musela každá členská krajina zaviesť používanie digitálnej peňaženky, chýba ešte zopár finálnych formalít. Slovensko však podľa všetkého nezaháľa. Doklady by sa u nás mohli zdigitalizovať do 2 rokov.

Pre Startitup to potvrdil odbor komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI). „Na Slovensku je projekt aktuálne v úvodnej fáze prípravy. Predbežne je uvedenie digitálnej peňaženky plánované v roku 2025,“ uviedol rezort.

Možnosti využitia digitálnej peňaženky pritom budú podľa Ministerstva skutočne široké. „Po spustení na národnej úrovni si do peňaženky občania budú môcť uložiť napríklad občianske a vodičské preukazy, rodné listy, diplomy či lekárske predpisy. Využiť sa bude dať aj na založenie účtu v banke či registráciu u mobilného operátora,“ načrtlo MIRRI.

Občiansky preukaz
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Digitálna peňaženka Slovákom umožní identifikovať, ukladať a spravovať svoje identifikačné údaje a úradné dokumenty v elektronickej podobe. Tieto citlivé údaje však neodovzdajú do rúk žiadnej tretej strane. Naopak, budú mať nad nimi plnú kontrolu. „Používanie peňaženky bude dobrovoľné,“ ubezpečil odbor komunikácie.

Podľa rezortu sa vydanie celoeurópskeho nariadenia očakáva niekedy počas budúceho roka. Každý štát, vrátane Slovenska, následne dorieši implementáciu a akceptáciu digitálnych dokladov na národnej legislatívnej úrovni.

Zavedenie zmeny, samozrejme, sa úplne nevyhne komplikáciám. „Napríklad bude treba jasne zodpovedať otázku, či sa pri policajnej kontrole stačí preukázať digitálnym dokladom alebo bude potrebný aj fyzický doklad,“ predpovedá ministerstvo.

Digitálni Česi

Niektoré krajiny EÚ však nečakajú na oficiálne nariadenie. Príkladom je napríklad susedné Česko, v ktorom by digitálna peňaženka mohla začať fungovať už v januári budúceho roka. Ako informuje portál CzechCrunch, česká snemovňa schválila 29.11. zavedenie aplikácie eDoklady.

Mobilná aplikácia by mala českým občanom umožniť presne to, čo MIRRI opisovalo vo svojom vyjadrení. V Českej republike musí návrh ešte prejsť hlasovaním v Senáte a následne ho musí podpísať aj prezident. Neočakáva sa však, že by proti návrhu ktokoľvek protestoval. U susedov si tak pravdepodobne budú môcť výdobytky modernej doby užiť o čosi skôr než u nás.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: MIRRI, CzechCrunch, EP

Najnovšie videá

Trendové videá