Veľké zmeny na pumpách: Vieme, ktoré palivo je pre Slováka na 100 kilometrov najlacnejšie
- Čerpacie stanice zvažujú, že vymenia klasické stojany
- Ceny palív na Slovensku sa menia
- Čerpacie stanice zvažujú, že vymenia klasické stojany
- Ceny palív na Slovensku sa menia
Prevádzkovatelia čerpacích staníc dostali nové povinnosti. Ministerstvo hospodárstva SR (MHSR) zdôrazňuje, že všetky členské krajiny Európskej únie dostali novú úlohu. Podľa nových pravidiel je povinnosťou verejne prístupných čerpacích staníc viditeľné a čitateľné zverejnenie porovnania cien prevádzky vozidla na 100 kilometrov pred jednotlivé palivá. Výnimkou nie sú ani alternatívne.
Ako sme ťa informovali na portáli Fontech, prepočet cien má byť vykonávaný pre segment C. Do tejto skupiny, ktorá je tiež označovaná ako „nižšia stredná trieda“, patria autá ako Volkswagen Golf, Škoda Octavia alebo Hyundai i30. Tieto autá sú podľa MHSR na trhu najzastúpenejšie v kategórii M1.
Niektoré pumpy zvažujú výmenu stojanov za nabíjačky
MHSR na webe približuje aj spôsob a metodiku volenia reprezentatívnych modelov a následný výpočet priemernej spotreby, od ktorej sa odvíja cena paliva na 100 km. Ministerstvo tiež pripomína, že čerpacie stanice po novom majú zverejňovať informácie, ktoré sú na webe MHSR za každý uplynulý štvrťrok. Majú tak urobiť vždy najneskôr do 31. januára, 31. apríla, 31. júla a 31. októbra kalendárneho roka.
Aktuálne údaje z tretieho štvrťroku ukazujú, že najekonomickejším palivom je stále elektrická energia, jej cena je však takmer identická s LPG, ktoré je v autách jednoduchšie dostupné a lacnejšie na inštaláciu. Naopak, najdrahším palivom je vodík, s cenou 18,14 € na 100 km, čo je takmer dvojnásobok ceny benzínu E10.
Vodík je výnimočný aj svojou minimálnou dostupnosťou na Slovensku a vysokou cenou áut, ktoré ho využívajú, dokonca v porovnaní s elektromobilmi.
Ceny palív na Slovensku sa menia, a hoci elektrické autá už nešetria toľko ako v minulosti, elektrická energia je stále najlacnejšou voľbou. Na rozdiel od LPG, benzínu a nafty, elektrické autá je možné nabíjať aj doma, a na verejných nabíjačkách dokonca rýchlejšie.
Siete čerpacích staníc preto začínajú zvyšovať záujem o nabíjacie infraštruktúry, niektoré dokonca zvažujú výmenu klasických stojanov za nabíjačky. Spoločnosť Shell plánuje vytvoriť „centrá mobility“ so zameraním sa len na elektrické vozidlá, a tiež rozšíriť ponuku skvapalného bio zemného plynu a vodíka pre nákladnú dopravu.
Krajine, do ktorej cestujú Slováci, hrozí nedostatok paliva
Rafinéria Slovnaft upozorňuje na hrozbu nedostatku paliva na jej benzínových pumpách v Česku, píše TASR. Piateho decembra končí výnimka z embarga na ruskú ropu. Firma prechádza na výrobu z ropy inej krajiny, čo je finančne a technologicky náročné a trvá to určitú dobu, ako sme ťa informovali v tomto článku.
Pre Česko je dovoz pohonných hmôt zo Slovenska dôležitý, najmä ten na Moravu. Slovensko požiadalo o predĺženie výnimky, avšak zatiaľ nie je zrejmé, či mu Brusel vyhovie. Spoločnosť vyrába svoje produkty predovšetkým z ruskej ropy.
„Bezprostredne po piatom decembri sa budeme snažiť našich českých zákazníkov aj naďalej zásobovať v súlade so sankciami,“ uviedol vedúci komunikácie a hovorca spoločnosti Slovnaft Anton Molnár. No jediná slovenská domáca rafinéria vidí riziká.
„Odstávky či neplánované poruchy a opravy v rafinériách v Česku, ako aj ďalších rafinériách v regióne, ktoré sú v poslednej dobe vo všetkých krajinách regiónu veľmi bežné, výrazne zvyšujú riziko nedostatku palív v regióne,“ vysvetlil hovorca.
Doplnil, že časť technologických zmien je naplánovaná na budúci rok počas generálnych odstávok. „Celkovo na diverzifikáciu je nutné investovať dvesto miliónov eur,“ vyčíslil vedúci komunikácie.
Česku domáca produkcia palív nestačí a okrem Slovenska nemajú veľa možností, ako dovážať palivo, ktoré im chýba, predovšetkým naftu. Ani iným krajinám v regióne nestačí domáca produkcia.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: MHSR, Fontech, archív Startitup