Slovenské vozidlá a ich skrytá nehodová minulosť: Tieto štatistiky by mal poznať každý vodič v našej krajine
- Slováci sú kráľmi v počte nehôd
- Až 52 % áut v našej krajine zažilo nejaké poškodenie
- Slováci sú kráľmi v počte nehôd
- Až 52 % áut v našej krajine zažilo nejaké poškodenie
Žiadne auto nie je imúnne voči nehodám a je bežné, že vozidlá každých pár rokov utrpia menšie alebo väčšie poškodenia. Keď však poznáš počet najazdených kilometrov vozidla, môžeš sa dozvedieť veľa o jeho minulosti vrátane toho, koľkokrát mohlo byť poškodené. Platforma carVertical, ktorá poskytuje údaje o automobiloch, s týmto cieľom uskutočnila na Slovensku prieskum, vďaka ktorému zistila, koľko kilometrov zvyčajne najazdí vozidlo, kým sa ocitne v nehode.
Spoločnosť merala súvislosť medzi počtom najazdených kilometrov a nehodovosťou vozidiel v priebehu rokov 2021 – 2023. Z údajov vyplynulo, že v roku 2021 najazdilo vozidlo na Slovensku do vzniku dopravnej nehody v priemere 120 307 km, v roku 2022 to bolo 139 638 km a v roku 2023 „len“ 133 837 km.
„Vozidlo s 300 000 kilometrami na tachometri môže mať za sebou viac ako 2 nehody. Za poškodenie sa však považuje aj drobný náraz alebo škrabanec, preto by si kupujúci ojazdených vozidiel mali pred kúpou konkrétneho vozidla zistiť, aké poškodenia vozidlo utrpelo,“ vysvetľuje Matas Buzelis, automobilový expert.
Zatiaľ čo drobné škody by nemali ovplyvniť rozhodnutie o kúpe konkrétneho vozidla, vážna dopravná nehoda môže znamenať, že vozidlo malo poškodenú konštrukciu a nemusí byť z hľadiska prevádzky bezpečné.
Porovnanie so zahraničím
V susednom Česku sú štatistiky poškodenia rozdielne. Táto krajina sa dostala z 201 357 km v roku 2021 na 191 049 km v roku 2023 – to sú však lepšie výsledky ako na Slovensku.
Ako vyplýva zo štúdie, v roku 2023 najazdili slovenské autá do vzniku nehody o 9,2 % menej kilometrov, ako je priemer krajín Európskej únie. To znamená, že slovenské autá sa stávajú účastníkmi nehôd oveľa častejšie ako autá v iných krajinách. Keďže však k poškodeniam stále dochádza, môže to niektorých nepoctivých predajcov nabádať k tomu, aby zamaskovali históriu vozidla.
„Kupujúci by nemali o ojazdených vozidlách uvažovať rovnako ako o nových. Každý vodič by chcel, aby jeho vybrané auto bolo v dobrom stave, ale, bohužiaľ, to tak nie je vždy. Odhadujeme, že až 52,4 % vozidiel zažilo nejakú nehodu. Kontrola histórie vozidla by preto mala zohrávať dôležitú úlohu v procese kúpy vozidla spolu s testovacou jazdou a fyzickou kontrolou v autorizovanom servise,“ hovorí Buzelis.
Ako zistiť, či malo auto nehodu?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké informácie môže odhaliť počet najazdených kilometrov o minulosti vozidla?
- Koľko kilometrov v priemere najazdia slovenské vozidlá pred vznikom nehody?
- Ako súvisia najazdené kilometre s frekvenciou nehôd na Slovensku?
- Sú slovenské vozidlá častejšími účastníkmi nehôd ako vozidlá v iných krajinách EÚ?
- Ako môžu byť zneužité informácie o poškodeniach vozidiel nečestnými predajcami?
- Ako môže kupujúci zistiť, či malo vozidlo nehodu?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy