Košická ZOO predáva svoje zvieratá. Dôvodom je nedostatok peňazí

  • Odpredaj zvierat sa týka tých druhov, z ktorých sa v ZOO nachádza viac kusov
  • Ide o nadbytočné zvieratá, hlavne domáce plemená
Na snímke daniele škvrnité v košickej zoologickej záhrade 18. januára 2022.
Zvieratá v ZOO Košice TASR/František Iván
  • Odpredaj zvierat sa týka tých druhov, z ktorých sa v ZOO nachádza viac kusov
  • Ide o nadbytočné zvieratá, hlavne domáce plemená

Košická zoologická záhrada sa snaží šetriť peniaze veľmi zaujímavým spôsobom. Rozhodla sa totiž vyradiť nadbytočné zvieratá. Zlá finančná situácia najväčšieho mesta východného Slovenska sa podpísala aj na organizácii tradičných podujatí, ktoré sa v zoologickej záhrade konať nebudú. Informovala o tom agentúra TASR. Je zrejmé, že tieto kroky sa odrazia aj na návštevnosti záhrady.

„Dodržať rozhodnutie mesta, že každý mestský podnik v tomto krízovom režime má povinnosť ušetriť päť percent prevádzkových nákladov, nie je v podmienkach našej organizácie jednoduché,“ uviedol riaditeľ zoo Erich Kočner. Podľa jeho slov musia mať zvieratá v zime vytvorené adekvátne podmienky na prežitie.

Aby sa v ZOO vyhli únikom tepla, pomohli si napríklad minerálnou vatou. Kočner tvrdí, že v snahe ušetriť na krmive ZOO využíva aj vlastné zdroje. Zároveň sa začalo s vyraďovaním zvierat, ktoré nie sú vhodné do chovu. Tieto zvieratá ZOO odpredáva. Kočner však podotkol, že to aktuálne nie je cieľom ZOO.

Odpredaj zvierat sa týka tých druhov, z ktorých sa v ZOO nachádza viac kusov. Ide podľa neho o nadbytočné zvieratá, hlavne domáce plemená. Na predaj sú napríklad andulky, ktoré si môžeš kúpiť aj ty.

Tento rok sa v ZOO nekonajú ani podujatia, ako je Mikuláš pre deti či Vianočná zoo. So štvrťmiliónovou návštevnosťou za celý rok 2023 tak v ZOO nepočítajú. Od začiatku roka zoologickú záhradu navštívilo 242-tisíc ľudí, no vzhľadom na to, že obľúbené akcie sa konať nebudú, je takmer isté, že decembrová návštevnosť bude v porovnaní s inými rokmi nižšia.

Košice v krízovom režime

Kvôli nepriaznivej finančnej situácii vstúpilo mesto Košice 1. decembra do krízového režimu. Na základe správy agentúry TASR sme informovali, že to oznámil primátor Jaroslav Polaček spolu s hlavným kontrolórom mesta Pavlom Gallom. Do roku 2024 mesto vstúpi v rozpočtovom provizóriu.

Hlavný kontrolór mesta Gall uviedol, že dôjde ku radikálnemu obmedzeniu akýchkoľvek bežných výdavkov vrátane financií smerujúcich do zabezpečenia obvyklých potrieb mesta. „Takisto to bude aj pri prevádzke magistrátu a mestských podnikov, aby sa čo najrýchlejšie dosiahli úspory predovšetkým v prevádzkových a mzdových nákladoch,“ uvádza magistrát.

Krízový režim bude mať priamy vplyv napríklad na odvoz komunálneho odpadu, údržbu a opravu ciest alebo údržbu verejných priestranstiev. Mesto sa však bude snažiť minimalizovať dosahy krízového režimu v oblasti sociálnej starostlivosti a školstva.

Mesto bude v rozpočtovom provizóriu

Keďže v súčasnosti nie je možné pripraviť vyrovnaný rozpočet, podľa Polačeka bude mesto od začiatku budúceho roka v rozpočtovom provizóriu. Úsporné opatrenia sa týkajú zníženia výdavkov v minimálnej výške päť percent oproti tým výdavkom, ktoré boli schválené v rozpočte mesta na tento rok.

Problémy pri zostavovaní rozpočtu zdôvodňuje aj tým, že mestské zastupiteľstvo (MsZ) v uplynulých dňoch opäť odmietlo návrh na zvýšenie poplatkov za komunálny odpad, v školských zariadeniach, daň z nehnuteľností a ubytovania, čo mohlo priniesť 25 miliónov eur.

Rozdiel medzi predpokladanými príjmami a výdavkami predstavuje v súčasnosti zhruba 44 miliónov eur. Magistrát pripomína, že problémom sú najmä výpadky príjmov z podielových daní či nové kompetencie miest, ktoré spôsobili nárast výdavkov.

Hlavný kontrolór bude vzhľadom na zlú finančnú situáciu mesta pravidelne vyžadovať od ekonomického oddelenia monitorovaciu správu o všetkých záväzkoch mesta vrátane tých po lehote splatnosti.

Zakázané vyplácanie odmien

Pre všetkých zamestnancov mesta, mestských podnikov a organizácií bolo bez akýchkoľvek výnimiek až do odvolania zakázané vyplácanie odmien. Primátor plánuje navrhnúť aj zmenu odmeňovacieho poriadku pre poslancov a vzdanie sa vlastných odmien.

Oddelenie školstva má zas vzhľadom na enormný nárast výdavkov nákladov pripraviť návrhy na optimalizáciu siete škôl a školských zariadení, ktoré budú v nasledujúcom roku predložené poslancom.

Konkrétne opatrenia týkajúce sa rozsiahlych škrtov plánuje vedenie mesta predstaviť poslancom v najbližších dňoch. Rokovať o nich budú 12. decembra na zasadnutí MsZ.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: TASR, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá