1 z 2 mladých ľudí má „chorobu starcov“. Môže za to prístroj, ktorý používame denne
- Mladí ľudia majú čoraz väčšie problémy so sluchom
- Strata sluchu však môže vyvolať závažné ochorenia
- Odborníčka radí využívať špeciálne pravidlo
- Mladí ľudia majú čoraz väčšie problémy so sluchom
- Strata sluchu však môže vyvolať závažné ochorenia
- Odborníčka radí využívať špeciálne pravidlo
Nedávna štúdia odhalila, prečo majú mladí ľudia čoraz väčšie problémy so sluchom. Táto štúdia skúmala od júna do októbra viac ako 1 000 ľudí vo veku od 16 do 35 rokov.
Ukázalo sa, že nadmerné počúvanie hlasnej hudby cez slúchadlá a navštevovanie hlučných koncertov či večierkov je pre ušné bubienky nočnou morou.
Takmer polovica mladých ľudí „nepočuje“
Čísla z tejto štúdie sú poriadne desivé. Až 49 percent mladých ľudí do 35 rokov má „menej ako normálny“ sluch, čo má značný vplyv aj na kvalitu ich života. Ďalších 25 percent mladých trpí stratou sluchu. Dokonca dvaja z piatich ľudí majú „pravdepodobnú“ stratu sluchu, ako zistila spoločnosť Eargym, ktorá sa zaoberá starostlivosťou o sluch.
Najalarmujúcejšie je, že len 40 percent ľudí nemá žiadne známky straty sluchu. Pre výskum experti využili test, pri ktorom museli účastníci identifikovať čísla, ktoré vedci hovorili, na pozadí hluku pri rôznych hlasitostiach.
Ukázalo sa, že polovica mladých ľudí má problémy so sluchom, najmä vo situáciách, keď je v okolí veľa hluku. To znamená, že majú problémy s udržiavaním rozhovorov v hlučných miestach alebo rozpoznaním, odkiaľ zvuk prichádza.
Prečo sa to deje?
Podľa Amandy Philpott, spoluzakladateľky a šéfky Eargym, nárast straty sluchu u mladých ľudí súvisí s „nebezpečným počúvaním“ hudby a hlukom v mestách. Mnohí z nás si totiž nedokážu život bez slúchadiel v ušiach ani predstaviť, niektorí bez toho ani nedokážu pracovať.
Slúchadlá sa stali súčasťou nášho života, ale často ich máme zapnuté na vyššej hlasitosti a na dlhšie obdobia, čo nám však podľa expertov vôbec nerobí dobre.
Philpottová to prirovnala k chôdzi po tej istej tráve bez prestávky. Naše ušné bunky, ktorých máme približne 18 000, sú dôležité pre sluch, ale nevedia sa samy obnovovať, keď sa poškodia.
Pravidlo 60/60
Philpottová odporúča dodržiavať „pravidlo 60/60“ – počúvať na 60 percentách hlasitosti najviac 60 minút naraz. Týmto spôsobom môžeš údajne znížiť riziko straty sluchu a ochrániť svoje citlivé ušné bunky.
Strata sluchu má však dôsledky, ktoré siahajú ďaleko za hranice sluchu. Niekoľko štúdií ju spojilo s neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba. To, že človek ťažko počuje, vedie k sociálnej izolácii, čo môže viesť k miernej kognitívnej poruche a neskôr aj k demencii.
V inej štúdii, ktorá sledovala 639 dospelých po dobu takmer 12 rokov, zistili odborníci, že mierna strata sluchu zdvojnásobila riziko demencie. Stredná strata zvýšila riziko trojnásobne a ľudia s ťažkým poškodením sluchu mali päťkrát väčšiu pravdepodobnosť, že sa dostanú do stavu demencie.
Navyše, pri chôdzi naše uši zachytávajú jemné signály, ktoré pomáhajú s rovnováhou. Strata sluchu tieto dôležité signály potláča. Taktiež núti mozog pracovať tvrdšie len na spracovanie zvuku.
Toto podvedomé multitaskingové spracovanie môže blokovať snahu mozgu sústrediť sa na chôdzu. Šumenie v ušiach, nazývané tinnitus, je ďalším skorým signálom toho, že v blízkej budúcnosti môže dôjsť k strate sluchu.
Výsledky tejto štúdie ukazujú, že je načase zaoberať sa rastúcim problémom straty sluchu u mladých dospelých. Podľa vedcov by sme si mali uvedomiť riziká spojené s dlhotrvajúcim vystavením hlučným zvukom, či už cez slúchadlá alebo v mestskom prostredí.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Ear Gym, News Beezer, MusicTech, John Hopkins Medicine