Od zdravého ekosystému závisí naša budúcnosť. Známe osobnosti sa zapojili do iniciatívy ŽIVOty.sk, aby pomohli mladým ľuďom pochopiť dôležitosť ochrany prírody
Prírodné bohatstvo, ktorým Slovensko disponuje je jedna z vecí, na ktoré môžeme byť naozaj hrdí. Naša krajina je jedným z najvýznamnejších centier biodiverzity v celej Európe. Avšak, v dôsledku moderného vývoja je väčšina chránených druhov živočíchov a rastlín ohrozená. V reakcii na túto situáciu sa známe osobnosti vrátili do svojich rodných regiónov s cieľom pomôcť mladej generácii pochopiť, že zachovanie prírody v našom okolí závisí od individuálneho prístupu každého z nás.
Slovensko sa dlhodobo radí medzi najbohatšie európske centrá s najvyšším národným indexom biodiverzity (0,589). Tento úspech je výsledkom tradičného hospodárenia s endemizmom a bohatstvom v slovenských regiónoch. Napríklad Karpatské lúky patria medzi biotopy s najvyššou rozmanitosťou na celosvetovej úrovni a v Slovenskom raji odborníci dokonca zaznamenali svetové rekordy v počte druhov rastlín.
Napriek týmto úspechom je biodiverzita na Slovensku stále ohrozená a chráneným druhom živočíchov a rastlín hrozí vyhynutie v nasledujúcich rokoch. Je preto dôležité prijať opatrenia na ochranu a udržateľné hospodárenie s prírodnými zdrojmi. Bohatstvo a rozmanitosť nášho ekosystému musíme chrániť nielen pre nás, ale hlavne pre ďalšie generácie.
Príroda, cenená hodnota pre budúce generácie
OZ Pre lepšiu spoločnosť svojím projektom „Influenceri za biodiverzitu“ a jeho aktivitou ŽIVOty.sk zdôrazňuje, že cyklus života plynie obrovskou rýchlosťou a zachovanie prírody pre ďalšie generácie závisí od individuálneho prístupu, ktorý k nej zaujmeme už my.
„Od zdravého ekosystému závisí ZDRAVÁ budúcnosť. Každý druh žije vo svojom prirodzenom prostredí a akákoľvek zmena podmienok automaticky ovplyvní jeho život. Chceme preto ukázať ďalšej generácii, že zachovanie biodiverzity závisí od individuálneho prístupu jednotlivca a životy rastlín, živočíchov alebo aj tie ľudské, vieme ovplyvniť našim každodenným správaním,“ hovorí predseda Občianskeho združenia P. Kalinský.
Podľa aktuálnych údajov Botanického ústavu SAV Bratislava je časť rastlinného bohatstva, čo predstavuje okolo 980 druhov, potenciálne ohrozených. Významne ohrozenými sú aj slaniská, rašeliniská či lužné lesy. Do zoznamu ohrozených druhov bolo zaradených rekordné množstvo, a to viac ako 2100 druhov organizmov, z toho 89 húb, 44 lišajníkov, 220 machorastov, 796 rastlín a viac ako 960 živočíchov.
Zástupcovia OZ poukazujú na to, že nestačí iba vidieť a vnímať krásnu prírodu okolo nás. Potrebujeme pochopiť ekosystémové služby, ktoré využívame a mali by sme sa naučiť ich chrániť.
Vo výzve apelujú na intenzívnejšie vzdelávanie mladších generácií, ktoré majú kľúčovú úlohu v ochrane a udržateľnom hospodárení s prírodnými zdrojmi. Zvýšenie informovanosti o environmentálnych problémoch a možnostiach udržateľného života môže viesť k dôležitým pozitívnym zmenám.
Preto sa vytvorila platforma ŽIVOty (www.zivoty.sk), prostredníctvom ktorej môžu mladí ľudia zdieľať svoje skúsenosti, nápady a inšpirácie v oblasti ochrany životného prostredia a zachovania biodiverzity.
Budúcnosť nie je minulosťou
Pamätáte si, ako ste sa so svojimi priateľmi pozorovali divú zver? Alebo ako ste zbierali materinu dúšku so svojimi starými rodičmi? Možno ste pozorovali hlucháňa v rannej rose. Všetky tieto zážitky nám zanechali emócie, ktoré sú spojené s pokladom, ktorý nám divoká a zároveň nežná príroda ponúka.
Spomienky na zážitky v prírode nám pripomínajú, že príroda je skutočným pokladom, ktorý nám prináša radosť, úžas a vzrušenie. Známe osobnosti ako cestovateľ Milan bez mapy, MMA fighter Marek Bartl, modelka a moderátorka Jana Slačková, či dokumentarista Patrik Paulínyi a ďalší sa na sociálnych sieťach aktívne zapojili do vzdelávacej iniciatívy a vyzývajú svojich mladších fanúšikov, aby si zaspomínali na obľúbené miesta, ktoré pre nich predstavujú dôležité spomienky a chceli by ich uchovať aj pre budúce generácie.
„Odovzdávaním hodnotných skúseností mladším generáciám prejavujeme prírode rešpekt, ktorý je v modernej dobe konzumu nevyhnutný,“ dodal predseda združenia.
Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť vyzýva nielen mladých ľudí, ale i školy, rodičov či aktivistov v rámci environmentálnych tém, aby sa skrz iniciatívu ŽIVOty podelili o svoju skúsenosť s chránenými druhmi a inšpirovali tým komunitu, ktorá o zvieratách, rastlinách či lesoch vo svojom regióne nie je dostatočne vzdelaná.
Projekt Influenceri za biodiverzitu“sa realizuje vďaka podpore z Kohézneho fondu v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP). Informácie o OP KŽP nájdete na www.op-kzp.sk.