Výcvik horského vodcu trvá 4 roky: Absolvent ide na absolútne dno svojich fyzických a psychických síl

  • Aby si získal certifikát horského vodcu, musíš trénovať roky
  • Niektorí turisti prídu na túry fyzicky nepripravení
Turisti v horách
Pavol Lutišan
  • Aby si získal certifikát horského vodcu, musíš trénovať roky
  • Niektorí turisti prídu na túry fyzicky nepripravení

Horské vodcovstvo je na Slovensku profesiou s dlhou históriou. Vo Vysokých Tatrách bol založený spolok horských vodcov už v roku 1873 a v roku 2023 oslávil 150. výročie fungovania.

Slovenskí horskí vodcovia berú svoju prácu ako poslanie. V horách sa cítia slobodne a živo, sami hovoria, že chcú tento pocit posúvať ďalej. Na to, aby sa mohol adrenalínový nadšenec stať horským vodcom, tomu musí zasvätiť naozaj značnú časť života.

Výcvik totižto trvá 3 až 4 roky a to až potom, ako zloží zložitú skúšku, „odbehá“ si zoznam povinných a značne zložitých vrchov a stane sa majstrom lyžovania aj horolezectva. V dnešnej dobe si horského vodcu môže najať naozaj ktokoľvek, kto by rád vystúpil na náročnejší vrchol.

Niektoré tatranské vrcholy sú dostupné pre turistov len so sprievodom horského vodcu, ktorý zaistí bezpečnosť pri výstupe. Ak sa chystáš na Gerlach, Lomnický štít alebo do Álp, na Slovensku nájdeš množstvo vodcov, ktorí ti pomôžu.

K týmto nadšencom, ktorí si z lásky k horám urobili profesiu, patrí Pavol Lutišan. Založil agentúru Hory na dosah, ktorá pre zapálených turistov ponúka asistované výstupy v Tatrách aj v Alpách.

Pavol nám porozprával nám o tom, aké ťažké je získať certifikát horského vodcu, v čom spočíva ich výcvik a aké je pracovať s klientmi v ťažkých vysokohorských podmienkach. Zistili sme, že pre horských vodcov nie sú hory len profesiou, ale aj najväčšou láskou a životným štýlom, ktorého sa nechcú vzdať.

  • Ako prebieha výcvik horského vodcu? 
  • Kedy sa ľudia najčastejšie zrania?
  • S akými rizikami sa Pavol v horách stretáva?
  • Koľko túr do týždňa absolvuje?

Ako sa začala tvoja vášeň pre hory a horské vodcovstvo?

U mňa to bol postupný proces. Začínal som s horami skôr ako nadšený skialpinista, niekedy pred viac ako 20 rokmi, keď to bol u nás šport v plienkach. Keďže skialpinizmus je už spojením lyží a zimného lezenia, postupne som začal objavovať krásy zimného a letného horolezectva.

Postupne sme prepadli tejto vášni. Hľadali sme riešenia, ktoré by nám dovoľovali stráviť v horách čo najviac času. Samozrejme, štandardná práca bola vždy prekážkou. Takže celé roky sme sa pohrávali s myšlienkou, že práca horského vodcu by bola tým pravým riešením.

Tento faktor bol postupne obohatený o chuť podeliť sa o tieto pocity a zážitky aj s inými ľuďmi.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Pavol Lutišan (@pavollutisan)

Kam chodíš s klientmi najčastejšie?

Aktuálne pôsobím hlavne vo Vysokých Tatrách a ostatných horstvách Slovenska a v Alpách, v lete aj v zime. Najväčšia požiadavka je na výstup na vrcholy s titulom „naj“ – najvyšší, najkrajší a podobne.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroj: Národná asociácia horských vodcov SR

Najnovšie videá

Trendové videá