Škodlivé aplikácie v mobiloch mnohých Slovákov: ESET predstavil 17, ktoré si treba hneď odstrániť
- Pozor na škodlivé aplikácie
- ESET upozorňuje na služby, ktoré klamlivo ponúkajú peniaze
- Pozor na škodlivé aplikácie
- ESET upozorňuje na služby, ktoré klamlivo ponúkajú peniaze
Bezpečnostní experti zo spoločnosti ESET upozorňujú na nebezpečný fenomén. V roku 2023 sa do mobilných telefónov bežných ľudí dostávali škodlivé aplikácie, ktoré klamlivo ponúkajú pôžičky. Sľubujú rýchle zbohatnutie, jednoduchý prístup k financiám, no ide pritom o nebezpečný podvod.
Ako informoval ESET na svojom webe We Live Security, počas roku 2023 narástol počet takýchto aplikácií dostupných pre zariadenia so systémom Android.
Služby majú síce atraktívny vzhľad a na prvý pohľad ponúkajú skutočne lákavé možnosti zárobku, no platí tu opak. Za úlohu majú klamať svojich používateľov. Pôžičky, ktoré im svojimi zavádzajúcimi popismi ponúkajú, majú totiž vysoký úrok. Aplikácia do toho všetkého zhromažďuje osobné a finančné informácie obetí, aby ich mohli vydierať a nakoniec získať ich finančné prostriedky.
Známa slovenská bezpečnostná spoločnosť ESET však disponuje detektorom, ktorý tieto aplikácie označuje malvérom zvaným SpyLoan.
Zoznam
Firma preto pripravila zoznam nebezpečných aplikácií. Každá z nich pritom pracuje na princípe sociálnych médií a SMS správ. Všetky sú k dispozícii na stiahnutie z webových podvodných stránok a obchodov s aplikáciami tretích strán. Taktiež sa však nachádzali aj na službe Google Play.
ESET je však zároveň partnerom Google App Defense Alliance. Prostredníctvom služby SpyLoan tak identifikoval 18 nebezpečných aplikácií a nahlásil ich spoločnosti Google. Tá následne 17 z nich odstránila zo svojej platformy. Pred odstránením mali tieto aplikácie z Google Play celkovo viac ako 12 miliónov stiahnutí, píše slovenská firma.
Posledná z identifikovaných aplikácií na platforme zotrvala vďaka tomu, že vývojári zmenili jej povolenia a funkcie. ESET ju už teda neidentifikuje ako SpyLoan aplikáciu.
Škodlivé aplikácie odstránené z Google Play:
- AA Kredit
- Amor Cash
- GuayabaCash
- EasyCredit
- Cashwow
- CrediBus
- FlashLoan
- PréstamosCrédito
- Préstamos De Crédito-YumiCash
- Go Crédito
- Instantáneo Préstamo
- Cartera grande
- Rápido Crédito
- Finupp Lending
- 4S Cash
- TrueNaira
- EasyCash
Na Slovensku máme nebezpečný online obchod
V súvislosti s nebezpečnými aplikáciami Fontech upozorňuje na internetový obchod Temu. Medzi Slovákmi narástla jeho popularita a po celom svete si jeho aplikáciu z platformy Google Play stiahlo už viac ako 100 miliónov používateľov.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o čistú aplikáciu, no nie je to celkom tak. Bezpečnostní odborníci naznačili, že aplikácia sa môže spájať s bezpečnostnými rizikami. Za tými stojí spoločnosť PDD Holding so sídlom v írskom Dubline.
Z Temu nakúpiš prevažne lacné produkty, hlavne z Číny. Funguje podobne ako známe služby Wish či Aliexpress, no Temu výrobky predáva priamo z výrobných tovární. Používatelia si pochvaľujú veľké zľavy a zatiaľ tvrdia, že všetko funguje.
Avšak firma PDD Holding je známa aj vďaka svojej platforme Pinduoduo. Tá sídli priamo Číne a dostala sa už do vážnejších problémov. Ukázalo sa totiž, že táto aplikácia vkladala do mobilných zariadení používateľov malvér.
Odborníci podotýkajú, že sa to v súčasnosti vyzerá tak, že Temu ide v stopách platformy Pinduoduo. V jednoduchosti, zhromažďuje o tebe rôzne údaje. Napríklad tvoje meno, adresu, telefónne číslo, dátum narodenia, fotografie, profily na sociálnych sieťach, operačný systém, IP adresu a dokonca aj GPS pozíciu. Deje sa tok však jedine v prípade, že to používateľ dovolí.
Zdroje: We Live Security, Fontech