Martin navrhol výnimočný drevený dom pre priateľov. Dokonale prepája tradície a moderný štýl bývania
- Dnes sa pozrieme na výnimočný rodinný dom
- Zaujme najmä ľudí, ktorí preferujú bývanie na dedine a v obkolesení prírody
- Dnes sa pozrieme na výnimočný rodinný dom
- Zaujme najmä ľudí, ktorí preferujú bývanie na dedine a v obkolesení prírody
V srdci Krkonôš, obklopený malebnou horskou scenériou, vznikol pod rukami Martina Šenbergera a jeho tímu z mar.s architects unikátny dom, ktorý spája tradíciu a moderný štýl.
Skúseným architektom sa podarilo vytvoriť harmonický súlad medzi historickými vzormi a súčasnými potrebami bývania, a to všetko v príjemnom prostredí dedinky Malé Úpy, ktorá je len neďaleko slávnej Sněžky.
Projekt bol navrhnutý s ohľadom na miestne tradície a históriu. Dom je umiestnený na západne zvažujúcej sa lúke, rešpektujúc zvyky oblasti, vrátane orientácie a vzdialenosti od cesty.
Tvarovo pripomína historické horské stavby, avšak s modernými architektonickými prvkami. Architekti využili miestny kameň a neopracované drevo, ktoré s časom mení svoju farbu na striebristo šedú. Táto kombinácia materiálov dodáva domu autentický horský charakter.
Pozornosť si zaslúži aj unikátne riešenie zastrešenia a fasády. Sedlová strecha s čierno lakovaným hliníkovým plechom a dvojica otvorov v streche pridávajú domu pomyselnú dynamiku a svetlo. Západná časť domu sa zase rozširuje o verandu, ktorá je inšpirovaná tradičnými chalupami a zároveň ponúka moderný vzhľad s oceľovou terasou.
Dom bol navrhnutý, aby vyhovoval potrebám a komfortu jeho obyvateľov, a to aj počas tých najhorších horských búrok.
Stavba jasne čerpá z historických stavieb v Krkonošiach, využíva stáročné poznatky života v horách a transformuje ich pre potreby súčasného bývania.
Podľa Martina je akousi tvarovou citáciou historických horských domov s doplnením o architektonické princípy, ktoré sa využívajú v dnešnej dobe.
„Tvarovo je dom jednoduchý, výrazne pozdĺžny, posadený na poctivom sokli, ktorý je obložený miestnym kameňom. Objem domu nad kamenným soklom je obložený drevom, ktoré bolo ponechané bez povrchovej úpravy a v priebehu času tak mení svoj výraz a získava striebristo šedú farbu, z ktorej čím ďalej tým viac vystupujú ako akcent bielo lakovanej latičky kryjúcej škáry dosiek fasády. Takto fasáda vydrží dlhé roky aj v podmienkach našich najvyšších hôr.“
Zastrešenie je riešené sedlovou strechou s krytinou z čierno lakovaného hliníkového plechu. Z nej vystupuje dvojica otvorov v streche dôsledne odsadených od štítov.
Menší z nich smerom k ceste je kompletne pokrytý strešným plechom. Presvetľujúca spálňa má už čelnú fasádu obloženú drevom.
V západnej časti je hlavný objem domu rozšírený o verandu. Tá je inšpirovaná riešením dostavieb historických chalúp. Pobytová veranda je čiastočne krytá zvislým latovaním v úrovni fasády.
„Z verandy vystupuje ako akcent súčasná, oceľová, kompletne otvorená teraska letiaca nad okolitým terénom. Tú podopiera dvojica rozhodených nôžok. Pri extrémnom počasí, kedy je viditeľnosť minimálna, ide o veliteľský mostík uprostred ničoho.“
Protikladom otvorenej fasády s verandou je fasáda smerom k ceste.
K nej je dom skôr uzavretý.
„Fasáda tu kryje všetky prvky, ktoré nie je žiaduce akcentovať, a jediným výrazným prvkom tvoriacim protiváhu plechovému vikieru tak je čierny vstupný oceľový box chrániaci pred priamym vplyvom počasia.“
Cez vstupný box sa návštevník dostáva do zádveria a ďalej potom do domu s prirodzenou nadväznosťou miestností.
Tu už prím hrá priestranný obývací priestor. Z prvého nadzemného podlažia vedie schodisko do suterénu s domácim wellness a športovou časťou a do podkrovia, ktoré je už čisto spálňové.
„Koncepcia interiéru súznie so striedmym charakterom domu, kedy hlavným cieľom bolo vytvoriť dôstojné zázemie pre rodinu, kde sa všetci budú cítiť príjemne aj v prípade najhorších horských búrok. V interiéri sa tak uplatňuje primárne drevo doplnené o decentnú tlmenú farebnosť a starostlivo vybrané remeselné a výtvarné prvky.“
Zdroj: mar.s architects