Čína tvrdí, že otestovala mimoriadne nebezpečnú zbraň. Zmeniť môže budúce konflikty

  • Čína mala vykonať testy elektromagnetického dela
  • Za krátku chvíľu vystrelili 120 projektilov
  • Tie môžu dosiahnuť rýchlosť až 6 Machov
railfňgun
Archívna fotografia, na snímke elektronické delo amerického námorníctva U:S. Navy, John F. Williams
  • Čína mala vykonať testy elektromagnetického dela
  • Za krátku chvíľu vystrelili 120 projektilov
  • Tie môžu dosiahnuť rýchlosť až 6 Machov

Peking mal otestovať novú futuristickú zbraň – elektromagnetické delo. Test mal podľa medializovaných informácií prebehnúť úspešne a zbraň vystrelila 120 nábojov. Projektily mali dosiahnuť rýchlosť 7,2-tisíc kilometrov za hodinu, čo zodpovedá rýchlosti Mach číslo 6.

Informácie o teste priniesol portál South China Morning Post. Výhodou elektromagnetického dela má byť jeho dosah, svoje ciele by mal vedieť zasiahnuť na 100 až 200 kilometrov. Oproti klasickému delostrelectvu, ktoré má dosah zvyčajne do 100 kilometrov, ide o pomerne slušný dostrel.  

Ďalšou výhodou je aj vysoká kadencia, Číňania tvrdia, že vystrelili 120 projektilov v krátkom čase. Neuviedli však, v akom presne.

Zásadný rozdiel oproti klasickým vojenským raketám a strelám spočíva v spôsobe odpaľovania projektilu. Kým súčasné rakety využívajú na pohon chemické pohonné látky, takéto delo využíva elektromagnetickú energiu. Vďaka tomu vystrelené projektily môžu dosahovať veľmi vysoké rýchlosti až hypersonické méty.

„Tento prelom predstavuje zmenu, ktorá nastane v najbližších rokoch – namiesto chemickej energie budeme využívať elektromagnetickú energiu. Schopnosť nepretržitej streľby je základným kameňom pri vytváraní efektívneho a plne funkčného magnetického dela a naše testy potvrdzujú, že sme toho schopní,“ uviedol Lu Junyong, ktorý vedie vedecký tím zodpovedný za testovanie dela.

Čínska technológia má byť úspešná vďaka meraciemu a diagnostickému systému. Tento systém je schopný analyzovať údaje z viac ako 100 000 senzorov, čo umožňuje identifikovať problémy v reálnom čase a vykonať prípadné opravy v priebehu milisekúnd.

Má ísť o technológiu založenú na umelej inteligencii, ktorá údajne opakovane dokázala zabrániť kritickému poškodeniu zbrane, čím demonštrovala jej kritickú úlohu pri zabezpečovaní prevádzkovej odolnosti elektromagnetického dela.

Technológiu úspešne otestovali aj Japonci 

Prednedávnom otestovalo túto technológiu aj Japonsko. Krajina vychádzajúceho Slnka ju chce využiť na obranu. Chrániť ju má pred Severnou Kóreou a Čínou.

Elektromagnetické delá by Japonci mohli využívať na ochranu pred leteckými hrozbami, ako aj pred hypersonickými raketami. Japonsko tiež plánuje umiestnenie diel na podvozok automobilu, čo by mu tiež dodalo mobilitu.

Peking, ale aj Tokio musia prekonať ešte mnoho prekážok, aby mohli nasadiť technológiu do služby. Treba ešte doriešiť, ako bude elektromagnetické delo reagovať v extrémnom prostredí, akým je mráz a teplo, či jej prípadnú koróziu v dôsledku slanej vody.

Problémom je aj vysoká spotreba energie, prehrievanie dela či rýchle opotrebovanie jednotlivých častí.

Okrem Tokia a Pekingu vyvíja technológiu aj Ankara.

Nemalé peniaze do nej investovali aj Spojené štáty, ktoré dokonca v spolupráci s firmou BAE Systems postavili obrovský prototyp, ktorý bol úspešne otestovaný. Problém bol s umiestnením takéhoto veľkého dela na plavidlá a tiež z jeho pohonom a chladením.

Menšiu verziu tiež predstavila firma General Atomic, ktorá svoju technológiu plánovala umiestniť na nákladný automobil. General Atomic ohlásil plány spolupracovať na vývoji technológie s Japoncami.

Pentagón však v posledných dvoch rokoch opustil tento projekt a nepriznal mu žiadne financie. Ušetrené peniaze majú smerovať na vývoj hypersonických striel, teda technológie, v ktorej Spojené štáty výrazne zaostávajú za konkurenciou ako Čína, KĽDR a Rusko.

Zdroj: South China Morning Post

Najnovšie videá

Trendové videá