Dosiahnuť 100 % v tomto teste je skutočnou výzvou. Dokáž, že oplývaš perfektnými znalosťami z biológie

  • Biológia je fascinujúca vedná oblasť
  • Pomáha nám rozumieť tomu, ako organizmy fungujú, interagujú s prostredím a vyvíjajú sa
telo na human body exhibition
Tripadvisor/KÖRPERWELTEN
  • Biológia je fascinujúca vedná oblasť
  • Pomáha nám rozumieť tomu, ako organizmy fungujú, interagujú s prostredím a vyvíjajú sa

Biológia nám dáva nástroje na objavovanie zákonitostí života v jeho rôznorodosti, od mikroskopických organizmov až po nesmierne komplexné ekosystémy.

Táto disciplína nám pomáha odpovedať na základné otázky o našom vlastnom živote, ako aj o živote všetkých ostatných tvorov na Zemi. Ako sme sa vyvinuli z jednoduchých organizmov? Ako fungujú naše bunky a gény? Ako sa ekosystémy prispôsobujú zmene prostredia? Tieto otázky a mnoho ďalších nás zavádzajú do sveta neustálej objavovacej práce a vedeckého výskumu.

V kvíze sa pozrieme na základy biológie a nastolíme otázky, ktoré preveria vedomosti zo školských lavíc. Na akej úrovni sú tvoje vedomosti z biológie, koľko z učiva na základnej či strednej škole si už zabudol? Otestuj sa:

Ako sa nazýva proces, ktorým rastliny prevádzajú svetelnú energiu na chemickú energiu?

rastliny Unsplash/Huy Phan
Správne! Nesprávne!

Fotosyntéza je biologický proces, ktorý používajú rastliny, niektoré riasy a niektoré baktérie na premieňanie svetelnej energie zo slnka na chemickú energiu v podobe glukózy (cukru). Tento proces je základný pre život na Zemi, pretože poskytuje primárny zdroj energie pre väčšinu ekosystémov. Fotosyntéza prebieha hlavne v listoch rastlín v štruktúrach nazývaných chloroplasty, ktoré obsahujú zelené pigmenty známe ako chlorofyl. Tento pigment je kľúčový pre schopnosť absorbovať svetelnú energiu.

Ako sa nazýva proces, pri ktorom sa z jednej bunky stávajú dve geneticky identické bunky?

bunka Unplash/ Science in HD, National Cancer Institute
Správne! Nesprávne!

Proces, pri ktorom sa z jednej bunky vytvoria dve geneticky identické bunky, sa nazýva bunkové delenie alebo bunkový cyklus. Konkrétne ide o proces bunkového delenia, ktorý sa delí na dve hlavné fázy: mitózu a cytokinézu. Mitóza je fáza bunkového delenia, v ktorej sa bunka delí na dve geneticky identické dcérske bunky. Počas mitózy dochádza k rovnomernému rozdeleniu chromozómov a hmoty jadra medzi dcérske bunky. Cytokinéza je proces, ktorý nasleduje po mitóze. Je to fáza, kde dochádza k fyzickému deleniu bunky, čím sa vytvoria dve samostatné bunky s vlastnými bunkovými membránami a organelmi. Týmto spôsobom vznikajú dve nové bunky s identickým genetickým materiálom ako materská bunka.

Ktorá molekula nesie genetickú informáciu v bunkách?

vedec CDC
Správne! Nesprávne!

Genetickú informáciu v bunkách nesie molekula nazývaná deoxyribonukleová kyselina, skrátene DNA. DNA je dvojvláknová molekula, ktorá obsahuje genetický kód pre vývoj, fungovanie a správanie organizmov. Tento genetický kód je zakódovaný v sekvenciách nukleotidov (adenín, cytozín, guanín a tymín), ktoré tvoria dlhé reťazce DNA. Gény sú časti DNA, ktoré obsahujú informácie o konkrétnych proteínoch a riadia mnohé aspekty biológie a vývoja organizmov. DNA je tak základným genetickým materiálom a hrá kľúčovú úlohu pri prenose genetických informácií z jednej generácie na druhú.

Čo z nasledujúcich možností nie je živý organizmus?

vedec unsplash/Lucas Vasques
Správne! Nesprávne!

Všetky uvedené možnosti sú živé organizmy s výnimkou vírusu. Vírusy nie sú považované za živé organizmy, pretože im chýbajú niektoré základné charakteristiky života, ako schopnosť metabolizmu a samostatný rast a delenie. Vírusy sú skladané z genetického materiálu (buď DNA alebo RNA) obklopeného proteínovým obalom, a potrebujú hostiteľskú bunku, do ktorej sa vložia a replikujú sa. Vírusy nie sú schopné samostatne vykonávať metabolické procesy a množstvo iných funkcií typických pre živé organizmy. Baktérie, huby a riasy sú však všetko živé organizmy.

Ktorý orgán je zodpovedný za filtráciu krvi u človeka?

testovanie na koronavírus TASR/Jakub Kotian
Správne! Nesprávne!

Orgán zodpovedný za filtráciu krvi u človeka sa nazýva oblička. Človek má dve obličky, ktoré sa nachádzajú v bedrovej oblasti, jedna na každej strane chrbtice. Obličky majú kľúčovú úlohu v udržiavaní vnútorného prostredia organizmu a odstraňovaní odpadových látok a nadbytočnej vody z krvi. Počas filtrácie krv prechádza cez mikroskopické filtračné jednotky v obličkách, nazývané nefróny, kde sa odstraňujú odpadové látky a nadbytočná voda, pričom sa vytvára moč. Moč potom putuje cez močovody do močového mechúra a neskôr je vylúčený z tela cez močovú trubicu. Filtrácia krvi a tvorba moču sú dôležité pre udržanie rovnováhy vody a elektrolytov v organizme a odstránenie toxínov a odpadových produktov z krvi.

Ktorý z týchto vitamínov je rozpustný vo vode?

pitie vody 2 unsplash/Elsa Olofsson
Správne! Nesprávne!

Vitamín C, známy aj ako kyselina askorbová, je vodný vitamín, čo znamená, že sa rozpúšťa vo vode. Môže byť ľahko distribuovaný a vylúčený z tela cez moč, ak nie je potrebný. Na druhej strane vitamíny A, D a K sú tukorozpustné vitamíny a potrebujú tuk na svoju absorpciu a skladovanie v tele.

Ktoré z týchto štruktúr sú súčasťou rastlinnej bunky, ale nie živočíšnej bunky?

rastlina Wikimedia Commons/Geoff Derrin
Správne! Nesprávne!

Bunková stena je štruktúra, ktorá je súčasťou rastlinnej bunky, ale nie živočíšnej bunky. Je to vonkajší obal, ktorý obklopuje bunkovú membránu rastlinných buniek a niektorých ďalších typov organizmov, ako sú huby a niektoré baktérie. Zabezpečuje štrukturálnu podporu a ochranu pre bunku a pomáha udržiavať jej tvar. V živočíšnych bunkách sa obvykle nenachádza, namiesto toho majú bunkovú membránu ako vonkajší obal.

Ako sa nazýva proces, pri ktorom sa z cukrov vyrába energia bez prítomnosti kyslíka?

Na snímke je vedec v laboratóriu. Freepik/@DCStudio
Správne! Nesprávne!

Proces, pri ktorom sa z cukrov vyrába energia bez prítomnosti kyslíka, sa nazýva anaeróbna fermentácia. V anaeróbnej fermentácii sú cukry metabolizované bez použitia kyslíka na produkciu energie. Tento proces môže nastať, keď sa dostupný kyslík vyčerpá alebo nie je k dispozícii v dostatočnom množstve. Výsledkom anaeróbnej fermentácie sú rôzne produkty, ako napríklad kyselina mliečna alebo etanol, v závislosti od druhu organizmu a metabolických dráh, ktoré sú zapojené. Aeróbna respirácia naopak vyžaduje prítomnosť kyslíka na úplnú oxidáciu cukrov na energiu. Transpirácia je proces, pri ktorom rastliny strácajú vodu vo forme pary cez póry na svojich listoch a iných častiach.

Ktorý z nasledujúcich orgánov je súčasťou ľudského tráviaceho systému?

ľudské telo freepik
Správne! Nesprávne!

Súčasťou ľudského tráviaceho systému je tenké črevo. Tenké črevo je jedným z hlavných orgánov tráviaceho systému a je zodpovedné za trávenie a absorpciu živín zo stravy. Hrtan je súčasťou dýchacieho systému, pľúca slúžia na dýchanie a výmenu plynov, a miecha patrí do nervového systému a slúži na prenos nervových signálov medzi mozgom a zvyškom tela.

Ako sa nazýva veda o dedičnosti a variabilite organizmov?

baktérie TASR/AP Photo/Elaine Thompson, file
Správne! Nesprávne!

Genetika je vedný odbor, ktorý sa zaoberá štúdiom dedičnosti, genetických informácií a genetických procesov, ktoré ovplyvňujú vývoj, vlastnosti a variabilitu živých organizmov. Cytológia je vedný odbor, ktorý sa zaoberá štúdiom buniek. Paleontológia sa zaoberá štúdiom fosílií a minulého života na Zemi. Mikrobiológia je vedný odbor, ktorý sa zaoberá mikroskopickými organizmami, ako sú baktérie, vírusy a iné mikroorganizmy.

Dosiahnuť 100 % v tomto teste je skutočnou výzvou. Dokáž, že oplývaš perfektnými znalosťami z biológie
Mohlo to dopadnúť oveľa lepšie.

robina-weermeijer-so1L3jsdD3Y-unsplash

Je vidno, že tvoje vedomosti z biológie nie sú na špičkovej úrovni. Sprav si aj ďalšie kvízy na našom webe a možno ich zvládneš lepšie.
Nie je to katastrofa.

model ľudského mozgu

Nebolo to dokonalé, no nepohorel si na plnej čiare. Sprav si aj ďalšie kvízy na našom webe a možno dopadneš lepšie.
Vynikajúce!

mozog

V tomto kvíze si exceloval. Gratulujeme! Sprav si aj ďalšie kvízy na našom webe a over svoje vedomosti aj z iných oblastí.

 

 

 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá