„Potkan oceánov“ sa množí ako vírus, na ktorý nič neplatí. Prekrásna ryba ničí moria
- Krídlovec je okrasnou morskou rybou, má ale jedovaté ostne
- Prakticky nemá predátora a šíri sa po celom svete
- Potkan oceánov je problémom pre celý svet
- Krídlovec je okrasnou morskou rybou, má ale jedovaté ostne
- Prakticky nemá predátora a šíri sa po celom svete
- Potkan oceánov je problémom pre celý svet
Určite si ju už videl v akváriu, alebo aspoň v televízii. Možno si na ňu narazil pri šnorchlovaní v Egypte. Vyzerá krásne a majestátne, ako rybka, ktorá stojí tisíce eur. Opak je pravdou. Ryba menom krídlovec, po anglicky lionfish (levia ryba) sa v oceánoch a moriach vyskytuje hojne. Až tak hojne, že ju musia systematicky odstraňovať a hovoria mu „potkan oceánov“.
Hovorí sa mu tak preto, lebo je schopný množiť sa závratnou rýchlosťou a zožerie prakticky všetko, čo nezožerie jeho. Ide o invázny druh ryby. Tento druh ryby pochádza z Indického a Tichého oceánu, ale postupne sa rozšíril aj do Atlantického oceánu a Stredozemného mora.
Predátor, ktorý nemá predátora
Jedovaté ostne krídlovca mu poskytujú obranu proti predátorom, čo ešte zhoršuje situáciu. Rozširuje sa do nových lokalít, kde ho žiadny predátor nedokáže uloviť a zabiť.
Zmeny v globálnom prostredí, ako je otepľovanie planéty a ľudská činnosť, napríklad vytvorenie prieplavov ako Suezský alebo Panamský prieplav, ešte uľahčujú jeho rozšírenie do nových oblastí.
Svojim agresívnym správaním a veľkou reprodukčnou kapacitou spôsobuje značné ekologické problémy. Krídlovec ohnivý je schopný konzumovať veľké množstvo iných morských druhov a jeho prítomnosť vedie k narušeniu miestnej biodiverzity a rybolovu.
„Len stovka krídlovcov ohnivých dokáže za rok zožrať približne päť miliónov menších rýb!“ cituje biologičku Michelle Johnstonovú z amerického národného centra na zachovanie morských druhov magazín Geo, ktorý sa v jednom z vydaní taktiež venuje týmto pruhovaným nebezpečným kráskam.
Podľa Johnstonovej môže väčší počet jedincov v určitej oblasti úplne narušiť tamojšiu prirodzenú rovnováhu a zapríčiniť zmiznutie až 80 % rýb.
Rybu, lepšie povedané jej nepriaznivé dopady, si všimli aj ďalšie celosvetové médiá či tlačové agentúry, ako napríklad francúzska AFP (Agence France-Presse). Tá sa pozrela na pobrežie Venezuely, ktoré táto ryba terorizuje, aj keď v tunajších vodách by ani nemala byť.
„Je to krásne, ale musíte to zabiť,“ znie jasný odkaz v tomto článku.
Tento druh je tiež veľmi odolný voči rôznym pokusom o jeho kontrolu. Boli vyvinuté rôzne metódy na jeho zastavenie, vrátane nasadzovania ľudských lovcov, vycvičených predátorov, a dokonca aj moderných robotov na jeho odchyt. Napriek tomu sa krídlovec ohnivý naďalej šíri a predstavuje rastúci problém.
Tento druh rýb má navyše schopnosť rýchleho rozmnožovania, pričom samica môže produkovať až 30 000 vajíčok každé štyri dni, čo prispieva k jeho rýchlemu šíreniu. Toto nedokáže ani potkan, s ktorým sa krídlovec často porovnáva. Jedinec potkana dokáže vyprodukovať „len“ asi 2 000 potomkov ročne.
Potkan oceánov sa usadil v Chorvátsku
V posledných rokoch bol krídlovec zaznamenaný aj v chorvátskych vodách pri ostrove Korčula a Vis. Miestne orgány varujú pred nebezpečenstvom, ktoré tento druh predstavuje pre ľudí a ekosystém. Očakáva sa, že kvôli zmenám v teplotách oceánov sa krídlovec bude v Chorvátsku vyskytovať ešte častejšie. Odborníci odporúčajú opatrnosť pri kontakte s týmto druhom, najmä potápačom a rybárom, ktorí sú vystavení vyššiemu riziku stretu s krídlovcom.
Krídlovec je známy svojimi jedovatými tŕňmi, ktoré môžu spôsobiť extrémne silné bolesti a dokonca aj vážnejšie zdravotné problémy. V prípade bodnutia sa odporúča vyhľadať lekársku pomoc, pričom jed je možné neutralizovať potopením postihnutého miesta vo vode s teplotou 40 – 45 stupňov Celzia na 30 až 90 minút.
Napriek tomu, že ide o nebezpečnú rybu, je považovaná za pochúťku a dá sa konzumovať. Krídlovcov je niekoľko druhov, niektoré sú menšie, no niektoré dorastajú do „jatočnej“ veľkosti. Stačí opatrne odstrániť jedovaté ostne a mäso týchto rýb je pripravené na konzumáciu. Pochvaľujú si ho aj luxusné reštaurácie.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Geo, AFP, Jordantimes