Rastlinná strava pomáha chrániť pred cukrovkou či obezitou. Dokáže to však iba jeden typ
- Rastlinná strava má pre naše zdravie blahodarné účinky
- Podľa najnovšej štúdie pomáha bojovať proti vzniku viacerých ochorení
- Rastlinná strava má pre naše zdravie blahodarné účinky
- Podľa najnovšej štúdie pomáha bojovať proti vzniku viacerých ochorení
Rastlinná strava má pre naše telo i zdravie veľký prospech. Dokáže doslova zázraky. Najnovšia štúdia zistila, že obmedzenie červeného mäsa, konzumácia celozrnných výrobkov, strukovín a rôznych farebných druhov ovocia a zeleniny môže znížiť hladinu cholesterolu a riziko kardiovaskulárnych ochorení.
To však nie je všetko. Štúdia taktiež hovorí o tom, že tento typ rastlinnej stravy môže zabrániť cukrovke 2. typu a dokonca predĺžiť ľudský život. Nehovoriac o živote planéty.
Ako uvádza portál CNN, pokiaľ ide o prevenciu cukrovky, tieto výhody sa však môžu prejaviť iba vtedy, ak je rastlinná strava zdravá. Taktiež musí obmedzovať potraviny, ktoré sú vysoko spracované alebo naplnené cukrom.
12-ročná analýza stravovacích návykov viac ako 113 000 účastníkov britskej štúdie Biobank zaradila ľudí do štyroch kategórií. Základné kritérium predstavoval ich príjem čerstvého ovocia, zeleniny a celých obilnín.
Jedna skupina ľudí jedla väčšinou rastlinnú stravu s nízkym obsahom sladkostí, dezertov, rafinovaných obilnín a sladených nápojov. Ľudia v druhej zase konzumovali oveľa viac nezdravých rastlinných potravín.
Z výsledkov štúdie vyplýva, že respondentom, ktorí jedli najviac celozrnných výrobkov, čerstvého ovocia a zeleniny a obmedzili príjem nezdravých jedál, sa znížilo riziko vzniku cukrovky o 24 %.
Ľudia, ktorí sa stravovali najzdravšie, mali tiež nižší index telesnej hmotnosti a obvod pása. Taktiež preukázali aj lepšiu hladinu cukru v krvi a nižšiu hladinu zápalov.
Rastlinná strava prospieva nášmu zdraviu
Skupina ľudí, ktorá konzumovala najmenej zdravú rastlinnú stravu, mala o 37 % vyššie riziko vzniku cukrovky 2. typu. Výsledky zaznamenali aj väčší obvod pása a vyššie hladiny triglyceridov. Ide o formu cholesterolu.
„Obezita bola v skutočnosti kľúčovým mediátorom vyššieho rizika cukrovky 2. typu medzi jednotlivcami, ktorí dodržiavali nezdravú rastlinnú stravu,“ povedal spoluautor štúdie Tilman Kühn, lektor z Inštitútu pre globálnu potravinovú bezpečnosť na Queen’s University Belfast a predseda v oblasti výživy verejného zdravia na Lekárskej univerzite vo Viedni.
„Ako zdravá rastlinná strava pomáha chrániť telo pred cukrovkou 2. typu? Ovplyvnením celého radu antidiabetických mechanizmov vrátane hladín cukru v krvi a lipidov a zníženia telesného tuku,“ dodal Kühn.
Ďalšie dôležité zistenie sa týkalo úlohy, ktorú zohrávajú obličky a pečeň pri znižovaní rizika cukrovky 2. typu. „Prvýkrát sme ukázali, že zlepšenie metabolizmu a funkcie pečene a obličiek v dôsledku zdravej rastlinnej stravy dokáže vysvetliť, ako môže táto strava znížiť riziko cukrovky 2. typu,“ uviedol Aedín Cassidy, profesor Inštitútu globálnej potravinovej bezpečnosti Queen University Belfast.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Hoci štúdia zistila iba súvislosť, nie priamu príčinu a následok. Jej výsledky boli aj napriek tomu zaujímavé,“ informoval Duane Mellor, registrovaný dietológ a vedúci učiteľ na Aston Medical School v Birminghame.
„Analýza sledovala aspekty zdravia pečene a skúmala, ako môžu súvisieť so stravou a rizikom vzniku cukrovky 2. typu,“ povedal Mellor, ktorý sa na štúdii nezúčastnil. „To naznačuje množstvo možných návrhov pre budúci výskum, aby sa skutočne posúdilo, či tento typ rastlinnej stravy môže skutočne znížiť riziko vzniku daného ochorenia,“ dodal na záver.
Zdroje: CNN, Diabetes & Metabolism, YouTube/Med Today