Nový rok, nové predsavzatia: 7 tipov, s ktorými nezostanú iba prázdnymi slovami

  • Nový rok sa predovšetkým spája najmä s dávaním si rôznych predsavzatí
  • Prečítaj si rady od odborníčky o tom, ako ich dotiahnuť do úspešného konca
Dievča sa usmieva
Nový rok je skvelou príležitosťou na dávanie si predsavzatí Freepik/Freepik
  • Nový rok sa predovšetkým spája najmä s dávaním si rôznych predsavzatí
  • Prečítaj si rady od odborníčky o tom, ako ich dotiahnuť do úspešného konca

Nový rok je tu. To znamená iba jediné – starostlivo si udržať stanovené predsavzatia. Chcel by si napríklad viac cvičiť, zdravšie sa stravovať alebo prečítať aspoň 50 kníh? Tak či onak, výber tých pravých (a možno aj podstatných) bol alebo ešte stále je len na tebe. 

Čo si ale budeme nahovárať, určiť si spomínané predsavzatia je tá ľahšia časť. Horšie to však býva s ich dodržiavaním. Nech kameňom hodí ten, kto ich aspoň raz neporušil (česť výnimkám). Dnes ti však prinášame niečo, s čím by sa to už tentokrát mohlo podariť!

V súvislosti s danou problematikou sme sa obrátili na klinickú psychologičku, psychoterapeutku a koučku Zuzanu Šofranekovú. Tá sa s nami podelila o 7 unikátnych tipov na to, ako môžeš svoje novoročné predsavzatia dotiahnuť do úspešného konca.

Podľa jej slov býva kľúčom k úspechu práve jedna vec, a to pevná vôľa. „Ľudia, ktorí majú pevnejšiu vôľu, sú na tom takmer vo všetkých oblastiach lepšie. Majú lepšiu prácu, viac peňazí, pevnejšie zdravie, harmonickejšie vzťahy a dokonca žijú dlhšie,“ vysvetľuje Šofraneková. Čo teda radí?

Trénuj si ju ako „sval“

Pevná vôľa nie je len stav mysle, ale aj tela. Sebakontrolu si tak vieš posilniť a vybudovať rovnako ako svalstvo. „Spôsobov, ako ju trénovať, je viacero, či už cez fyziológiu tela, neuroplasticitu mozgu alebo prácou s myšlienkami.“

Ak trénuješ bicepsy, silnejú bicepsy. A rovnako je to podľa slov odborníčky aj s pevnou vôľou. „Ak sa ti teda spočiatku nedarí predsavzatie dodržiavať, nezúfaj a pokračuj. Časom pevná vôľa zosilnie a aj frekvencia dodržiavania predsavzatí sa zlepší.“

Posilňuj „múdrejšie JA“

„Každý problém s nedostatkom vôle predstavuje konflikt medzi dvoma časťami našej osobnosti. Jedna verzia je impulzívna, koná na základe náhlych podnetov a snaží sa o okamžité uspokojenie (pozrieť si seriál, uvoľniť napätie čokoládou…).“

„Druhá verzia je múdrejšia, kontroluje náhle podnety, sleduje dlhodobé ciele a správanie prispôsobuje tomu, aby tieto ciele dosiahla (ideme cvičiť, aj keď sa nám nechce, pracujeme na projekte, aj keď je obľúbený seriál lákavejší).“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Moja pevná vôľa | Zuzana Šofraneková – klinický psychológ, kouč (@mojapevnavola)

Podľa Šofranekovej niekedy zvíťazí impulzívne JA, inokedy to múdrejšie JA. Obe verzie ale používajú odlišnú časť mozgu. „Vďaka neuroplasticite teda vieme posilňovať naše ‚múdrejšie JA‘ tým, že sa budeme rozhodovať častejšie podľa neho,“ vysvetľuje.

Správne nastavenie mysle

Zabudni na výhovorky typu „nemám pevnú vôľu“.

„Nejde o to, že ju nemáš, len si svoj mozog a telo nevytrénoval natoľko, aby si dokázal zakaždým odolať pokušeniu. Keď si povieš, že jednoducho taký si alebo máš nejakú povahu, je to fixné myslenie, ktoré ťa rigidne drží na mieste.“

Keď si teda myslíš, že je niečo nemožné, tak prečo by si do investoval čas a energiu?

„Preto je v prvom kroku najdôležitejšie uveriť, že zmena je možná.“

„Nepočúvaj vnútorného perfekcionistu. Nehľadáš dokonalosť, len sa k nej chceš priblížiť. Ak sa každý týždeň zlepšíš len o 1 %, o rok budeš 37-krát lepší. Uvidíš, že to bude fungovať aj v nedokonalej forme. A keď to doladíš, bude to fungovať ešte lepšie.“

Ak chceš mať podľa odborníčky dlhodobé výsledky, je potrebné zamerať sa na proces, nie na výsledok.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Moja pevná vôľa | Zuzana Šofraneková – klinický psychológ, kouč (@mojapevnavola)

Postaraj sa o svoje telo

Ako sme už spomínali, pevná vôľa nie je len o mysli, ale aj o fyzickom tele. Ak má telo to, čo potrebuje, dokáže oveľa lepšie fungovať.

„Kľúčový je spánok, nutrične hodnotná strava a pohyb. Keď máš dlhodobý deficit spánku, pravdepodobne si už ani nepamätáš, aké to je mať nad sebou kontrolu. Ak si upravíš spánkový režim, budeš schopnejší regulovať svoje emócie.“

Na pohyb sa taktiež môžeš pozerať ako na tréning pevnej vôle.

„Výskumy ukázali, že ľudia, ktorí majú pravidelné fyzické aktivity, majú zároveň prirodzene lepšie stravovacie návyky, obmedzujú kávu, fajčenie a dokonca aj impulzívne nakupovanie.“

Zadaj si malé výzvy

„Malá výzva je niečo, čo pre teba nie je samozrejmé, ale je to zvládnuteľné.“

Podľa odborníčky sa tým nemyslí cvičenie trikrát do týždňa, ale, napríklad, spraviť 20 drepov každý deň.

„Podmienkou je, aby výzva trvala čo najkratšie (aby sme sa nemohli vyhovárať, že na to nemáme čas) a aby sa nám do toho až tak veľmi nechcelo (aby sme sa museli prekonať).“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Moja pevná vôľa | Zuzana Šofraneková – klinický psychológ, kouč (@mojapevnavola)

Tréningom sebakontroly pomocou malých výziev si totiž môžeš pomôcť pri zvládaní tých väčších, zvýši sa ti sebavedomie a taktiež pochopíš, že až také náročné to zase nie je. 

Stará známa vytrvalosť

„Ak ti niečo trvá dlhšie ako iným, neznamená to, že si zlyhal.“

Veľmi múdry výrok, ktorý dokáže pomôcť aj v tých najťažších chvíľach, keď budeš strácať motiváciu či silu.

„Každý človek je iný, každý má iné podmienky na realizáciu svojich cieľov, každý začína na inej štartovacej čiare. Preto mysli na to, že ak ti niečo trvá dlhšie ako iným, neznamená to, že si zlyhal. Ak sa nevzdáš, jedného dňa do cieľa určite dorazíš,“ uzatvára Šofraneková.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Zuzana Šofraneková Mentoring, Instagram/mojapevnavola

Najnovšie videá

Trendové videá