Na splnenie dôležitej povinnosti ostáva Slovákom len pár dní. Inak hrozí mastná pokuta
- Zamestnanci si musia splniť svoje povinnosti
- Majú na to už iba niekoľko dní
- Zamestnanci si musia splniť svoje povinnosti
- Majú na to už iba niekoľko dní
Zmena zdravotnej poisťovne so sebou prináša určité povinnosti pre zamestnancov. Ak poistenec zmení svoju zdravotnú poisťovňu, je povinný túto skutočnosť oznámiť svojmu zamestnávateľovi do ôsmich dní od dátumu zmeny, teda najneskôr do 8. januára 2024.
V prípade, že tak neučiní, môže mu Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uložiť pokutu až do výšky 331 eur. Na túto povinnosť upozornila hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne, Alena Krčová.
Poistenci si musia splniť povinnosti
„Ak má poistenec viacerých zamestnávateľov, je potrebné túto zmenu oznámiť všetkým, rovnako aj svojmu ošetrujúcemu lekárovi. Na rozdiel od minulosti však už poistenci nemusia nahlásiť zmenu bývalej zdravotnej poisťovni, prípadne odovzdať preukaz,“ uviedla hovorkyňa VšZP.
Poistenec je tiež povinný oznámiť zdravotnej poisťovni najneskôr do 8. januára kalendárneho roka platiteľa poistného, ak sa zmenil po podaní prihlášky a nie je totožný s platiteľom, ktorého uviedol na prihláške.
Klienti VšZP to môžu urobiť aj elektronicky, prostredníctvom mobilnej aplikácie VšZP, či osobne v pobočkách VšZP. Ak je poistenec samoplatiteľom, resp. samostatne zárobkovo činnou osobou a poistné platí trvalým príkazom, nemal by zabudnúť na zmenu bankového účtu zdravotnej poisťovne. Hovorkyňa tiež odporúča skontrolovať si výšku platieb.
Aktuálny preukaz poistenca by mali dostať noví poistenci VšZP ešte do konca roka 2023 a to doporučene na adresu trvalého pobytu, prípadne na kontaktnú adresu. Týka sa to takmer 30,4 tisíca nových klientov štátnej poisťovne. U lekára sa môže poistenec plnohodnotne preukázať aj digitálnou podobou preukazu poistenca vďaka mobilnej aplikácii VšZP.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou eviduje 173,5 tisíca prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne s účinnosťou od 1. januára 2024. Akceptovaných bolo predbežne 146,4 tisíca prihlášok, neakceptovaných 27,1 tisíca prihlášok.
Zo štátnej zdravotnej poisťovne sa odhlásilo 79,2 tisíca poistencov, zo zdravotnej poisťovne Dôvera 35-tisíc poistencov a zo zdravotnej poisťovne Union 32-tisíc poistencov. Štátna zdravotná poisťovňa pritom zaznamenala cez 30-tisíc prihlášok, poisťovňa Dôvera takmer 76-tisíc prihlášok a poisťovňa Union takmer 40-tisíc prihlášok. Výsledkom je, že VšZP stratila 48,7 tisíca poistencov, poisťovni Union pribudlo 7,9 tisíca poistencov a poisťovni Dôvera 40,9 tisíca poistencov.
Počítali so stratou 33 miliónov eur, tá bude určite o polovicu nižšia
Podľa informácií poskytnutých oddelením komunikácie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), by mala poisťovňa po zavedení rôznych ozdravných opatrení skončiť rok 2023 so stratou, ktorá by nemala presiahnuť 16 miliónov eur, ako sme ťa informovali v tomto článku v priebehu decembra.
Pôvodne sa počítalo so stratou okolo 33 miliónov eur po tom, čo bolo zdravotníctvo dofinancované sumou 316 miliónov eur. Avšak súčasné vedenie VšZP považovalo tento výsledok za neuspokojivý a začalo implementovať plán na ozdravenie poisťovne. Hlavným cieľom tohto plánu je optimalizácia vnútorných procesov, zefektívnenie hlavnej a prevádzkovej činnosti, a racionalizácia organizačných vzťahov v rámci VšZP.
Generálna riaditeľka VšZP, Ľubica Hlinková, potvrdila, že efekt týchto opatrení sa už začína prejavovať a odhaduje, že strata za tento rok by nemala prekročiť 16 miliónov eur.
Výraznejší dopad na zlepšenie finančnej situácie sa očakáva od opatrení, ktoré sa budú implementovať v roku 2024. Medzi tieto opatrenia patrí napríklad efektívnejšia politika v oblasti liekov a úspory na určitých zdravotníckych pomôckach.
Nové vedenie VšZP tiež iniciovalo rokovania o obstarávaní liekov, pri ktorých končí platnosť súčasných zmlúv. Cieľom je zabezpečiť výhodnejší nákup biologicky podobných liekov, tzv. biosimilárov a generík, čím by sa mali znížiť náklady. Poisťovňa pripravuje aj rokovania o znížení cien vybraných zdravotníckych pomôcok.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: SITA