Slováci dýchajú počas Silvestra „komplexné jedy“. Pozor, tvoje telo môže reagovať ako na zápal pľúc
- Ohňostroje sú škodlivé pre ľudí hneď viacerými spôsobmi
- Málokedy sa hovorí o vdychovaní emisií z pyrotechniky
- Častice sú pritom vysoko toxické
- Ohňostroje sú škodlivé pre ľudí hneď viacerými spôsobmi
- Málokedy sa hovorí o vdychovaní emisií z pyrotechniky
- Častice sú pritom vysoko toxické
Ohňostroje sú obľúbenou silvestrovskou zábavkou už od nepamäti. V posledných rokoch sa však čoraz viac dostávajú do popredia argumenty, podľa ktorých by malo vypúšťanie zábavnej pyrotechniky ostať len nepeknou kapitolou v histórii.
Voľne predávaná pyrotechnika so sebou totiž nesie množstvo rizík. Okrem tých okatých, akými sú napríklad nebezpečenstvo úrazu či zbytočné stresovanie domácich miláčikov a divých zvierat, existuje ešte jedno riziko, o ktorom sa tak často nehovorí. Na sociálnej sieti Facebook na neho upozornil podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík.
„Počas silvestrovskej noci, ale i nasledujúce dni, sme všetci vystavení vysokým hodnotám karcinogénneho antimónu alebo zlúčeninám tália, ktoré patria medzi komplexné jedy,“ upozorňuje Hojsík.
„Vôbec si neuvedomujeme, akému znečisteniu sme vystavení v prvých dňoch po silvestrovských oslavách. Ťažké kovy a drobné prachové častice si vypúšťame priamo v obytných zónach,“ pokračuje ďalej.
Ako pri zápale pľúc
Nejde pritom vôbec o nepreskúmaný rizikový faktor spojený s vypúšťaním ohňostrojov. O škodlivosť látok, ktoré sa pri obľúbenej tradícii vypúšťajú do ovzdušia, sa už v minulosti zaujímali vedci, pričom dospeli k skutočne znepokojivým výsledkom.
Podľa štúdie zverejnenej na webovej stránke americkej Columbia University Mailman School of Public Health, ohňostroje môžu naozaj predstavovať značné zdravotné riziká. Zábavná pyrotechnika, ako už upozornil Hojsík, do atmosféry uvoľňuje toxické kovy, čo je považované za nebezpečné pre ľudské zdravie.
Štúdia sa tiež zaoberala tvorbou reaktívnych foriem kyslíka (ROS) sliznicou dýchacích ciest v reakcii na vdýchnutie častíc pochádzajúcich z ohňostrojov. ROS sú bežne známe ako súčasť reakcie imunitných buniek na mikrobiálne invázie. Vedci v štúdii tiež testovali schopnosť emisií z ohňostrojov vyvolať zápal pľúc.
Zistili pritom, že činnosť reaktívneho kyslíka v ľudskom organizme súvisí s tvorbou pľúcneho zápalu. Tieto zistenia naznačujú, že emisie častíc z ohňostrojov sú toxickejšie, než iné častice, ktoré sa bežne nachádzajú v mestských oblastiach.
„Drobné prachové častice, ktoré sú síce voľným okom neviditeľné, sú obzvlášť škodlivé pre naše zdravie. Spôsobujú kardiovaskulárne a respiračné problémy či zhoršenie iných závažných ochorení,“ dodáva podpredseda EP.
Postupne sa vytráca
Diskusia o rizikách však v uplynulých rokoch priniesla výsledky a čoraz viac Slovenských miest sa prikláňa k organizovaniu tradičných silvestrovských osláv bez ohňostrojov. Rok 2023 je tiež posledným rokom, počas ktorého si ešte môžeme zakúpiť petardy a zábavnú pyrotechniku, ktorá len hlučne vybuchuje.
K mestám, ktoré nebudú vítať Nový rok ohňostrojom, sa pridala aj Bratislava. Dôvody sú ekologické i ekonomické. TASR o tom informoval hovorca hlavného mesta SR Peter Bubla.
„Výpadky z rozpočtu nás všetkých nútia šetriť a desaťtisíce eur vystrieľané na oblohu sú tou položkou, ktorá inde môže chýbať,“ zdôraznil. Podotkol, že mesto vníma čoraz viac žiadostí, aby vstup do Nového roka v meste prebehol v pokoji a bez petárd.
Ďalším mestom na zozname je Nitra, ktorá sa dokonca rozhodla ušetrené peniaze venovať útulku. Regionálne centrum Slobody zvierat Nitra tento rok obdržalo podporu vo výške 3 000 eur.
„Sloboda zvierat prevádzkuje v Nitre útulok pre zvieratá od roku 1997. Útulok funguje najmä na dobrovoľníckej báze. Okrem finančnej podpory mesto prostredníctvom turistického informačného centra pravidelne organizuje aj nefinančnú zbierku,“ pripomenul hovorca mesta Tomáš Holúbek.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Facebook/Martin Hojsík, Columbia University Mailman School of Public Health, TASR