Ako podľa neurovedkyne vzniká stav „po opici“. Vysvetľuje, ako ho efektívne stlmiť aj bez liekov
- S Novým rokom idú ruka v ruke bujaré oslavy
- Mnohí ľudia to zrejme neodhadli a prvý deň v roku 2024 je pre nich zbytočne bolestivý
- S Novým rokom idú ruka v ruke bujaré oslavy
- Mnohí ľudia to zrejme neodhadli a prvý deň v roku 2024 je pre nich zbytočne bolestivý
Nový rok je čas osláv a veselia. Mnohí ľudia sa v túto noc rozhodli vypiť viac alkoholu ako zvyčajne. To však môže mať za následok nepríjemný stav nazývaný „opica“.
Za opicu je zodpovedná molekula etanolu, ktorú hovorovo označujeme ako alkohol. Etanol je prítomný vo všetkých alkoholických nápojoch a všeobecne platí, že čím viac etanolu, tým väčšia je možnosť vzniku opice. Ako presne teda alkohol spôsobuje opicu – a dá sa jej nejako predísť?
Judy Griselová, profesorka psychológie, výskumníčka v oblasti neurovedy a závislosti skúma prekvapivé spôsoby, akými alkohol ovplyvňuje náš organizmus.
V roku 1973 sa pre potreby vedeckej štúdie opíjalo 20 dobrovoľníkov po dobu 8 po sebe idúcich týždňov, vždy za požitia iného alkoholického nápoja a zakaždým rovnakou dávkou – koniec koncov, bola to veda.
Cieľom tohto experimentu bolo zistiť, ktorý alkoholický nápoj spôsobuje najhoršie stavy po opici. Iste, na zodpovedanie takejto otázky je potrebná viac než jedna štúdia. Odvtedy sa ale veda dozvedela o stave „po opici“ oveľa viac, aj keď nejaké záhady stále pretrvávajú.
Príznaky a vážnosť
Príznaky a vážnosť opice závisia od telesnej váhy, veku, genetiky a ďalších faktorov. Stavy po opici ale stále zdieľajú nejaké bežné a nepríjemné rysy. Ako teda alkohol spôsobuje opicu? A je nejaký spôsob, ako opici spoľahlivo zabrániť?
„Alkohol spomaľuje komunikáciu medzi nervovými bunkami. Po vypití posledného drinku, keď koncentrácia alkoholu v krvi klesne späť na nulu, sa mozog spamätá zo sedácie a vydá sa opačným smerom do hyperaktívneho stavu.“
„To môže viesť k traseniu alebo zrýchlenému srdcovému tepu. Tiež skracuje spánok, ktorý je zároveň menej pokojný. Tieto účinky sú však len začiatkom – alkohol má vplyv na veľké množstvo telesných procesov, a narúša tak krehkú rovnováhu.“
Okrem iného, alkohol narúša hladinu mnohých hormónov. Jedným z týchto hormónov je kortizol. Obvykle kolísajúca hladina kortizolu pomáha regulovať nespavosť počas dňa a noci. Narušenie kortizolu počas stavu opice môže spôsobiť, že sa ľudia budú cítiť ospalí alebo dezorientovaní.
Ďalší hormón, ktorý je alkoholom narušený, je vazopresín, ktorý obvykle znižuje množstvo moču vyprodukované obličkami.
„Znížením hladiny vazopresínu môže alkohol spôsobiť, že ľudia viac močia a sú dehydratovaní. Dehydratácia vedie k smädu, suchu v ústach, slabosti, malátnosti a bolesti hlavy, jednému z najčastejších príznakov opice. Okrem dehydratácie môže bolesti hlavy pri opici spôsobiť vplyv alkoholu na chemické signály vo vnútri mozgu, predovšetkým na neurotransmitery, ktoré sa podieľajú na signalizácii bolesti.“
Alkohol môže tiež poškodiť mitochondriu zodpovednú za produkciu ATP, ktorý nám dodáva energiu. To môže prispieť k únave, slabosti a výkyvu nálad.
Medzitým alkohol stimuluje imunitný systém, čo vedie k zápalu, ktorý môže poškodiť bunky v mozgu, ovplyvniť nálady a zhoršiť pamäť.
Môže taktiež dráždiť zažívací trakt a spôsobiť zápal sliznice žalúdka a čriev. Alkohol tiež môže spomaliť vyprázdňovanie žalúdka, čo môže viesť k zvýšenej produkcii žalúdočných kyselín. To je dôvod, prečo alkohol môže spôsobiť bolesti žalúdka, nevoľnosť a zvracanie.
Alkoholické nápoje obsahujú aj ďalšie látky vznikajúce počas procesu kvasenia, ktoré dodávajú nápojom špecifickú chuť. Niektoré dôkazy naznačujú, že jeden z nich, metanol, je obzvlášť zlý.
„Ľudské telo nezačne tráviť metanol, než spracuje etanol. A keď sa tak stane, toxické metabolity metanolu môžu potenciálne zhoršiť príznaky opice. Nápoje, ktoré sú bližšie k čistému etanolu, ako sú gin a vodka, spôsobujú menej následkov.“
„Medzitým, prítomnosť aromatických látok v nápojoch ako whisky, brandy a červené víno môže spôsobiť horšie následky. A tak záleží na výbere alkoholických nápojov, ale každý z nich môže spôsobiť opicu jednoducho preto, že obsahujú alkohol.“
Fungujú teda proti opici bežné riešenia?
„Pitie vody a elektrolytových nápojov môže pomôcť znížiť následky súvisiace s dehydratáciou. A konzumácia jedla, predovšetkým sacharidov, môže doplniť hladinu glukózy, ktorú znížil alkohol. Nakoniec, jediná istá cesta, ako sa vyhnúť opici, je piť alkohol s mierou alebo vôbec.“
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Bucknell University, YouTube/TedX, National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism