Ako sa rodí „beštia z východu“: Priniesla extrémne mrazy a vyžiadala si obete. Teraz hrozí jej návrat (PREDPOVEĎ)

  • V Európe vyčíňala už v roku 2018 a teraz sa opäť vracia
  • Priniesla extrémne mrazy a vyžiadala si obete
  • Zisti, ako sa zrodila „beštia z východu“
Sneženie a muž odhŕňa pri aute sneh s lopatou.
Ilustračné foto Wikimedia Commons/Karen Roe, Threads/@TOPXNews
  • V Európe vyčíňala už v roku 2018 a teraz sa opäť vracia
  • Priniesla extrémne mrazy a vyžiadala si obete
  • Zisti, ako sa zrodila „beštia z východu“

„Beštia z východu“ je meteorologický fenomén, ktorý v minulosti otriasol mnohými časťami Európy. Teraz opäť vyvoláva obavy medzi meteorológmi.

Tento jav je známy svojimi neúprosnými a krutými mrazmi. Vyznačuje sa príchodom studeného vzduchu z arktických a sibírskych oblastí priamo do srdca Európy. Jeho predchádzajúce návraty priniesli nielen výrazné poklesy teplôt, ale aj extrémne poveternostné podmienky. „Beštia z východu“ si vyžiadala niekoľko ľudských životov a spôsobila značné materiálne škody.

História ukázala, že tento meteorologický fenomén má potenciál zmeniť bežný život na niekoľko dní, ba dokonca týždňov, na nepoznanie. Zatiaľ čo presné predpovede a rozsah nadchádzajúcej vlny chladu sú stále predmetom štúdie, je nesporné, že Európa by sa mala pripraviť na možnosť, že sa tento mrazivý fenomén už čoskoro vráti.

Prečo „beštia z východu“?

„Beštia z východu“ je bežným označením pre chladné zimné počasie v Spojenom kráľovstve, ktoré je výsledkom studených vetrov prichádzajúcich z východnej časti kontinentu.

Táto situácia nastáva, keď nad Škandináviou panuje vysoký tlak vzduchu. V dôsledku toho Spojené kráľovstvo často čelí extrémne mrazivým podmienkam.

Ako informuje portál Met Office, je to spôsobené prílevom chladného vzduchu z rozsiahlych oblastí Európy a Ázie, čo vedie k nízkym teplotám a snehovým zrážkam. Tieto podmienky sú dôvodom, prečo sa tomuto javu hovorí „beštia z východu“.

Čo spôsobuje tento meteorologický fenomén?

Zvyčajne sú zimy v Spojenom kráľovstve menej chladné než v iných oblastiach, ktoré ležia na rovnakej zemepisnej šírke. Dôvodom je teplý vzduch, ktorý prúdi cez Atlantický oceán z Mexika. Vo februári 2018 sa ale stalo niečo nezvyčajné.

Ako uvádza portál Internet Geography, meteorologický jav známy ako stratosférické otepľovanie (beštia z východu) zasiahol a zmenil smer prúdu vzduchu. To umožnilo, aby studené vetry z Ruska dosiahli až na Spojené kráľovstvo.

V tom čase roka je v hornej časti atmosféry, v oblasti nazývanej stratosféra, obvykle veľký útvar studeného vzduchu známy ako polárny vír. Tento vír obyčajne smeruje vzduch zo západu na východ. Vtedy sa ale teplota vzduchu vysoko nad severným pólom náhle zvýšila o približne 50 °C.

Toto náhle otepľovanie oslabilo prúdenie a zmenilo smer vetra, ktorý smeroval do Spojeného kráľovstva. Namiesto zo západu na východ začal vietor fúkať z východu na západ, čo prinieslo do krajiny chladný vzduch z Ruska.

Keď vzduch opustil ruskú Sibír, teplota bola okolo -50 °C. Po príchode do Spojeného kráľovstva klesla teplota tesne pod bod mrazu, čo bolo pre toto ročné obdobie stále chladno. Navyše, vzduchová masa počas cesty nad Severným morom pribrala vodu, čo spôsobilo silné sneženie v Spojenom kráľovstve.

Hrozivé dopady „beštie z východu“

Primárne dopady „beštie z východu“ sa prejavili rôznymi spôsobmi. Počas dvoch týždňov prišlo o život v Spojenom kráľovstve celkom 17 ľudí. Vo vyšších polohách napadlo až 50 cm snehu. Vidiecke oblasti zaznamenali extrémne nízke teploty, ktoré klesli až do -12 °C.

Podľa portálu Weather&Radar museli zatvoriť v Spojenom kráľovstve stovky škôl a muselo sa odložiť aj mnoho nemocničných operácií. Dochádzalo aj k zrušeniu železničných spojov. Letecká spoločnosť British Airways zrušila mnoho krátkych letov z letiska Heathrow a letisko London City tiež zrušilo mnoho svojich služieb.

Národná sieť varovala pred možným nedostatkom plynu, čo vzbudilo obavy, no ubezpečili domácnosti, že ich dodávky plynu nebudú ovplyvnené. Takmer všetci prevádzkovatelia vlakov hlásili zrušenia a prerušenia spojov.

V súvislosti s týmto počasím, stovky vodičov uviazli na diaľnici M80 blízko Glasgowa, niektorí dokonca až na 13 hodín. Niektorí prenocovali vo svojich autách, iní svoje vozidlá opustili. 

Meteorológovia varujú pred jej návratom

Meteorológ James Madden predstavil pre portál Express znepokojujúcu predpoveď pre sever Európy. Tvrdí, že na Veľkú Britániu sa opäť blíži „beštia z východu“.

Britskí meteorológovia očakávajú začiatkom januára v niektorých častiach Škótska pokles teplôt až na -10 °C.

„Teraz existujú silné náznaky toho, že na začiatku januára dôjde k veľkému náhlemu stratosférickému otepleniu, a ak sa tak stane, veľká časť Spojeného kráľovstva môže očakávať, že skončí s mrazmi a pod snehom,“ upozornil Madden.

Slovenskí meteorológovia s príchodom „beštie z východu“ zatiaľ nepočítajú.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Met Office, Internet Geography, Express, Weather Radar

Najnovšie videá

Trendové videá