Pasívna agresia na pracovisku ničí ľudí. Odborník na komunikáciu prezrádza, ako sa s ňou efektívne vysporiadať
- Pasívna agresia ovládla svet
- Najčastejšie sa s ňou ľudia stretávajú práve na pracovisku
- Odborník radí, ako sa s ňou rýchlo a efektívne vysporiadať
- Pasívna agresia ovládla svet
- Najčastejšie sa s ňou ľudia stretávajú práve na pracovisku
- Odborník radí, ako sa s ňou rýchlo a efektívne vysporiadať
Občas môžeš byť svedkom pasívno-agresívneho správania alebo ho aj sám prejavovať. Do tohto spadajú ľudia, ktorí ťa klamú nepravdivými sľubmi, vzbudzujú očakávania, ale len zriedka ich naplnia.
Máš kamaráta, ktorý často hľadá výhovorky na svoju nedbanlivosť a nespoľahlivosť. Člen tvojej rodiny, ktorý sa často pripravuje na zlyhanie a potom sa sťažuje na to, že má smolu. Priateľa, ktorý sľúbi, že ťa vezme na rande, ale neurobí to, až kým nie je príliš neskoro. Alebo partnera, ktorý tvrdí, že zabudol kúpiť potraviny, pretože ho to v skutočnosti nezaujíma.
„Väčšinu času je pasívna agresia to, čo niekto neurobí, ako to, čo urobí,“ vysvetľuje Scott Wetzler, klinický psychológ a podpredseda oddelenia psychiatrie a behaviorálnych vied v Montefiore Medical Center v Bronxe v New Yorku pre portál Real Simple.
Existuje však perfektná odpoveď na „okamžité“ vypnutie pasívno-agresívneho správania. Odborník na komunikáciu prezrádza, ako na to.
Dlhodobý signál nepriateľstva
Pasívna agresia nie je len o tom, že niekto je raz pasívny a potom zrazu agresívny. Skôr to chápeme ako agresiu s akýmsi únikovým východiskom. Predstav si to ako: „To som určite neurobil, asi si to zle pochopil.“
Pasívna agresia je naozaj signálom nepriateľstva vo vzťahoch. Je to spôsob, akým ľudia, ktorí sa cítia slabí alebo bezmocní, reagujú na tých, ktorých vnímajú ako silných a mocných. Takto to vysvetľuje klinický psychológ Wetzler.
Podľa portálu The Economist niekedy ľudia prejavujú pasívnu agresiu, pretože sú nahnevaní, ale boja sa to otvorene povedať. Podľa Wetzlera to môže začať už v detstve a vypuknúť v období dospievania. Niekto to dokáže prekonať a nechať za sebou, keď sa vysporiada s tínedžerskými úzkosťami, ale iní to so sebou nesú aj do dospelosti.
Každý z nás občas prejaví pasívno-agresívne správanie, ale ak sa to deje príliš často a v nesprávnych situáciách, môže to byť dlhodobý problém. Ľudia sa stávajú pasívne agresívnymi, keď sa nenaučili, ako otvorene a úprimne vyjadrovať svoje nepríjemné pocity, alebo ak boli za prejav týchto pocitov prísne trestaní.
Znaky pasívnej agresie
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo na pasívnu agresiu hovorí klinický psychológ?
- Aké sú znaky pasívnej agresivity?
- Aká otázka podľa odborníka na komunikáciu „odrovná“ pasívne agresívneho človeka v práci?
- Kedy je už dôležité vyhľadať odbornú pomoc?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity