Populárna diéta dokáže znížiť prejavy vážneho ochorenia. Určite si ju skúšal aj ty

  • Epilepsia je závažné a nepríjemné ochorenie spojené so silnými záchvatmi
  • Veľa ľuďom nepomáhajú ani lieky
  • Riešením by mohla byť keto-diéta, zistili vedci
dieta
Ilustračná fotografia Unsplash/Louis Hansel
  • Epilepsia je závažné a nepríjemné ochorenie spojené so silnými záchvatmi
  • Veľa ľuďom nepomáhajú ani lieky
  • Riešením by mohla byť keto-diéta, zistili vedci

Skupina amerických vedcov skúmala, či môže špeciálne upravená strava nejakým spôsobom ovplyvniť „zákerné“ ochorenie, ktoré sa prejavuje v tých najnevhodnejších chvíľach. Výsledky, aké ukázala v boji proti záchvatom keto-diéta, samotných expertov šokovali. Tie zhrnuli v štúdii na portáli Cell Reports.

Diéty, ktoré sú bohaté na tuky a majú menej sacharidov, môžu mať podľa vedcov veľký vplyv na elimináciu záchvatov u ľudí s epilepsiou, ktorí nereagujú dobre na lieky, najmä u detí. 

Epilepsia sa nie vždy dá liečiť liekmi

Hoci už teraz vedci vedia, že tento typ stravovania istým spôsobom mení mikroorganizmy v našich črevách, presné zmeny a ich vzťah k záchvatom sú pre odborníkov stále záhadou.

Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) sa však v nedávnom výskume snažili prísť na podstatu toho, ako strava ovplyvňuje mikroorganizmy v našom tráviacom trakte a následne vplýva na naše mozgové funkcie, ktoré hrajú kľúčovú rolu v prejavoch epilepsie, informuje Science Alert.

Epilepsia je ochorenie charakterizované opakujúcimi sa elektrickými výbojmi v mozgu, ktoré vedú k rôznym prejavom, od krátkodobých strát pozornosti až po ťažké záchvaty.

Aj keď väčšina ľudí s epilepsiou môže bez väčších ťažkostí fungovať vďaka účinným liekom, približne 30 percent trpí takzvanou refraktérnou formou ochorenia. To znamená, že lieky nepomáhajú dostatočne.

Akú úlohu zohráva keto-diéta?

Keto-diéta, ktorá obmedzuje príjem sacharidov a cukru a zvyšuje príjem tukov, existuje už od 70. rokov minulého storočia. Pôvodne ju spoločnosť poznala najmä ako efektívny spôsob na chudnutie. Posledné štúdie však ukazujú, že tieto diéty majú efekt aj pri znižovaní počtu záchvatov u ľudí s refraktérnou epilepsiou.

Štúdie naznačujú, že približne 30 percent detí s touto formou epilepsie prestane mať počas keto-diéty záchvaty. Asi 60 percent zaznamenáva výrazné zlepšenie so znížením počtu záchvatov na polovicu alebo menej.

Dodržiavať diétu však nie je vždy jednoduché. Obzvlášť pre deti, ktoré už majú obmedzenia výživy kvôli svojmu ochoreniu. Okrem toho môže diéta spôsobiť tráviace problémy, riziko obličkových kameňov a ďalšie vedľajšie účinky. Mnohí ju preto nedokážu dlhodobo dodržiavať.

Výskumníci v UCLA pod vedením molekulárneho biológa Gregoryho Lama sa pokúsili odhaliť, ako konkrétna kombinácia živín môže ovplyvniť mozgové zmeny, ktoré znižujú riziko výskytu záchvatov. Výskumom chcú odhaliť nové liečebné možnosti, ktoré nebudú vyžadovať také prísne držanie diéty.

Skúmali reakciu detského organizmu

Výskumníci najprv preskúmali účinky keto-diéty na mikroorganizmy v črevách desiatich detí s pediatrickou refraktérnou epilepsiou v UCLA Mattel Children’s Hospital. Následne uskutočnili experiment, kde zaviedli vzorku mikrobiómu detí do čriev geneticky modifikovaných myší.

Vzorky mikrobiómu od detí, ktoré boli na keto-diéte približne mesiac, boli prekvapivo účinnejšie pri znižovaní záchvatov u myší v porovnaní so vzorkami od detí pred začatím diéty.

Okrem toho štúdia odhalila metabolické zmeny spojené s produkciami energie, metabolizmom a určitými formami oxidácie mastných kyselín u ľudí aj myší. Myši, ktoré dostali mikrobiómy ovplyvnené keto-diétou, mali zmeny v aktivite génov v oblasti hipokampu, ktoré boli predtým spojené s epilepsiou.

Vedci predpokladajú, že takýmto spôsobom a ďalším výskumom nájdu liečivá pre tých, ktorým aktuálne dostupné metódy nezaberajú.

Táto výskumná práca podľa odborníkov tiež poukazuje na širší trend v ľudskom chápaní. Ľudia by mali uznať dôležitosť obrovskej komunity mikroorganizmov žijúcich v našom tráviacom systéme pri formovaní nášho celkového zdravia.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Cell Reports, Science Alert, Newsroom UCLA

Najnovšie videá

Trendové videá