V britskej BBC roky pracovala slovenská agentka ŠtB: Tajnej službe „donášala“ niekoľko rokov
- Komunistická špiónka Terézia Javorská pracovala priamo v centre britského BBC
- Jej informácie si vtedajšia ŠtB vysoko cenila
- Komunistická špiónka Terézia Javorská pracovala priamo v centre britského BBC
- Jej informácie si vtedajšia ŠtB vysoko cenila
Komunistická špiónka menom Terézia Javorská pracovala počas studenej vojny priamo v centre BBC. Na dané tvrdenie poukazujú aj nové informácie z archívov. Spomínaná agentka pôsobila ako redaktorka československej sekcie a až do roku 2005 šéfovala slovenskému vysielaniu BBC World Service.
Javorská mala poskytovať informácie o zdrojoch novinárov a spôsoboch vysielania spravodajstva o „vývoji v ZSSR“ a ďalších krajinách východného bloku.
Špehovala aj politických utečencov, ktorí utiekli pred prenasledovaním. Mnohí z nich pracovali pre BBC, alebo do nej prispievali.
O danej skutočnosti informoval portál Hlídací pes na základe uverejneného článku britského denníka Daily Mail.
Dôstojník ŠtB naverboval Javorskú do služieb komunistickej rozviedky v polovici 80. rokov „na kokteilovej párty“. Bezpečnostní experti sa domnievajú, že ide o prvý známy prípad infiltrácie agenta zahraničnej spravodajskej služby do korporácie od začiatku studenej vojny.
Tajná rola Javorskej zahŕňala tajné stretnutia s manipulantmi, kde používala M&S tašky na signalizáciu potenciálneho nebezpečenstva, vymieňala si kódové slová o filmových režiséroch a organizovala stretnutia v operách vysielaním signálov skrytých v pohľadniciach.
Komunistická špiónka pracovala priamo v „centre diania“
Informácie od Javorskej (s krycím menom Agentka Vora) si veľmi cenili aj na „vyšších miestach“. Tie chválili jej spôsobilosť pre konšpiračné správanie a veľmi zaujímavú inteligenciu.
Daily Mail uvádza, že Javorská súhlasila so zradou krajiny a kolegov z ideologického motívu a vlasteneckého cítenia. Informoval o tom na základe odtajnených spisov českej štátnej bezpečnostnej služby z obdobia studenej vojny.
Communist spy at the heart of the BBC: ‚Agent Vora‘ was the ‚attractive and voluptuous‘ churchgoer who was a dead ringer for Cilla Black that none of her Beeb colleagues suspected… but she was really spying for the Czechs during the Cold War https://t.co/v0oFOQQooT pic.twitter.com/R1tfEOyuJC
— Daily Mail Online (@MailOnline) December 31, 2023
Do Británie Javorská odišla v roku 1969. Pôvodne ako au-pair, neskôr však v Londýne vyštudovala vysokú školu a do BBC nastúpila v roku 1976. Bývalí kolegovia ju opísali ako atraktívnu a zmyselnú. Kvôli jej prudkému slovenskému nacionalizmu a ráznemu správaniu však nebola veľmi obľúbená.
Javorská mala spočiatku vnútorný konflikt o tom, či má s ŠtB spolupracovať. V spise z decembra 1985 sa však uvádza, že napokon preukázala ochotu spolupracovať.
Do pracovného kolektívu nezapadla
„Do dnešného dňa sme s ňou uskutočnili trinásť schôdzok, na ktorých nám odovzdala informácie o československých emigrantoch v krajine a ich aktivitách a tiež o stave českej a slovenskej sekcie BBC. Odovzdala nám tiež informácie, ktoré boli využité a vyhodnotené ako veľmi zaujímavé,“ cituje Daily Mail zápis riadiaceho dôstojníka z decembra 1985. V auguste 1987 sa tak Javorská stala agentkou.
„Poznal som ju veľmi dobre a úprimne povedané ma informácia, že by práve ona mohla byť, či bola, agentkou ŠtB, neprekvapuje. Bola to veľmi svojrázna osoba, zvláštna,“ hovorí novinár Jan Bednář, ktorý v československej redakcii BBC pracoval v rokoch 1985 až 1992.
“Terézia Javorská, the London-based director of the BBC World Service’s Slovak section, supplied handlers with intelligence about journalists‘ sources and the broadcaster’s methods of reporting ‚developments in the USSR‘ and other Eastern Bloc countries” https://t.co/tovsn4QMUh
— Shashank Joshi (@shashj) January 1, 2024
„Po roku 1989 sa orientovala veľmi promečiarovsky, jej názory aj niektoré rozhodnutia som považoval za absurdné. Bola slovenská nacionalistka,“ dodáva Bednář.
Javorská má aktuálne 73 rokov. Je však pripútaná na lôžko a v kóme po tom, čo ju na prechode zrazilo auto. Jej rodinní príslušníci žiadosť novinárov Daily Mail o komentár k informáciám z archívov ŠtB odmietli.
Súčasné vedenie British Broadcasting Corporation podľa vyjadrenia svojho hovorcu počuje o týchto historických obvineniach prvýkrát. „BBC World Service predstavovala kľúčový zdroj nestranného spravodajstva po celú dobu studenej vojny aj po jej skončení,“ dodal hovorca BBC pre Daily Mail.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Daily Mail, Hlídací pes