Priprav sa na vesmírne divadlo: Meteorický roj rozsvieti oblohu, „spadne“ až 120 meteorov za hodinu
- Meteorický roj Kvadrantíd dnes večer dosiahne svoj vrchol
- Zisti, kde ho bude možné pozorovať
- Meteorický roj Kvadrantíd dnes večer dosiahne svoj vrchol
- Zisti, kde ho bude možné pozorovať
Už dnes nás čaká jedno z najoslnivejších a najzaujímavejších prírodných divadiel. V noci z 3. na 4. január 2024 vyvrcholí meteorický roj Kvadrantíd.
Meteorický roj Kvadrantíd vzniká, keď Zem prechádza cez malé častice a úlomky, ktoré po sebe zanechal blízkozemský objekt menom 2003 EH1. Tento objekt môže byť asteroid, už neaktívna kométa alebo takzvaná „skalná kométa“.
Ako informuje portál The Planetary Society, keď tieto úlomky vstúpia do zemskej atmosféry, často sa z nich stanú jasné ohnivé gule, ktoré vidíme na oblohe ako meteorický roj. Zisti, kde a kedy môžeš meteorický roj Kvadrantíd sledovať.
Kde a kedy meteorický roj pozorovať?
V noci medzi 3. a 4. januárom 2024 dosiahne meteorický roj Kvadrantíd svoje maximum. Tento roj nie je taký intenzívny ako iné známe meteorické roje, napríklad Perzeidy alebo Geminidy. Jeho maximum trvá kratšie a počet meteorov viditeľných za hodinu je nižší.
Ak sa postavíš na tmavé miesto pod nočnou oblohou, môžeš v priebehu tohto šesťhodinového maxima očakávať, že uvidíš približne 25 meteorov za hodinu. Niekedy sa však môže počet meteorov vyšplhať až na 100 za hodinu.
Najlepší čas na pozorovanie meteorického roja Kvadrantíd v roku 2024 je noc z 3. januára na 4. Podľa portálu EarthSky sa vrchol očakáva okolo 12:53 UTC (koordinovaný svetový čas) 4. januára.
Je ale dôležité vedieť, že v roku 2024 bude počas vrcholu Kvadrantíd Mesiac v poslednej štvrti. Ako informuje portál Quark, to môže sťažiť pozorovanie meteorov, pretože mesiac bude na oblohe prítomný a jeho svetlo môže znižovať viditeľnosť slabších meteorov.
Čo je to meteor?
Meteory, ktoré ľudia často nazývajú padajúce hviezdy, v skutočnosti nie sú hviezdy. Sú to skôr pruhy svetla na nočnej oblohe, ktoré vznikajú, keď prach a malé kamene zo vesmíru narazia na hornú atmosféru Zeme. Tieto častice sa pohybujú veľmi rýchlo – až desiatky kilometrov za sekundu – a keď vstupujú do atmosféry, vzniká z toho jasné svetlo.
Keď tieto malé častice horia v atmosfére, vytvárajú pruhy svetla, ktoré môžeme vidieť ako meteory. Vo všeobecnosti, čím väčšie sú tieto častice, tým je meteor jasnejší.
Pretože vesmír obsahuje veľa prachu, je možné pozorovať meteory aj počas bežnej noci. Ak si na tmavom mieste, môžeš vidieť až 10 meteorov za hodinu, aj keď práve neprebieha žiadny meteorický roj.
Perzeidy a Geminidy
Meteorické roje sa vyskytujú, keď Zem preletí cez priestor plný úlomkov, ktoré zanechala kométa alebo asteroid. Tieto roje sa opakujú každý rok v približne rovnakom čase, pretože Zem sa vracia na rovnaké miesto vo svojej dráhe okolo Slnka a prechádza tým istým priestorom s úlomkami.
Dva z najznámejších meteorických rojov sú Perzeidy, ktoré majú svoj vrchol v polovici augusta, a Geminidy, ktoré dosahujú vrchol v polovici decembra. Perzeidy sú často viac v médiách, pretože sa vyskytujú počas leta na severnej pologuli, kde je teplejšie a ľahšie ich pozorovať. Naproti tomu Geminidy obvykle prinášajú viac meteorov.
Nazývame ich podľa súhvezdí, v ktorých sa nachádza ich radiant. Radiant je bod na oblohe, odkiaľ sa zdá, že meteory vychádzajú. Ak si predstavíš, že všetky dráhy meteorov sa pretínajú v jednom bode, tento bod je v súhvezdí, podľa ktorého je roj pomenovaný. Sledovanie meteorického roja je ako sledovanie príbehu našej planéty, ktorá prechádza vesmírnym priestorom a obieha okolo Slnka.
Všetko, čo potrebuješ na sledovanie meteorického roja, sú tvoje oči, trpezlivosť a väčšinou bezoblačná noc.
Zdroje: Quark, EarthSky, The Planetary Society