Odborníci upozorňujú: Slováci celý život skladujú svoje obľúbené potraviny zle (NÁVOD)
- Ak ukladáš vajíčka do chladničkových dverí, je na čase spozornieť
- Zisti, ako správne skladovať potraviny
- Ak ukladáš vajíčka do chladničkových dverí, je na čase spozornieť
- Zisti, ako správne skladovať potraviny
Ak patríš medzi tých Slovákov, ktorí skladujú zemiaky či avokádo v chladničke, mal by si spozornieť. Rovnako aj v prípade skladovania potravín po otvorení.
Otvorený sáčok s múkou či vajíčka umiestnené vo dverách chladničky nemusia byť až takou výhrou, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Je potrebné uvedomiť si aj to, že niektoré druhy ovocia a zeleniny nepatria výlučne do chladničky, no mnohí ich tam odjakživa dávajú.
Pri nákupe potravín často pozeráš na ich kvalitu, potom prídeš domov a dopustíš sa najväčšieho „prehrešku“, aký môžeš spôsobiť – dáš ich do chladničky.
Potraviny nestačí kúpiť a niekam uložiť, ich skladovanie je dôležitejšie, a to najmä pre ich výdrž a čerstvosť. Ako ich teda správne skladovať, aby vydržali čo najdlhšie?
Zdravý „kazič“
Čas, ktorý v obchode stráviš pri výbere toho správneho, poriadne sladkého a zdravého jablka, zväčša zabiješ tým, že ho doma hodíš medzi ostatné ovocie do jednej nádoby.
Keďže jablko patrí medzi „kazičov“, ako píše Pravda, táto zdravá potravina dokáže urýchliť dozrievanie ostatných plodov, ktoré sú v tej istej nádobe. Práve preto je vhodné skladovať jablká samostatne.
Ak predsa len potrebuješ, aby ti nejaké ovocie či zelenina dozreli skôr, pridaj medzi ne jablká.
Portál Daily Mail píše, že ak si nakúpiš veľké množstvo jabĺk a bojíš sa, že sa ti po čase začnú kaziť, môžeš ich odložiť do chladničky. Dokonca odborníci tvrdia, že môžu chutiť ešte lepšie. Ako totiž jablko starne, uvoľňuje takzvaný etylén (plyn, ktorý sa v určitej miere uvoľňuje z každého ovocia, znamená to, že ovocie dozrieva). Keď vložíš jablká do chladničky, proces dozrievania chladom spomalíš, čím ti jablko vydrží o niečo dlhšie.
Poradca pre bezpečnosť potravín Bruce Ferree, zo spoločnosti Insight Food Safety Consulting, povedal, že „neporušené ovocie možno bezpečne skladovať pri izbovej teplote, ale chladenie zlepšuje kvalitu chuti“.
„Po poškodení alebo rozrezaní ovocie stmavne v dôsledku reakcií cukru a bielkovín. Tuk môže pri izbovej teplote rýchlo žltnúť,“ hovorí.
Keďže sme spomenuli plyn etylén, ktorý sa uvoľňuje z každého ovocia, je potrebné poznamenať, že tak, ako by sa jablká nemali dávať k inému ovociu, tak by sa práve banány nemali pridávať do jednej misky k jablkám. Prečo je to tak? Môže za to opäť etylén, ktorý sa uvoľňuje aj z banánov, no práve pri nich ide o omnoho väčšie množstvo, čím môže jablkám dopriať „skoré dozrievanie“.
Ovocie a zelenina preferujú pri uskladnení suché prostredie. Pri vysokej vlhkosti môžu niektoré plody rýchlo splesnivieť. Papriky, paradajky či uhorky by sa tak mali skladovať pri izbovej teplote.
Pri skladovaní sa neodporúča miešať ani cesnak s cibuľou. Ak budú spolu v jednej miske či inej nádobe, začnú pomaly klíčiť a stanú sa tak nepoužiteľnými. Pre cesnak a cibuľu je tiež dôležité, aby sa skladovali v tme.
Pozor na avokádo
Bobule, melón či hruška alebo jablko, patria do kategórie dozrievania pred ich zberom, čo sa však o avokáde povedať nedá. To dozreje až po tom, čo sa zozbiera. Práve to je jeden z dôvodov, prečo sa viaceré avokáda v obchodoch predávajú tvrdé. Keď si avokádo kúpiš a do niekoľkých dní ho chceš konzumovať, neodporúča sa, aby si ho dal do chladničky, jeho dozrievací čas sa tak spomalí.
Možno ťa prekvapí, že podľa agentúry pre potravinové normy sú zemiaky „najdôležitejšou potravinou“, ktorú treba držať mimo chladničky. Keď sa totiž skladujú v chladničkách, škrob sa premení na cukor, čím sa zemiaky môžu rýchlejšie pokaziť. Ferree vysvetľuje, že zemiaky je lepšie skladovať pri izbovej teplote, no pozor treba dať aj na ich mäknutie.
Surové mäso má svoje miesto
To, že surové mäso, ktoré máš v pláne uvariť, poväčšine skladuješ v chladničke, je všeobecne známe, a je to v poriadku. Vedel si však, že najlepšie je uchovávať ho na spodnej polici?
Profesor Humphrey z Liverpoolskej univerzity povedal: „Zlatými pravidlami hygieny chladničky je, že surové mäso musí byť vždy uložené na dne chladničky. Potraviny, ktoré sa majú konzumovať surové, musíte uchovávať oddelene od spracovaného, doma vareného alebo surového mäsa.“
Je to nielen preto, že na niektorých typoch chladničiek je spodná polica najbližšie k mrazničke, ale aj preto, že studený vzduch prirodzene klesá a zhromažďuje sa na najnižšej úrovni chladničky.
Aj múka má svoju trvanlivosť
Nechať otvorenú múku po pečení na polici až do ďalšieho pečenia je nielen pre múku, ale aj pre teba zlou voľbou. Okrem toho, že otvorené vrecúško je unikátny priestor pre baktérie, múka môže aj zvlhnúť. Pre skladovanie múky je preto ideálny tesný uzáver, ktorý zabráni prenikaniu vody.
Múka by sa nemala skladovať vo vlhkých a horúcich podmienkach. Namiesto toho pre ňu vyber suché, tmavé a chladné miesto. Možno si na to až doteraz nemyslel, no aj múka má svoju trvanlivosť.
Portál plenum.sk uviedol, koľko mesiacov vydrží otvorená:
- pšeničná múka typov 450, 500, 550 a 750 vydrží päť mesiacov,
- pšeničná múka typov 1400, 1850 a 2000 vydrží tri mesiace,
- ražné múky vydržia štyri mesiace.
Vajíčka skladuješ celý život zle
Takmer každá chladnička má na jedných alebo druhých dverách priestor na uložnie vajíčok. Pravdou však je, že by tam vôbec nemali byť. Podľa expertky Vlatky Lake by mali byť vajcia uložené úplne vzadu v chladničke, teda vôbec nie v ich dverách.
Prečo je to tak? Ako sa ukázalo, stojany či držiaky na vajcia sú náchylné na zmeny teploty v dôsledku otvárania a zatvárania dverí chladničky. Práve to môže spôsobiť, že tvoje vajcia sa skazia oveľa rýchlejšie, ako keď budú uložené v zadných priestoroch chladničky.
Keďže sme v článku uviedli viacero potravín, ktoré majú svoje vlastné miesto v chladničke, tu je kompletný prehľad toho, čo patrí a čo nepatrí do chladničky >>>
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.