Prijímame ho denne, no ovplyvňuje naše rozhodnutia. Obľúbený stimulant nás podľa vedcov „rozrušuje“
- Vedci skúmali futbalistov po požití kofeínu
- Zistili, že ich kognitívne schopnosti boli nižšie
- Vedci skúmali futbalistov po požití kofeínu
- Zistili, že ich kognitívne schopnosti boli nižšie
Káva. Obľúbený nápoj, ktorý je v našej spoločnosti tak hlboko zakorenený, že niektorí si nevedia ráno bez nej predstaviť. Jej vplyv na ľudský organizmus je rôznorodý.
Podľa výskumu z roku 2016 nízke až stredné dávky zvyšujú bdelosť, pozornosť a reakčný čas. Zároveň je však známe, že príval kofeínu môže spôsobiť úzkosť, nervozitu a rozrušenie. Čo ak však ovplyvňuje aj tvoje rozhodovacie schopnosti?
O tom, že užívanie kofeínu môže negatívne vplývať aj na tvoju výkonnosť, prebehol výskum, ktorý realizovali vedci zo Staffordshirskej univerzity v spolupráci s Univerzitou v Šíráze. Vypracovali randomizovanú, dvojito zaslepenú štúdiu, čo znamená, že ani výskumník, ani sledovaný jedinec nevie, či požil placebo alebo reálnu látku.
Výskum na futbalistoch
Výskumný tím sa rozhodol využiť práve tím futbalistov na hodnotenie ich presnosti a vyšších kognitívnych funkcií. Zostavili skupinu 12 účastníkov vo veku 16 až 17 rokov a podrobili ich sérii hodnotení súvisiacich s futbalom, informuje web Freethink.
Na začiatku sa hráči venovali prihrávaniu lopty ku kužeľom umiestneným vo vzdialenosti 10 a 30 metrov. O ich hodnotení rozhodovala blízkosť lopty ku kužeľom. Následne absolvovali futbalový test Loughborough, ktorý zahŕňal cvičenia zamerané na posúdenie zručností v driblingu, ovládaní lopty a ďalšie cvičenia na prihrávanie.
Na vyhodnotenie rozhodovacích schopností hráčov im výskumníci predložili desať krátkych videí zobrazujúcich scenáre ovládania lopty. Po zastavení videa mali hráči za úlohu vybrať optimálnu stratégiu na vytvorenie útočnej príležitosti zo štyroch daných možností. Výsledky testov hodnotili traja skúsení tréneri, ktorí hodnotili a klasifikovali odpovede hráčov.
Hráči absolvovali testy dvakrát, raz po užití troch miligramov kofeínu na kilogram telesnej hmotnosti a druhýkrát po požití rovnakého množstva placeba. Výskumníci naplánovali oba testy s týždenným odstupom, aby sa navzájom neovplyvňovali.
Výsledky všetkých prekvapili
„Naše zistenia ukazujú, že výkonnosť môže byť ovplyvnená príjmom kofeínu, a tréneri môžu považovať tieto ukazovatele výkonnosti za užitočné na preskúmanie pri tréningu,“ vysvetľuje Pooya Soltani, vedúci výskumnej práce.
Výskumníkom sa zdalo, že kofeín negatívne ovplyvňuje výkonnosť hráčov. V prípade futbalového testu v Loughborough a vopred nahraných scenárov boli výsledky hráčov o 3,49 %, resp. 7,14 % horšie.
„Môže ísť o viacero parametrov – dávkovanie kofeínu v pomere k telesnej hmotnosti, frekvencia príjmu kofeínu a určité pozície hráčov alebo ich herný štýl. Napríklad mierne zníženie presnosti prihrávok môže byť rozhodujúce pre záložníka, ale menej závažné pre brankára,“ ďalej priblížil Soltani.
Aj taký je futbal
Jasné, pravdepodobne nie si futbalista a na úspešnosti tvojich prihrávok až tak nezáleží, ale nie je na škodu vedieť, že tvoje vyššie kognitívne funkcie môžu byť ovplyvnené tvojím obľúbeným nápojom. Káva je totižto najrozšírenejšou drogou na svete. V Spojených štátoch viac ako 90 % dospelých pije kofeínové nápoje, pričom aspoň jednu kávu denne skonzumuje až 85 % z nich.
Konzumácia kofeínu je celosvetovo taká rozšírená, že bol označený za potenciálnu znečisťujúcu látku, a to vďaka obrovskému množstvu, ktoré splachujeme do vodných ekosystémov. Napriek tomu, že kávu konzumujeme už hádam od začiatkov civilizácií, ešte stále len začíname chápať jej vplyv na ľudský mozog.
Je dôležité spomenúť aj to, že táto štúdia je značne malá a má určité obmedzenia. Skupina účastníkov pozostávala výlučne z mladých jedincov, ktorí sa venovali špecifickým úlohám, príležitostne spojeným s fyzickou aktivitou. Takže zatiaľ svoju rannú kávu nevylievaj.
Zdroje: Freethink, Staffordshire University, Frontiers