Podľa expertov sa šanca, že AI vyhubí ľudstvo „nedá zanedbať“
- Najväčší prieskum svojho druhu pripúšťa hrozivý scenár
- Existuje „nezanedbateľná šanca“, že AI bude skazou ľudstva
- V oblasti napreduje aj Slovensko
- Najväčší prieskum svojho druhu pripúšťa hrozivý scenár
- Existuje „nezanedbateľná šanca“, že AI bude skazou ľudstva
- V oblasti napreduje aj Slovensko
Rozvoj umelej inteligencie (AI) vyvoláva množstvo diskusií a otázok, najmä čo sa týka jej potenciálneho vplyvu na ľudstvo. Nedávny prieskum, ktorý sa považuje za najväčší svojho druhu, sa zameral práve na tieto otázky. O jeho výsledkoch informuje portál Indy100.
Odpovede v AI prieskume pochádzajú od 2 700 odborníkov na AI. Všetci z nich nedávno publikovali práce na šiestich popredných konferenciách o AI. Výsledky sú ako fascinujúce, tak aj jemne znepokojivé.
Podľa prieskumu až 58 % expertov verí, že existuje „nezanedbateľná šanca“, že AI by mohla spôsobiť vyhynutie ľudstva. V konkrétnych číslach ide podľa odborníkov o približne 5 % šancu.
Toto zistenie podčiarkuje, že väčšina výskumníkov v oblasti AI nepovažuje myšlienku o pokročilej AI, ktorá by mohla zničiť ľudstvo, za úplne nemožnú. Podľa Katji Graceovej z Machine Intelligence Research Institute v Kalifornii, ktorá je jednou z autoriek štúdie, je práve táto všeobecná viera v nezanedbateľnosť rizika omnoho dôležitejšia než presné percento rizika.
Čoskoro nás môže nahradiť
Prieskum však priniesol aj pozitívnejšie správy. Mnohí vedci totiž podľa neho veria, že AI bude pre ľudstvo v budúcnosti vysoko prospešná. Predpovedajú, že v priebehu nasledujúceho desaťročia budú mať AI systémy 50 % alebo vyššiu šancu úspešne zvládnuť väčšinu zo štandardných 39 vzorových úloh.
Tie zahŕňajú napríklad schopnosť napísať nové piesne nerozoznateľné od hitov Taylor Swift alebo naprogramovať celý platobný systém od nuly. Experti tiež uviedli, že existuje 50 % šanca, že AI do roku 2047 prekoná ľudí vo všetkých úlohách. Podobne v prieskume dopadla aj šanca na úplnú automatizáciu všetkých ľudských prác s pomocou umelej inteligencie do roku 2116.
Tkáč spúšťa slovenskú AI revolúciu
V AI závode nezaspáva ani Slovensko. Ako sme ťa predošle informovali, Patrik Tkáč, jeden z najbohatších Slovákov, sa púšťa do ambiciózneho projektu v oblasti umelej inteligencie. Plánuje pritom spolupracovať s Jazykovedným ústavom Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied.
Projekt nesie názov DiusAI. Hlavné vedenie JÚĽŠ sa dohodlo s Tkáčom na poskytnutí daru vo výške 150-tisíc eur, ktorý bude využitý na vedecký výskum v oblasti veľkých jazykových modelov a generatívnej umelej inteligencie s dôrazom na slovenský jazyk. Tkáč uviedol, že je dôležité, aby sa slovenčina stala súčasťou týchto modelov a aby Slovensko nebolo digitálne diskriminované v porovnaní s inými jazykmi.
Jazykové modely vyvinuté v rámci tohto výskumu budú zverejnené ako otvorené dáta a budú dostupné pre vedeckú a odbornú komunitu vrátane možnosti komerčného využitia. Patrik Tkáč verí, že generatívna umelá inteligencia bude mať v najbližšom období významnú úlohu v histórii ľudstva a jeho spolupráca s JÚĽŠ SAV má za cieľ rozvíjať vlastný tím a spolupracovať s rôznymi segmentmi v tejto interdisciplinárnej oblasti.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Indy100, Archív Startitup