PRIESKUM: Slováci zabrzdili svoje investičné plány. Nechcú aktuálne nehnuteľnosti ani autá

  • Kúpiť auto plánuje iba 1 človek z desiatich
  • Niektorí očakávajú dokonca zníženie platu
  • Informácie vyplývajú z prieskumu pre Home Credit Slovakia
nakupna maniačka
Ilustračný obrázok Unspash/freestocks
  • Kúpiť auto plánuje iba 1 človek z desiatich
  • Niektorí očakávajú dokonca zníženie platu
  • Informácie vyplývajú z prieskumu pre Home Credit Slovakia

Vysoká miera inflácie sa podpísala na očakávaní Slovákov, ľudia rátajú s vyššími výdavkami. Iba pár percent však požiada o zvýšenie platu. Vyplýva z reprezentatívneho prieskumu, ktorý realizovala agentúra STEM/MARK, uvádza TASR. 

Spolu až dve tretiny Slovákov očakávajú v tomto roku vyššie výdavky svojich domácností, z toho 29 percent výrazne vyššie ako v roku 2023. Nekorešponduje to ale s ich predpokladanými príjmami, nakoľko tie sa až v takej miere podľa vyjadrení ľudí zvyšovať nebudú,“ priblížil analytik trhu spoločnosti Jaroslav Ondrušek. Prieskum zrealizovala agentúra pre spoločnosť Home Credit Slovakia. 

Najviac respondentov, konkrétne 49 % si myslí, že ich príjmy sa nezmenia. Čo sa týka výrazného zvyšovania, s tým ráta iba 10 % ľudí, s trochu vyššími ako vlani až 30 %. Najnegatívnejšie to vníma desatina Slovákov, ktorá počíta s poklesom ich mzdy. Vyššie náklady sa nepodpisujú len na kvalite života, ale aj na tom, ako chcú ľudia investovať svoje financie.

V budúcom roku až 56 % Slovákov neplánuje žiadnu väčšiu investíciu. Tí, ktorí chcú, investujú najmä do vybavenia domácností či rekonštrukcie domu a bytu. Kúpiť si auto má v pláne iba jeden človek z desiatich a iba 6 % ľudí uvažuje o kúpe nehnuteľnosti, píše sa na webe TASR. 

O vyššie platy však nežiadame

Prirodzene, s vyššími výdavkami ľudia očakávajú aj vyšší plat. Prieskum agentúry STEM/MARK zisťoval, o koľko percent by si respondenti želali mzdu navýšiť tak, aby im to pokrylo ich výdavky. 16 % percentám Slovákov by stačilo navýšenie o 6 až 10. %. Štvrtina by potrebovala zvýšenie platu o 11 až 20 %. Iba 5 % by si predstavovalo nárast mzdy o viac ako polovicu. Tieto želania sa však pravdepodobne naplnia len niekoľkým šťastlivcom, keďže z prieskumu vyplynulo, že o zvýšenie mzdy plánuje požiadať len 27 % opýtaných. 

Ľudia by sa mali snažiť udržať si mesačné výdavky v rovnováhe so mzdou. Najviac dokážu prekvapiť neočakávané výdavky. „Preto je dobré si z každej výplaty odkladať vopred stanovenú čiastku, napríklad 5 %, do fondu na horšie časy. Keď sa vám potom pokazí chladnička či práčka a budete akútne potrebovať novú, siahnete po odložených peniazoch a uhradíte z nich prinajmenšom aspoň časť z jej nadobúdacej ceny,“ priblížil ombudsman klientov Home Credit Miroslav Zborovský.
     
Slováci, ktorí s peniazmi už nevychádzajú teraz, by si mali znova detailne prejsť všetky svoje výdavky. Podľa Zborovského sa vždy dá nájsť nejaká rezerva, kde sa dá ušetriť. Ako sme ťa už informovali v tomto článku, ušetriť sa dá vďaka vyhľadávaniu akcií a zliav, príprave jedenia doma alebo zbavenia sa zbytočných zvykov. „Pri nákupoch starostlivo zvažujte, či daný tovar naozaj potrebujete a či jeho kúpou neohrozíte splnenie svojich finančných cieľov,“ dokončil ombudsman. Šetrenie je začiatok. Najdôležitejšie je naučiť sa, ako si správne úspory odkladať a vedieť prežiť aj z mála

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TASR, Archív SIU 

Najnovšie videá

Trendové videá