Turistickú daň zaplatíš v roku 2024 v mnohých obľúbených krajinách (PREHĽAD)

  • Problém nadmerného turistického ruchu sa stáva čoraz väčším
  • Barcelona poplatok ešte zvýšila, ďalšia španielska destinácia ho zaviedla
Pláž dovolenka cestovanie kúpanie
Za príchod do niektorých obľúbených destinácií si v roku 2024 priplatíme Pixabay/Pexels
  • Problém nadmerného turistického ruchu sa stáva čoraz väčším
  • Barcelona poplatok ešte zvýšila, ďalšia španielska destinácia ho zaviedla

Po pandemických rokoch ľudia v roku 2023 začali opäť masívne cestovať, čoho výsledkom boli preplnené obľúbené turistické destinácie, či už šlo o obľúbené morské pláže alebo historické mestá plné pamätihodností, galérie či iné zaujímavé budovy.

Portál Euronews aj preto píše, že overtourism (nadmerný cestovný ruch) sa v rámci turistickej oblasti dá považovať za slovo roka 2023. Správy o negatívnych dopadoch prílišného množstva turistov sme počuli zo všetkých strán. Najpopulárnejšie destinácie sveta, ako napríklad Benátky, Barcelona a Nový Zéland, sa snažia udržať počet návštevníkov pod kontrolou.

V čom vlastne spočíva problém nadmerného cestovného ruchu? Miestni obyvatelia trpia tým, že nehnuteľnosť sa stáva nedostupnou kvôli prenajímateľom, ktorí kupujú dovolenkové prenájmy. Okrem toho, úrady sa snažia vyrovnať sa s odpadkami, ktoré po sebe zanechávajú turisti, a znečistenie prispieva ku klimatickej kríze. Ako s touto situáciou bojujú predstavitelia populárnych destinácií?

Španielsko sa stáva čoraz drahším

Portál Yahoo News uvádza, že jednou z taktík, o ktoré sa tieto miesta opierajú, sú turistické dane, teda poplatky, ktoré návštevníci musia zaplatiť popri zvyčajných výdavkoch, ako je ubytovanie a strava. Samozrejme, nejde o nový koncept. Ak si cestoval do zahraničia, je veľmi pravdepodobné, že si už v minulosti turistickú daň platil. Možno si si to nikdy ani nevšimol, pretože táto daň je niekedy zahrnutá do ceny leteniek alebo daní, ktoré si platil v tvojom hoteli.

Barcelona už dlhé roky patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické destinácie celého sveta. Svoje si tu nájdu milovníci histórie a architektúry (diela Antoniho Gaudího), športu (štadión Nou Camp) či sladkého ničnerobenia (pláže).

V dôsledku toho ju ročne navštevujú milióny turistov a aj to bol jeden z dôvodov, prečo predstavitelia tohto katalánskeho veľkomesta zaviedli regionálne pobytové dane a extra celomestský príplatok ešte v roku 2012. Od 1. apríla roku 2023 sa tento poplatok zvýšil na 2,75 eura a od 1. apríla tohto roka to bude už 3,25 eura. 

Príklad Barcelony sa tento rok rozhodol nasledovať aj ďalšie krásne španielske mesto, konkrétne ide o Valenciu. Hoci presný dátum zavedenie turistickej dane nie je známy, návštevníci tohto asi 800-tisícového mesta budú musieť zaplatiť od 50 centov do 2 eur za noc v závislosti od zvoleného ubytovania v prípade pobytu kratšieho ako sedem nocí. Cestujúci výletnou loďou zaplatia denne 1,50 eur.

Portál Express upozorňuje na ďalšie mestá a krajiny, ktoré sa pre tento rok odhodlali pre podobný krok. V prvom rade ide o indonézsky ostrov Bali, ktorý v priebehu rokov získal na popularite najmä vďaka svojim plážam, chrámom a rušným trhom. Domáci aj zahraniční turisti budú musieť od 14. februára začať platiť turistickú daň vo výške 8,71 eur. K týmto krajinám sa pridali aj Benátky, ktoré okrem dane zavádzajú pre turistov ďalšie obmedzenia.

Možno si ju už platil a ani o tom nevieš

Na druhej strane, Business News zdôrazňuje, že mnohé destinácie, aj tie menej exotické, už zaviedli podobný poplatok, a možno si si to ani nevšimol a už aj ty si zaplatil turistickú daň. Napríklad pri návšteve susedného Rakúska zaplatíš daň za prenocovanie, ktorá sa líši v závislosti od toho, v ktorej provincii sa nachádzaš. Vo Viedni alebo Salzburgu zaplatíš navyše 3,02 percenta z účtu za hotel na osobu.

Turistická daň v Belgicku sa vzťahuje aj na ubytovanie za každú noc, ktorú tam prenocuješ. Poplatok je niekedy zahrnutý v cene hotelovej izby, ale niektoré oddeľujú náklady a robia z nich dodatočný poplatok, takže by si si mal svoj účet dôkladne skontrolovať. Napríklad Antverpy a Bruggy účtujú sadzbu za izbu. Cena v Bruseli sa líši v závislosti od veľkosti a hodnotenia hotela. Vo všeobecnosti sa pohybuje okolo 7,50 eura.

Okrem Španielska nielen Slováci, ale aj turisti z celej Európy, veľmi radi vyhľadávajú miesta a pláže v Chorvátsku. To zvýšilo turistickú daň ešte v roku 2019. Zvýšená sadzba však platí len počas hlavnej sezóny v lete. Návštevníci platia okolo 1,33 eura na osobu za noc.

Asi ťa to prekvapí, ale aj Prahu nenavštíviš úplne zadarmo. Poplatok je veľmi malý (do jedného eura) a platí sa na osobu a noc až do 60 nocí. Daň sa nevzťahuje na deti do 18 rokov.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Yahoo News, Euronews, Express, Business News

Najnovšie videá

Trendové videá