Finančnej správe sa nemusí hlásiť každý, kto predá tovar online, separátne. Vysvetlenie smernice DAC7

  • Niektoré informácie na internete nie sú pravdivé
  • Finančná správa vysvetľuje, koho sa eurosmernica týka
nakupovanie online, peniaze
Ilustračný obrázok Unsplash/Markus Spiske, Firmbee.com
  • Niektoré informácie na internete nie sú pravdivé
  • Finančná správa vysvetľuje, koho sa eurosmernica týka

Digitálne platformy, ktoré umožňujú predaj tovaru, prenájom nehnuteľností, no tiež poskytovanie taxi služieb alebo donášku jedla, musia po novom kontaktovať Finančnú správu. Musia jej dodať príjmy užívateľov, ktorí služby ponúkajú. Poukázal na to portál Vo svete IT.

Toto nariadenie vyplýva z eurosmernice DAC7, ktorá na Slovensku začala platiť ešte v minulom roku. Digitálne platformy tak musia údaje nahlasovať už v tomto roku, pričom na začiatku roka tiež nadobudlo platnosť dodatočné ustanovenie o spoločnej kontrole.

V dôsledku toho musia platformy, ako eBay, Airbnb alebo Booking, nahlasovať zárobky predajcov daňovému úradu. Tento úrad na základe informácií skontroluje, že sú všetky zárobky súčasťou daňového priznania, no tiež to, či predajca odviedol daň, ktorú mal odviesť.

Finančná správa na svojom webe upozornila na to, že predávajúci tak nemajú žiadne nové povinnosti. „Finančná správa zdôrazňuje, že predávajúcim nevyplývajú z eurosmernice žiadne nové povinnosti. Povinnosťou osôb, ktoré dosahujú príjmy prostredníctvom digitálnych platforiem, či už ako fyzické osoby, fyzické osoby podnikatelia alebo právnické osoby, je platiť z týchto príjmov daň. Táto povinnosť však nie je ani nová, ani sa nijako nemení vyššie uvedenou novelou zákona.“

Informácia, ktorá hovorí, že na webe Finančnej správy sa musí registrovať každá osoba, ktorá na internete chce predať nejakú vec, hoci aj jednorazovo, nie je pravdivá.

Prevencia pred podvodníkmi

Podľa členských krajín Európske únie je prijatie smernice krokom, vďaka ktorému sa príde na všetkých podvodníkov, ktorí neplatili dane. Tiež je však spôsobom pomoci začínajúcim podnikateľom.

Prijatím tejto smernice dochádza k zmenám v fungovaní veľkých digitálnych platforiem, ako sú Airbnb, Booking a iné. Ak vykonávaš zárobkovú činnosť prostredníctvom týchto platforiem, nebudeš môcť uniknúť evidencii pred daňovým úradom. Ako predajca budeš povinný poskytnúť potrebné informácie platforme, aby mohla zhromažďovať a spracúvať požadované údaje v súlade so zákonmi.

Od 1. januára 2023 je možné využiť elektronický formulár Oznámenie o výbere členského štátu pre DAC7/DPI na portáli Finančnej správy. Tento formulár je potrebné podať do 15 dní od okamihu, kedy subjekt, ktorý sa stáva oznamujúcim prevádzkovateľom platformy, prevzal túto úlohu.

Oznamujúci prevádzkovatelia platforiem budú povinní prvýkrát poskytovať informácie o predajcoch v januári 2024 za rok 2023. Finančná správa bude tieto informácie vyhodnocovať štandardným spôsobom. V prípade nesúladu informácií s údajmi uvedenými v daňových priznaniach sa uskutoční lokálne zisťovanie alebo daňová kontrola dane z príjmov a môžu byť uložené sankcie v súlade s daňovým poriadkom.

Od 1. januára 2023 nie je povinnosť registrácie platná pre prevádzkovateľov platforiem, ktorí majú sídlo na území Slovenskej republiky. Títo prevádzkovatelia nemusia vykonávať registráciu na Slovensku, pretože potrebné formuláre na plnenie oznamovacej povinnosti DAC7 budú pridelené priamo v ich osobnej internetovej zóne po prihlásení sa na portáli Finančnej správy po 1. januári 2023 alebo po 1. januári 2024, kedy budú dostupné základné oznamovacie formuláre DAC7.

V prípade tzv. „neusadených“ prevádzkovateľov platforiem, ktorí podliehajú určitým podmienkam definovaným v zákone, zostáva povinnosť zaregistrovať sa buď na Slovensku, alebo v jednom z členských štátov EÚ.

Zdroje: Vo svete IT, Finančná správa

Najnovšie videá

Trendové videá