Záhadná firma oklamala ľudí o milióny eur. Propagoval ju aj Chuck Norris
- Firma sľubovala investorom metaverzum snov
- Po riaditeľovi nie je ani stopy, zrejme ani nikdy neexistoval
- Zakladatelia dlhujú milióny dolárov
- Firma sľubovala investorom metaverzum snov
- Po riaditeľovi nie je ani stopy, zrejme ani nikdy neexistoval
- Zakladatelia dlhujú milióny dolárov
Mnohí kryptomeny a technológie s nimi spojené vidia ako najlepšiu investíciu 21. storočia. Nebolo to inak ani v roku 2021, keď sa verejnosti slávnostne predstavila spoločnosť HyperVerse. So svojím edukovaným CEO Stevenom Reece Lewisom a snovým metaverzovým svetom. Narástli aj vďaka podpore celebrít ako Chuck Norris či spoluzakladateľ Apple.
Dnes je jasné, že všetko bol podvod. Ako uvádza The Guardian, Steven Reece Lewis bol v roku 2021 predstavený ako jej generálny riaditeľ. Podľa ich vyšetrovania je tu však jeden problém. Okrem splnených sľubov možno neexistuje ani samotný riaditeľ Reece Lewis.
Spoločnosť HyperVerse bola odprezentovaná na slávnostnom spustení ako nové digitálne metaverzum, ktoré môže konkurovať Facebooku. Členovia tohto metaverza mohli preskúmať „novú hranicu galaktického vesmíru a priviesť k životu kompletný virtuálny svet“. Vo videu, cez ktoré sa prihovoril investorom, Reece Lewis povzbudil ľudí, aby sa stali prvými podporovateľmi HyperVerse.
Sľúbil, že spoločnosť vytvorí paralelný systém existencie, ktorý zmení spôsob, akým ľudia žijú, ako komunikujú s ľuďmi na celom svete, a dokonca aj to, ako budú spoločnosti a korporácie podnikať.
„Táto metaverzná rasa sa práve začala. Dôrazne vyzývam každého, aby sa k nám pridal, ako skorý podporovateľ a podporovateľ tohto vpádu do éry metaverzov,“ povedal Lewis.
In #Hyperverse, each user is represented by an interactable avatar, which imitates their motions and gestures in the real world. They can live a different and exciting life in the HyperVerse compared with the real world. pic.twitter.com/t4Tu0K4Mfl
— Steven Reece Lewis (@stevenr_lewis) March 20, 2022
Podporil ich Chuck Norris aj Steve Wozniak
Aby spoločnosť zintenzívnila globálny nábor, v januári 2022 zverejnila aj niekoľko videospráv od známych tvárí. Tie vo videách HyperVerse podporovali. Medzi nimi boli Chuck Norris, ktorý vo videu uvádza, že pod vedením CEO Stevena bude HyperVerse lídrom v metaverznom priestore.
Ďalším podporovateľom mal byť spoluzakladateľ spoločnosti Apple Steve Wozniak, ktorý vo videu podporoval Stevena Lewisa aj HyperVerse a nemohol sa metaverza dočkať. „Hyperverse je decentralizovaná metaverzum platforma s nekonečnými možnosťami,“ takto zas lákal investorov komik Jim Norton. Svoju podporu vyslovil vo videu aj spevák Lance Bass.
Tí, ktorí sa rozhodli byť investormi HyperVerse, si mohli zakúpiť členstvá a investovať toľko peňazí, koľko len chceli. Minimálny výnos predstavoval 0,5 % denne, s návratnosťou 300 % za 600 dní. A samozrejme, ponúknuté boli aj bonusy za nábor nových investorov.
Video tiež obsahovalo päťminútovú prezentáciu s podmienkami členstva, ale aj s varovaním, že tí, ktorí sa zapoja, môžu utrpieť isté straty, píše portál Futurism.
Možní zakladatelia HyperVerse sú dlžníkmi
Podľa The Guardian spoločnosť HyperVerse propagoval austrálsky podnikateľ Sam Lee a jeho obchodný partner Ryan Xu. Pri slávnostnom prezentovaní prehovoril Sam Lee ako predseda skupiny HyperTech, zatiaľ čo Ryan Xu sa predstavil ako zakladateľ tejto skupiny. Firma vychvaľovala Lewisov silný výkon a odhodlanie.
Lee a Xu sú dvaja zo zakladateľov skrachovanej austrálskej bitcoinovej spoločnosti Blockchain Global. Blockchain Global dlhuje veriteľom 58 miliónov (takmer 53 miliónov eur) dolárov a jej likvidátor postúpil Xu a Leeho na Austrálsku komisiu pre cenné papiere a investície (ASIC) za údajné možné porušenie zákona o korporáciách. ASIC uviedla, že v tejto chvíli nemieni podniknúť žiadne kroky.
The Guardian Australia na základe vlastného vyšetrovania prišla k informáciám, že vďaka ponziho schéme HyperVerse prišli tisíce ľudí o milióny dolárov. Podľa blockchainovej firmy Chainalysis získala spoločnosť HyperVerse začiatkom roka 2022 odhadom 1,3 miliardy dolárov (približne 1,19 miliárd eur). Avšak ľuďom, ktorí do HyperVerse investovali, sa žiadne peniaze nevrátili. Rozhorčenie týchto investorov je vidieť aj v komentároch na Lewisovom X účte.
Investičná schéma HyperVerse patrí medzi tie, ktoré v Austrálii podľa všetkého unikli kontrole napriek tomu, že ju zámorské regulačné orgány označili za možný podvod a ďalšiu pyramídovú hru.
Novinári tvrdia, že zakladateľmi HyperVerse sú Sam Lee a Zijing „Ryan“ Xu. Títo muži boli zapojení do množstva zdanlivo podvodných krypto projektov. Sam Lee pre Guardian povedal, že spoločnosť HyperVerse nie je podvod a dokonca spochybňuje, že je jej zakladateľom. S Ryanom Xu sa novinári nedokázali skontaktovať.
Neexistujúci riaditeľ?
Teraz, keď HyperVerse v podstate neexistuje, aj po jej riaditeľovi akoby sa zľahla zem. Promo materiály spoločnosti uvádzali, že Reece Lewis vyštudoval na Univerzite v Leeds a získal magisterský titul na Univerzite v Cambridge. Materiály tiež informovali o predchádzajúcej Lewisovej úspešnej kariére, a tým lákali potenciálnych investorov.
Lewis údajne pracoval pre Goldman Sachs, podarilo sa mu predať neznámu web development firmu spoločnosti Adobe a dokonca spustil IT startup firmu. Až tak sa stal CEO HyperVerse spadajúcu pod HyperTech group, čo bola organizácia zastrešujúca celý rad kryptografických schém značky Hyper.
Very excited to step into the #metaverse, would this be how I look?
Web2 me vs Web3 me pic.twitter.com/B7CNHUhwdF
— Steven Reece Lewis (@stevenr_lewis) March 6, 2022
Guardian Australia však tvrdí, že ani Unverzita v Leeds ani Univrzita v Cambridge nemá vo svojej databáze žiadne záznamy na meno Steven Reece Lewis. Záznamy o ňom nie sú ani v registri spoločností Spojeného kráľovstva, Companies House ani v Americkej komisii pre cenné papiere a burzu.
Neprekvapivo, spoločnosť Adobe nemá žiadne záznamy o akvizícii spoločnosti vlastnenej Stevenom Reece Lewisom v žiadnom zo svojich verejných prihlášok SEC. Guardian Australia dokonca nedokázali nájsť ani LinkedIn profil na meno Reece Lewis či inú internetovú stopu ako HyperVerse.
X účet na meno Steven Reece Lewis bol zriadený iba mesiac pred tým, ako sa oficiálne predstavil na spomínanom videu. Na účte bol Lewis aktívny iba 6 mesiacov, počas ktorých propagoval HyperVerse. Účet je už cez rok neaktívny.
Kúpená celebritná podpora
To, či Norris alebo Wozniak naozaj spoločnosť HyperVerse podporovali, nie je isté. Všetky štyri celebrity si totiž môže ktokoľvek zaplatiť a prenajať na stránke Cameo. Cameo je portál, cez ktorý si hocikto môže zakúpiť video od vysoko postaveného človeka alebo celebrity, v ktorom mu daná osoba prečíta podľa scenára hocičo, od narodeninového želania cez marketingové promo.
Guardian kontaktoval Wozniaka, Norrisa, Norton aj Bassa so žiadosťou komentár, avšak bez odpovede. Neexistuje však žiadny náznak, že by pri natáčaní správ o podpore mali nejaké znalosti o obchodnom modeli HyperVerse. Dokonca sa vo videách nezmieňujú o peniazoch alebo investíciách.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: X/stevenr_lewis, The Guardian , Futurism