Obľúbený nápoj Slovákov dokáže ničiť zápaly v tele, tvrdia vedci. Je aj „prísadou“ dlhovekosti
- O káve je známe, že ponúka množstvo zdravotných benefitov
- Podľa vedcov je tento spôsob prípravy kávy pre zdravie najlepší
- O káve je známe, že ponúka množstvo zdravotných benefitov
- Podľa vedcov je tento spôsob prípravy kávy pre zdravie najlepší
Pravidelnej konzumácii kávy sa neustále pripisuje množstvo výhod, od zlepšenia zdravia srdca a podpory funkcie mozgu, až po boj proti starnutiu a pomoc pri chudnutí. Existujú však dôkazy o tom, že toho ponúka oveľa viac, najmä ak hovoríme o espresse.
Ak si uvažoval o kúpe espresso kávovaru, možno nastal ten správny čas. Prinášame ti niekoľko štúdií a dôvodov, prečo je espresso presne tým nápojom, ktorý by si mal zaradiť do svojho každodenného rituálu.
Lepšie ako klasická káva
Pri príprave espressa sa cenné látky extrahujú z kávových zŕn pomocou horúcej vody a vysokého tlaku. Práve vysoký tlak umožňuje získať z kávových zŕn viac antioxidantov a ďalších fytonutrientov, čoho výsledkom je mimoriadne koncentrovaný a zdravý nápoj.
V porovnaní s bežnou kávou obsahuje espresso vyššie množstvo kafestolu a kahweolu. Tieto silné antioxidanty znižujú zápalové procesy v tele, zvyšujú funkciu detoxikácie pečene a blokujú aktiváciu karcinogénov, čím chránia organizmus pred vznikom rakoviny.
Ako uvádza Daily Coffee News, talianski výskumníci v jednej štúdii sledovali viac ako 20 000 ľudí po dobu 8 rokov a skúmali, ako konzumácia espressa ovplyvňuje ich zdravie a dlhovekosť. Výsledky naznačujú, že najmä espresso znižuje riziko úmrtia, predovšetkým úmrtia spojeného s kardiovaskulárnymi chorobami.
Výskumná skupina to pripisovala peptidu, známemu ako natriuretický peptid typu B (BNP), a jeho N-terminálny fragment (NT-proBNP). Tento jedinečný peptid bojuje proti starnutiu, spúšťa spaľovanie tukov (lipolýzu), znižuje krvný tlak a zlepšuje funkciu srdca aj obličiek.
V ďalšej štúdii sa talianski vedci zamerali na účinky kávových zlúčenín na zhluky proteínu tau, ktorý sa spája so vznikom mnohých ochorení mozgu, vrátane Alzheimerovej choroby. Výsledky tejto štúdie potvrdili neuroprotektívny potenciál kávy espresso v súvislosti s Alzheimerovou chorobou.
Bulletproof
Kokosový olej v káve je obľúbený najmä medzi biohackermi a zástancami ketodiéty. Skladá sa z rôznych mastných kyselín, ako je napr. kyselina laurová, ktorá patrí do skupiny triglyceridov so stredne dlhým reťazcom (MCT). Tieto mastné kyseliny využíva telo ako okamžitý zdroj energie.
Ako uvádza Mind Body Green, viaceré výskumy už poukázali na to, že kokosový olej môže mať ochranný účinok proti rakovine, cukrovke a Alzheimerovej chorobe. Podobne ako káva, aj kokosový olej je bohatý na antioxidanty, ktoré účinne bojujú proti oxidačnému stresu.
Čo sa teda stane, keď skombinuješ kokosový olej a kávu? Ako hovorí odborník na metabolické zdravie Alexis Cowan, „tuk sa v podstate viaže na kofeín, pretože kofeín je rozpustný v tukoch a vytvára zdroj kofeínu s časovým uvoľňovaním, takže nedosiahnete okamžitý vrchol a vyhnete sa tak poobednému crashu“.
Okrem toho ti kombinácia espressa a kokosového oleja pomôže zvýšiť duševnú bdelosť a kognitívne funkcie, regulovať hladinu cukru v krvi, podporiť trávenie a zdravie čriev, urýchliť proces chudnutia a zlepšiť svoju imunitu. V podstate tak dostaneš ešte silnejšiu verziu espressa.
Ako pripraviť espresso
Espresso je kávový nápoj extrahovaný pod tlakom 9 barov v objeme približne 25 – 30 ml, pričom samotný proces extrakcie trvá zhruba 25 sekúnd. Ideálna teplota vody pri výrobe espressa by mala byť v rozmedzí 92 až 95 stupňov.
Podľa informácií od Home Barista je nevyhnutné mať k dispozícii kvalitný kávovar na espresso a mlynček na kávu, ktorý dokáže mlieť na jemno, pretože mletie na espresso je jemnejšie ako na väčšinu iných druhov kávy.
Na prípravu single espressa odporúča použiť 9 gramov, čo je pre objem 25 – 30 ml vody. Pred zapnutím pákového kávovaru (pozor na obchod, kde kupujete automatické kávovary) treba poriadne vyčistiť páku. Potom je potrebné zabezpečiť, aby sa čerstvo pomletá káva rovnomerne rozložila v páke.
Dôležitý je proces „tampingu“ alebo utláčania kávy v páke s tamperom, špeciálnym utláčačom. Od toho, ako dobre utlačíš pomletú kávu v páke, bude závisieť sila a konzistencia tvojho espressa.
Správne utlačená káva musí vodu „zdržať“ zhruba 20 až 30 sekúnd. V opačnom prípade nedôjde k dostatočnej extrakcii. Ak je káva čerstvá, tvoje espresso bude olejové, s bohatou „cremou“ na vrchu, s dokonale vyváženou horkosťou a kyslosťou.
Zdroje: Daily Coffee News, ACS Publications, Home Barista, Pubmed, MindBodyGreen