Ako by sa mali vyvíjať ceny potravín v roku 2024: Najhoršie zdražovanie je za nami
- Rolu zohráva aj vývoj miezd a príplatkov v domácej ekonomike
- Horňák odhaduje, že priemerný medziročný nárast cien potravín v SR môže v tomto roku dosiahnuť 4,5 %
- Rolu zohráva aj vývoj miezd a príplatkov v domácej ekonomike
- Horňák odhaduje, že priemerný medziročný nárast cien potravín v SR môže v tomto roku dosiahnuť 4,5 %
Svetové komoditné trhy už naznačujú zvoľňovanie cenových tlakov v oblasti potravín. Ide však iba o jeden z viacerých vplyvov na ich ceny. Rolu zohráva aj vývoj miezd a príplatkov v domácej ekonomike, počasie či forma kontraktov, aké výrobcovia používajú.
V aktuálnej analýze na to upozornil makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Odhaduje, že priemerný medziročný nárast cien potravín v SR môže v tomto roku dosiahnuť 4,5 %.
Pripomenul, že v minulom roku stáli potraviny za veľkou časťou vysokého dvojciferného rastu cien na Slovensku. „Dôvodom bola okrem väčšieho zastúpenia týchto položiek v našom spotrebiteľskom koši aj väčšia závislosť od ruských energií, z toho vyplývajúci vyšší rast cien vstupov a zároveň aj nižšia produktivita vo výrobe než v západných krajinách,“ priblížil analytik.
Prehľad o vývoji na svetových komoditných trhoch poskytuje Index cien potravín Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktorý sleduje päť komoditných skupín (obilniny, zelenina, mliečne produkty, mäso, cukor). Svetové ceny potravín sú podľa neho už 10 % pod úrovňou z konca roka 2021.
Výrazne lacnejšie sú najmä oleje, ale aj obilniny či mliečne výrobky. Na druhej strane, cukor je oproti rovnakému obdobiu drahší o takmer 40 %. Dôležitý je aj vývoj cien vstupov, pričom ceny poľnohospodárskych výrobkov sú medziročne nižšie o takmer 29 %, vyčíslil Horňák.
„Komoditné ceny tak naznačujú zlacňovanie väčšiny potravinových položiek. Druhým dychom však hneď treba dodať, že na konečnú cenu produktov má vplyv aj množstvo ďalších faktorov. Napríklad ide o vývoj miezd či príplatkov v domácej ekonomike, zásah vlády pri pomoci firmám so zvýšenými cenami energií a podobne,“ vysvetlil analytik.
Konečné ceny sú ovplyvnené aj formou kontraktov výrobcov či predajcov, teda na ako dlho a akú cenu majú zafixovanú.
Cenový rast bude ťahaný ovocím a zeleninou
Po zohľadnení všetkých faktorov by mal rast cien potravín na Slovensku naďalej spomaľovať. „V prvej polovici roka predpokladáme ešte jemné medzimesačné nárasty, v druhej polovici roka očakávame skôr pokles cien. Vývoj v jednotlivých kategóriách potravín však bude rozličný, cenový rast bude podľa našich očakávaní ťahaný skôr ovocím a zeleninou… Priemerná potravinová inflácia v tomto roku dosiahne podľa našich odhadov 4,5 % medziročne,“ avizoval Horňák.
Predpokladá, že vzhľadom na vývoj inflácie, miezd a ekonomiky by sa už ceny potravín nemali vrátiť na pôvodnú úroveň. Na druhej strane, spolu s cenami rastú aj mzdy. „Už v týchto kvartáloch očakávame, že reálne mzdy, teda očistené o infláciu, začnú rásť a kúpyschopnosť obyvateľov sa začne zvyšovať,“ doplnil analytik.
Fico: Potraviny by nemali byť drahšie ako v krajinách s vyššími príjmami
Vláda by mala dosiahnuť taký stav, aby ceny potravín na Slovensku neboli vyššie ako v krajinách s vyššími príjmami a dôchodkami obyvateľov. Vo zverejnenom videu s ministrom financií Ladislavom Kamenickým a ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom to na sociálnej sieti uviedol premiér Robert Fico (všetci Smer-SD).
„Možno Česká republika by pre nás mala byť cieľovou rovinkou, ktorú chceme v nejakom okamihu dosiahnuť,“ povedal Fico. Premiér pripomenul, že aj keď celková inflácia v porovnaní novembrov 2022 a 2023 bola necelých 11 %, potravinová inflácia bola v tom istom období viac ako dvojnásobná. V Česku pri vyšších platoch pritom potraviny medziročne zdraželi menej, a to o 17 %.
Fico vyzval Kamenického, aby na rokovanie vlády v čo najkratšom čase predložil novú správu o cenách potravín, aby mohli príslušné rezorty reagovať. Premiér avizoval predĺženie odpustenia časti odvodov pre prvovýrobcov potravín. Okruh podnikateľov, ktorých sa to týka, by sa mal podľa Fica rozšíriť.
Takáč by zároveň mal na zasadnutie kabinetu pripraviť analýzu, ako doterajšie odpustenie odvodov pomohlo znížiť zdražovanie. Predĺženie opatrenia by podľa Takáča malo byť platné do polovice tohto roka a má sa rozšíriť aj na ovocinárov či zeleninárov.
Do kontroly cien potravín v obchodných reťazcoch sa má vložiť aj Slovenská obchodná inšpekcia. Tá by mala zisťovať nákupné ceny veľkoobchodov a porovnávať ich s predajnými cenami. Podľa Fica bude vláda akceptovať v niektorých prípadoch aj vyššiu obchodnú prirážku, pokiaľ firmy dosahujú primerané zisky. V opačnom prípade má ministerstvo financií podľa premiéra nástroje, ako situáciu riešiť.
Kamenický dodal, že na Slovensku sú oproti Česku výrazne vyššie napríklad ceny syra Eidam, vajec či masla. Rezort financií podľa ministra pripravuje aplikáciu na porovnávanie cien dôležitých potravín.
Zdroj: TASR