NAKA môže úplne skončiť, hovorí minister Eštok. Chystá radikálne zmeny
- NAKA v súčasnej podobe skončí, tvrdí minister vnútra
- Reálnu prácu nemá podľa neho kto vykonávať
- NAKA v súčasnej podobe skončí, tvrdí minister vnútra
- Reálnu prácu nemá podľa neho kto vykonávať
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok nedávno vyhlásil, že budúca podoba Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) určí, aké zmeny nastanú v policajnom zbore.
„Ak ÚŠP zanikne, budeme musieť reagovať a prispôsobiť novému nastaveniu aj policajné útvary. Už dávnejšie som avizoval, že z môjho pohľadu je NAKA agentúra, ktorá je prebujnená a bude potrebná zmena,“ povedal minister v rozhovore, ktorý dnes zverejnil Štandard.
Povedal, že rozdelenie káuz a spisov medzi kraje po zrušení špeciálnej prokuratúry si vyžiada posilnenie krajských policajných oddelení zvýšením počtu policajtov.
„Špeciálne útvary budú krajské,“ informuje Šutaj Eštok.
Reorganizácia NAKA
Ďalej potvrdil, že Národná kriminálna agentúra už v súčasnej podobe nebude existovať.
„Je to moloch, ktorý má zbytočne veľa špecializovaných útvarov a riadiacich pracovníkov a reálnu prácu nemá kto vykonávať,“ tvrdí šéf rezortu vnútra.
Šutaj Eštok tvrdí, že nepôjde o úplné zrušenie, ale skôr reorganizáciu.
„Na stole je viacero alternatív a návrhov. Jeden z nich ráta s tým, že z troch krajských zložiek NAKA by bolo viacero krajských útvarov. Ale je na stole aj návrh na zrušenie. No nechcem predbiehať, bude to závisieť aj od toho, ako bude po novom fungovať prokuratúra,“ uvádza v rozhovore.
Dôvera v policajné vedenie
Poverený riaditeľ NAKA Milan Jonis podľa dostupných informácií vydal pokyn, aby sa akcie NAKA a rozhodnutia o stíhaní v niektorých kauzách vopred schvaľovali na úrovni vedenia. Šutaj Eštok tvrdí, že za týmto rozhodnutím stojí policajný prezident Ľubomír Solák.
„Osobne som do toho nezasahoval, je to kompetencia policajného vedenia. Policajný prezident má dôveru a v tomto zmysle koná. Vedenie dostalo úlohu zabezpečiť nielen reorganizáciu, ale aj prijať opatrenia, aby nedochádzalo k únikom informácií zo spisov,“ tvrdí minister vnútra.
Do práce vyšetrovateľov nové vedenie zasahovať nebude.
„Môžem garantovať, že vyšetrovateľom sa nebude zasahovať do ich práce, majú predsa samostatné postavenie a nikto ich nesmie obmedzovať,“ tvrdí minister vnútra.
Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry
Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú od pondelka rána v 6. schôdzi NR SR. Vrátili sa k novele Trestného zákona, ktorá predpokladá zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Rokovanie začínajú diskusiou k návrhu vlády, aby sa o novele rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní. Do rozpravy sa písomne prihlásilo 58 poslancov.
Po odsúhlasení skráteného konania by mali poslanci rokovať o novele v prvom a následne aj v druhom čítaní. Nasledovať by mal návrh na skrátené legislatívne konanie k novele zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a ďalšie rokovanie o tejto novele v prvom a druhom čítaní. Na programe schôdze je ešte viac ako 20 bodov, medzi nimi aj poslanecké návrhy zákonov.
Prípadné zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) by podľa ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) nemalo spôsobiť prieťahy v konaniach. V rozhovore pre TASR poukázal na to, že komplikované prípady môžu zostať na základe rozhodnutia generálneho prokurátora aj naďalej v dozore súčasných prokurátorov špeciálnej prokuratúry.
„Všetky veci budú pokračovať ďalej,“ zdôraznil s tým, že prípady budú dozorovať buď prokurátori krajských prokuratúr alebo zostanú súčasným prokurátorom ÚŠP. „Myslíme si, že nebude dochádzať k žiadnym problémom,“ podotkol minister.
Poukázal na to, že aj prokurátori na krajských prokuratúrach sú špecializovaní na jednotlivé agendy. „Pri ekonomických kauzách, kde ÚŠP povedzme rieši kauzu za 6,5 milióna, krajské prokuratúry bežne riešia obdobné trestné činy pri výške škody 5,5 milióna. Nevidíme nejaký zásadný rozdiel v tom, že by nemali byť schopné zvládnuť takéto kauzy,“ zdôraznil Susko.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Štandard, TASR