„Beštia z východu“ vtrhla na Slovensko. Tuhý mráz láme koľajnice
- Meteorológ Šinger ozrejmuje, že teplotné pole a tlakové pole sú úzko prepojené viacerými fyzikálnymi javmi
- Takzvaná beštia z východu priniesla tuhý mráz
- Meteorológ Šinger ozrejmuje, že teplotné pole a tlakové pole sú úzko prepojené viacerými fyzikálnymi javmi
- Takzvaná beštia z východu priniesla tuhý mráz
Slovensko sa už od začiatku týždňa borí s tuhými mrazmi. Stojí za tým jav, ktorému sa hovorí „beštia z východu“. Slovensko bičuje nielen mráz, ale aj silný vietor. Najhoršie je na tom východ Slovenska, kde musia kvôli vetru zasahovať hasiči a na železnici sa lámu koľaje v dôsledku mrazov.
Analýza Slovenského hydrometeorologického ústavu predpovedala, že studená vzduchová hmota, ktorá k nám len nedávno prenikla, bude mať špecifické vlastnosti. Tie mali viesť až k výrazným orografickým efektom, čo sa aj stalo. Poukazuje na to nová analýza, za ktorou stojí meteorológ Miroslav Šinger.
„Tento stav sa naplnil a je zjavný aj z analýzy teplotného poľa podľa meraní synoptických staníc, ako aj modelovej analýzy teploty vzduchu. Keďže studená vzduchová hmota, ktorá prúdi do našej oblasti od severu až severovýchodu, je veľmi plytká, pohoria blokujú jej prenikanie ďalej na juh do nižších zemepisných šírok,“ stojí v analýze.
Odborník poukazuje na to, že v dôsledku toho musí studený vzduch pohoria obchádzať, no aj tak ostáva na ich návetrí. V prípade Slovenska ide o Karpaty. Tento úkaz vedie k tomu, že cesta do Panónskej panvy je pre tento studený vzduch náročnejšia. Preniká sem len prostredníctvom Moravskej brány, Viedenskej kotliny a krajného západu Slovenska.
Čo sa týka východného Slovenska, ide o Košickú kotlinu a Východoslovenskú nížinu. Vo všetkých spomenutých prípadoch je reč o lokálnych zníženinách.
V závetrí Západných Karpát sa tak drží teplejší vzduch. Na Slovensku je to konkrétne v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji. Výnimkou však nie je ani centrálne Maďarsko, no tiež niektoré časti Rumunska a Ukrajiny.
Šinger ozrejmuje, že teplotné a tlakové pole sú úzko prepojené viacerými fyzikálnymi javmi.
„Ten najzákladnejší hovorí o tom, že studený vzduch je ťažší, a v oblasti, kam prúdi, musí stúpať tlak (odbornejšie hovoríme o advekcii studeného vzduchu, ktorá spôsobuje vzostup tlaku). To sme pozorovali aj v pondelok 8.1.2024.“
V tento deň tlak stúpal na celom našom území, no najvýraznejšie bolo stúpanie v studenom vzduchu, ktorý sa do Panónskej panvy nedostal úplne, v dôsledku čoho tam bol tlak nižší.
Pozdĺž Karpát sa následne vytvoril tlakový gradient, ktorý bol výrazný. V dôsledku tohto gradientu začal vietor naberať na intenzite, a to najmä v oblastiach, kde je orografia najviac zúžená, ešte výraznejšie, ak terén trochu klesá v smere prúdenia.
Vzhľadom na to, že studená vzduchová hmota bola plytká, na jej hornej hranici vznikla aj silná stabilná vrstva. Práve túto vrstvu možno označiť za akúsi pokrievku, ktorá uzatvára aj vrchnú stranu vzduchovej hmoty .
Beštia z východu vyčíňa aj na Slovensku
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.