VIDEO: Gang na „ostrove mieru“ so zbraňami vtrhol do živého vysielania, bral rukojemníkov
- V Ekvádore platí výnimočný stav, gangy vyhlásili vojnu
- Ozbrojenci vtrhli do živého vysielania a brali rukojemníkov
- V Ekvádore platí výnimočný stav, gangy vyhlásili vojnu
- Ozbrojenci vtrhli do živého vysielania a brali rukojemníkov
Juhoamerický Ekvádor bol kedysi vo svete známy ako „ostrov mieru“, no v posledných rokoch sa krajina akoby spustila zo strmého kopca. Dala sa po stopách viacerých štátov na kontinente a vznikol v nej obrovský priestor pre kriminálnikov, gangy a kartely.
Všetko to doviedlo do bodu, že jeden z tamojších kandidátov na prezidenta Rafael Correa na sociálnych sieťach 9. augusta 2023 priznal úpadok jeho domoviny. „Zo štátu Ekvádor sa stalo zlyhanie,“ napísal.
V súčasnosti v krajine od pondelka platí celoštátny výnimočný stav, ktorý umožňuje úradom obmedziť práva ľudí a zmobilizovať armádu napríklad vo väzniciach. Prezident krajiny Daniel Noboa vydal aj nočný zákaz vychádzania.
Stalo sa tak po tom, ako z tamojšej väznice s maximálnym stupňom stráženia ušiel narkobarón a jeden z najobávanejších gangstrov v krajine, José Adolfo Macías Villamar. Vo viacerých väzniciach následne vypukli nepokoje a v krajine sa vo veľkom začali ozývať ozbrojené skupiny, píše TASR.
Vyvrcholilo to včera (9. 1.), keď do štúdia ekvádorskej verejnoprávnej televízie vtrhla skupina maskovaných militantov. Viacerých novinárov a členov štábu ozbrojenci nakrátko vzali za rukojemníkov.
Cartel Storms Live Broadcasting TV Channel With Guns in Ecuador & take hostages. 😳 pic.twitter.com/vFoK3vdrEv
— Crazy Hub (@CrazyHubb) January 10, 2024
Dráma v televízii
V záberoch, ktoré kolujú po internete, počuť vydesenú ženu v štúdiu kričiacu: „Nestrieľajte, nestrieľajte!“ V pozadí sa však ozývajú zvuky podobné výstrelom. Útočníci vyzbrojení puškami a granátmi, respektíve výbušninami donútili vystrašený personál televízie ľahnúť si na zem.
Bezprostredne nebolo jasné, či niekto utrpel zranenia; k obetiam na životoch však nedošlo. Živé vysielanie zo štúdia televízie TC v meste Guayaquil pokračovalo ešte ďalších 30 minút, hoci svetlá boli vypnuté. Následne bolo vidno, ako prichádzajú policajti.
Podľa ekvádorskej generálnej prokuratúry bolo zatknutých všetkých 13 ľudí, ktorí vtrhli do televízie a čelia preto obvineniam z terorizmu, píše agentúra AP.
JUST IN: The 13 thugs who took hostages on a live television broadcast in Ecuador have been arrested and will reportedly be charged with terrorism.
Here are the 13 clowns celebrating and flashing their gang signs for the cameras just moments before being arrested.
Life comes… pic.twitter.com/PR9GChrfTe
— Collin Rugg (@CollinRugg) January 10, 2024
Vyhlásenie vojny
Zločinecké gangy po úteku Macíasa Villamara vyhlásili „vojnu“ polícii, armáde a ďalším štátnym orgánom.
Z rôznych oblastí krajiny sú hlásené výbuchy, väzenské vzbury či únosy policajtov. Prezidentský palác stanice metra v hlavnom meste Quito strážia vojaci.
Ekvádorský prezident Daniel Noboa v pondelok vyhlásil 60-dňový výnimočný stav, ktorý okrem iného zavádza celoštátny zákaz nočného vychádzania a vojenské hliadky vo väzniciach.
Po utorňajšom vniknutí ozbrojencov do televízie prezident vydal ďalší dekrét, v ktorom vyhlásil, že situácia v krajine eskalovala na úroveň „vnútorného ozbrojeného konfliktu“.
Cartels have declared war and are now taking over in all prisoners
This is a leaked footage Inmates in Ecuador executing a Prison Guards live on Camera#EcuadorBajoAtaque#EcuadorDeMalEnPeor pic.twitter.com/zQO1CEAN8J— 99 attempts (@Itismourinho) January 10, 2024
Prezident taktiež označil 20 miestnych drogových gangov za teroristické organizácie a poveril armádu, aby začala vojenské operácie a tieto skupiny „neutralizovala“ v súlade s medzinárodným humanitárnym právom. Boj proti gangom bude podľa prezidenta pokračovať, pokým v celej krajine nezavládne pokoj, pričom s „teroristami sa vyjednávať nebude“.
V utorok ušiel z väzenia ďalší narkobarón Fabricio Colón Pico, ktorý bol údajne zapletený do plánov na zavraždenie ekvádorského generálneho prokurátora.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Conversation, TASR