Slovenskí vodiči často riskujú 200-eurovú pokutu. Na istých miestach rozhodne nezastavuj
- Pokutu za státie na niektorých miestach sa skutočne neoplatí riskovať
- Vyšplhá sa najmä na mieste pre ŤZP osoby
- Pokutu za státie na niektorých miestach sa skutočne neoplatí riskovať
- Vyšplhá sa najmä na mieste pre ŤZP osoby
Pravidlá cestnej premávky presne definujú povinnosti aj práva vodičov na cestách. Zabezpečujú hladký priebeh premávky, znižujú riziko dopravných nehôd a dbajú na bezpečnosť všetkých účastníkov premávky. Niektorí vodiči si často nie sú vedomí, že tieto pravidlá porušujú a vystavujú sa riziku pokuty.
V mnohých prípadoch však dochádza k úmyselnému porušeniu predpisov, často napríklad pri parkovaní na mieste vyhradenom pre osoby so zdravotným postihnutím.
Ak nie si držiteľom parkovacie preukazu ŤZP, na týchto miestach nesmieš zastať ani na chvíľu. Zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov hovorí jasne.
V článku 1 zákona v paragrafe 6a písmeno e) je stanovené, že pre vodičov platí „zákaz zastavenia alebo státia vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia“. To zahŕňa aj miesta pre ťažko zdravotne postihnuté (ŤZP) osoby.
Ak vodič toto ustanovenie poruší, podľa sadzobníka pokút mu hrozí pokuta 150 eur. Zo zákona však vyplýva, že polícia alebo obec ho môžu pokutovať sadzbou vo výške 198 eur. To vyplýva z paragrafu 139a, odsek 7, písmeno a). To isté platí, ak vodič zastal na železničnom priecestí, v podjazde, tuneli a vo vzdialenosti kratšej ako 15 m pred nimi a 15 m za nimi.
Podľa paragrafu 44 ods. 4 musí vodič taktiež dbať na to, aby pri parkovaní vedľa miesta určeného pre ŤZP osoby ponechal bočný odstup najmenej 1,2 metra. Platí to v každom prípade, ak vodič stojí alebo len zastavuje.
Preukaz ŤZP nestačí
Ak si držiteľom preukazu ŤZP, automaticky neplatí, že môžeš parkovať na týmto spôsobom vyznačených miestach. Ako ešte dávnejšie informoval portál Peniaze.sk, potrebuješ na to parkovací preukaz pre ŤZP.
Ten sa môže nachádzať na vozidle, ktoré prepravuje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanú na individuálnu prepravu alebo s praktickou či úplnou slepotou oboch očí. A, samozrejme, na vozidle, ktorým sa prepravujú osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.
Okrem státia na vyhradených miestach však vodič vozidla s týmto preukazom nemusí po nevyhnutne potrebný čas dodržiavať zákaz státia. Taktiež medzi jeho výhody platí povolenie vjazdu do pešej zóny či do zóny, ktorá povoľuje vstup len obmedzenému typu vozidiel.
Portál poukázal aj na ďalšiu zaujímavosť, a síce osoba so ťažkým zdravotným postihnutím môže získať vodičské oprávnenie už vo veku 17 rokov a pri jazde nepotrebuje dozor zodpovednej osoby.
Ďalšie miesta, kde sa neoplatí stáť
Ako sa uvádza v sadzobníku pokút, medzi miesta, kde ti po zastavení hrozí pokuta, patrí okrem tých vyššie uvedených aj napríklad električkový koľajový pás. V tomto prípade riskuješ pokutu 60 eur.
Ak stojíš na chodníku na mieste, kde to nedovoľuje značka, taktiež môžeš dostať pokutu vo výške 60 eur. To isté platí v prípade státia na cestnej a inej verejne prístupnej zeleni, ostrovčekoch či deliacich pásoch, ak to nie je dovolené dopravnou značkou.
Rovnaká suma hrozí aj za státie na miestach, kde by tým bola ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedzená jazda vozidiel, ako aj na mieste, kde by nezostal medzi vozidlom a najbližšou električkovou koľajnicou voľný jazdný pruh široký najmenej 3,5 metra.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Zákony pre ľudí, Peniaze.sk