Rusko zrejme disponuje novými „superdronmi“ z Iránu. Kyjevu môžu narobiť veľké problémy
- Teherán len pred pár mesiacmi predstavil vylepšené drony Šáhid-238
- Jeho údajné úlomky sa mali objaviť na Ukrajine
- Ide o oveľa rýchlejší dron s prúdovým motorom
- Teherán len pred pár mesiacmi predstavil vylepšené drony Šáhid-238
- Jeho údajné úlomky sa mali objaviť na Ukrajine
- Ide o oveľa rýchlejší dron s prúdovým motorom
Iránske drony Šáhid-136, s ktorými disponuje Rusko už vyše roka, spočiatku predstavovali obrovskú výzvu pre ukrajinskú protivzdušnú obranu. Postupne sa Ukrajinci naučili, ako týmto dronom čeliť. Šáhid-136 je pomerne pomalý a navyše veľmi hlučný dron, ktorý dokázali zlikvidovať aj pomocou ručných strelných zbraní. Obzvlášť schopnými na likvidovanie dronov ukázali nemecké samohybné protilietadlové systémy – Geopardy.
Vlnové útoky Šáhidu-136, ktoré majú zahltiť protivzdušnú obranu stále predstavujú značnú hrozbu, no Ukrajinci teraz môžu čeliť oveľa väčšiemu problému. Tým je nový model samovražedného dronu Šáhid-238, ktorý dokáže lietať oveľa väčšou rýchlosťou na väčšie vzdialenosti. Navyše môže disponovať technológiou, ktorá ho robí ťažšie odhaliteľnou.
Prúdové motory výrazne zrýchlia dron
Podľa príspevkov na sociálnych sieťach sa na Ukrajine našli trosky nového modelu, čo majú dokazovať aj fotografie. Nie je však známe, kedy a kde ukrajinské sily zostrelili dron, pripomína The Warzone magazínu The Drive. Nedá sa ani overiť, či trosky naozaj pochádzajú z nového iránskeho dronu.
Dron pritom Iránci predstavili iba v septembri minulého roku. Teherán sa stavbou dronu mohol inšpirovať americkým dronom RQ-170, ktorý vlastnila Ústredná spravodajská služba (CIA) a Irán ho zajal v roku 2011. Dron je však oveľa menší ako jeho americká inšpirácia.
Aj pohon dronu je zrejme odkopírovaný od motorov TJ100 českej spoločnosti PBS, ktorá pôsobí aj na americkom trhu. Spoločnosť sa preslávila pohonmi legendárnych cvičných lietadiel Aero L-39 Albatros.
Iránci dali tomuto prúdovému motoru meno TEM Tolue-10 a používajú ho tiež v množstve rakiet s plochou dráhou letu.
/1. Wreckage of the Shahed shot down in Ukraine with a jet engine installed. This is the first known case of their use.https://t.co/lY3Js7yPH4 pic.twitter.com/AwlvBrDAmz
— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) January 8, 2024
Prúdový motor však výrazne zrýchli dron. V rozhovore pre ruskú propagandu tvrdil generálmajor Vladimir Popov, že drony s prúdovým motorom sú na ceste. Uviedol, že drony budú schopné dosiahnuť rýchlosť 800 kilometrov za hodinu. Ak by aj Popov preháňal a rýchlosť dronov by bola nižšia, objavuje sa údaj 500 kilometrov za hodinu, stále ide o veľké zrýchlenie. Oproti tomu Šáhid-136 dokázal letieť rýchlosťou 180 kilometrov za hodinu.
Očakáva sa, že dron tiež prekoná oveľa väčšie vzdialenosti ako starší model, ktorý dokázal prekonať 2 000 kilometrov.
Oveľa väčšia rýchlosť by mohla spôsobiť Ukrajine veľké problémy, rýchlejšie lietajúci dron znamená menej času na jeho likvidáciu. Obťažnejšie by ho bolo aj spozorovať, rovnako ako ho sledovať.
Môže mať aj náter protiradiačný náter
Malé drony sa veľmi ťažko pozorujú práve v noci, keď ich Rusko používa najviac.
Hoci úlomky na fotografiách sú biele, dron pri predstavení v Iráne niesol čiernu farbu, ktorá by mohla sťažiť detekciu dronov.
Namieste je aj diskusia, či zo strany Teheránu nejde o náter, ktorý sťaží ich detekciu radarom. Akýkoľvek druh zníženého radarového podpisu by však jednoznačne urobil z dronu väčšiu hrozbu pre protivzdušnú obranu. Zrejme by sa zvýšil aj tlak na sofistikovanejšie systém, pričom už teraz hrozí problém, že Ukrajine dôjdu zásoby munície. Podľa niektorých analytikov bude Kyjev stáť pre ťažkým rozhodnutím, ak čoskoro nedostane ďalšiu vojenskú pomoc od USA. To bude spočívať v tom, ktoré mestá a vojenské ciele bude môcť ochrániť a ktoré už nie.
The jet powered Shahed-136 derivative has been given a name: Shahed-238
Here 3 variants can be seen: 2 with differing EO/IR seekers can be seen & 1 with no optical seeker
The variant seen in the Parchamdar documentary with an EO/IR ball was not seen however https://t.co/tKnIRGPs6B pic.twitter.com/ind4HB5fdE
— Iran Defense|نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران (@IranDefense) November 19, 2023
Protiradiačná schopnosť by Rusom poskytla možnosť útočiť na systémy protivzdušnej obrany, hlavne v noci či za zlého počasia. Na druhej strane však prúdový motor produkuje výraznejší infračervený podpis.
Špekuluje sa, že drony sú dostupné v niekoľkých verziách. Navádzané môžu byť pomocou GPS, ale aj pomocou radarového navádzania. Odhaduje sa, že dron dokáže uniesť bojovú hlavicu s nosnosťou približne 50 kíl.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: The Warzone/The Drive