Kruté mrazy vystrieda „chumelica“: Vieme, kde na Slovensku bude snežiť (PREDPOVEĎ)

  • Dobrou správou je, že by štvrtkové ráno malo byť posledným mrazivým
  • Kruté mrazy však vystrieda sneženie
Na snímke muž kráča počas snehovej nádielky
Ilustračný obrázok TASR/AP, SHMÚ
  • Dobrou správou je, že by štvrtkové ráno malo byť posledným mrazivým
  • Kruté mrazy však vystrieda sneženie

Počas uplynulých dní prúdil na naše územie od severu chladný vzduch, v dôsledku ktorého v mnohých okresoch platili výstrahy pred nízkymi teplotami. Ešte počas štvrtkového rána platila vo viacerých okresoch výstraha, pričom teploty mohli klesnúť aj na -20 stupňov Celzia.

Dobrou správou je, že toto ráno by malo byť posledným mrazivým. Poukazuje na to portál iMeteo s tým, že sa karta čoskoro obráti aj napriek rútiacej sa ďalšej vzduchovej hmote, ktorá bude ešte chladnejšia.

Táto hmota však zároveň bude vlhšia a oblačnosť bude zvýšená. V dôsledku toho si môžeme vydýchnuť, pretože k nám neprinesie teploty, ktoré sme zaznamenávali počas uplynulých nocí. Zavíta k nám však sneženie, ktoré sa nebude týkať celého územia. Pripraviť by sa naň mali obyvatelia severného Slovenska, konkrétne na severe Kysúc, Oravy, Spiša a na severovýchode Slovenska.

V týchto oblastiach by mohlo nasnežiť maximálne 5 centimetrov, z čoho vyplýva, že nepôjde o výrazné zrážky.

Čo sa týka teplôt, podľa SHMÚ by sa dnes mali pohybovať na úrovni -1 až 4 stupne Celzia. Vzhľadom na to, že v niektorých oblastiach bude ešte mrznúť, Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje Slovákov, aby sa poriadne obliekli. Základom výbavy by mala byť, samozrejme, čiapka, rukavice, hrubé ponožky a nepremokavé ponožky.

Telesnú teplotu však podľa odborníkov možno udržať aj vďaka fyzickej aktivite a dostatočnému prísnu jedla. Cvičeniu v mraze by sa však mali vyhnúť osoby, ktoré trpia kardiovaskulárnymi alebo respiračnými ochoreniami. Povinnosťou je aj dostatočný pitný režim, pričom pri fyzickej aktivite by mal človek vypiť minimálne 2 litre tekutín denne. 

V prípade, že teplota klesne pod mínus desať stupňov Celzia, ľudia by mali dbať o svoju pokožku. Dôjsť totiž môže k omrzlinám alebo iným poškodeniam. Riziko podchladenia a vznik omrzlín môžu podporiť aj kofeínové nápoje, no tiež alkohol.

Hrozia aj povodne, no pozor treba dávať aj na horách >>>

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: iMeteo, SHMÚ, HZS, TASR, ÚVZ SR

Najnovšie videá

Trendové videá