Ruský plyn môže pre Slovensko čoskoro skončiť, je ho čoraz menej. Startitup zistil, čím a či budeme môcť kúriť
- Ruský plyn je čoraz vzácnejší
- Zisťovali sme, či budeme mať čím kúriť
- SPP je v odpovediach opatrný
- Ruský plyn je čoraz vzácnejší
- Zisťovali sme, či budeme mať čím kúriť
- SPP je v odpovediach opatrný
Ruský plyn bol v minulom roku na európskom trhu čoraz vzácnejší. Jeho pomer sa znížil z približne 40 na 10 percent. Slovensko však z Ruska koncom roka 2022 stále dovážalo približne 60 percent svojich dodávok plynu. A to aj napriek tomu, že rokovalo o diverzifikácii s Litvou, talianskymi a nemeckými spoločnosťami a podpísalo memorandum o porozumení s Poľskom.
Na konci tohto roka však vyprší tranzitná zmluva medzi ukrajinským Naftogazom a ruským Gazpromom. To znamená, že plyn z Ruska sa do Európskej únie už cez Ukrajinu nedostane. Startitup teda zisťoval, do akej miery je Slovensko pripravené na túto zmenu a koľko ruského plynu sme minulý rok doviezli.
„Počas môjho pôsobenia ministra hospodárstva sme si spolu s vedením SPP (Slovenského plynárenského priemyslu) stanovili za prioritnú úlohu systematicky zabezpečiť portfóliom kontraktov s renomovanými dodávateľmi plynu dostatočný objem dodávok tak, aby sa plne nahradil prípadný výpadok dodávok plynu z Ruska,“ hovorí pre Startitup bývalý minister hospodárstva Karel Hirman.
V súčasnosti SPP tvrdí, že má vďaka týmto zmluvám rôznorodé zdroje a zvýšenú bezpečnosť dodávok plynu do našej krajiny. Pre našu redakciu spoločnosť podotkla, že má predĺženú spoluprácu so spoločnosťou BP a so spoločnosťou ExxonMobi. Okrem toho sa však podarilo uzatvoriť aj kontrakty na nákup zemného plynu so spoločnosťami Shell, ENI a RWE.
Výkyvy v ruských dodávkach
Hirman hovorí, že po začiatku vojny na Ukrajine sa síce výkyvy v ruských dodávkach prehĺbili, no evidovali ich už aj predtým. To spôsobovalo výrazné riziko a štát viedlo k hľadaniu nových riešení.
Po útoku na Ukrajinu z roku 2022 došlo k prerušeniu tranzitu cez jeden z dvoch cezhraničných bodov na rusko-ukrajinskej hranici. Konkrétne sa tak stalo v Sochranovke, ktorú Rusi okupovali, a v prevádzke preto ostala len Sudža. Tadiaľ plyn prúdi aj naďalej z ruskej Sibíri cez Ukrajinu a Slovensko do Európy.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Je Slovensko pripravené na koniec ruského plynu?
- Zmenia sa ceny kúrenia?
- Odkiaľ bude Slovensko dovážať plyn?
- Čo to znamená pre Rusko a jeho ekonomiku?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity