Smrtiace jazero pripraví o život tisíce ľudí ročne. Môže za to nechutný parazit

  • Viktóriino jazero niektorí považujú za modrý drahokam Afriky
  • Iní ho označujú za doslova smrtiace jazero
  • Dôvodov je hneď niekoľko
jazero, Afrika
pexels/Sebastian Voortman, pixabay
  • Viktóriino jazero niektorí považujú za modrý drahokam Afriky
  • Iní ho označujú za doslova smrtiace jazero
  • Dôvodov je hneď niekoľko

Viktóriino jazero je najväčšie jazero Afriky a druhé najväčšie jazero na svete z hľadiska rozlohy. Nachádza sa v strednej Afrike a rozprestiera sa na území troch krajín: Kene, Ugandy a Tanzánie. Jazero má rozlohu 68 800 km2 a dosahuje hĺbku až 84 metrov.

Okrem svojej životodarnej úlohy má aj temnejšiu stránku, pretože je spojené s tragédiami – každý rok si vyžiada približne 5 000 ľudských životov.

Tieto úmrtia sú často spôsobené nepredvídateľnými poveternostnými podmienkami a nedostatočnou navigáciou lodí. Avšak skryté nebezpečenstvo predstavuje aj konkrétny druh ulitníka, nositeľa parazitnej choroby známej ako schistosomóza, pôvodne označovanej ako bilharzióza.

Schistosoma je parazit, ktorý žije a množí sa vo vnútorných orgánoch hostiteľa.

Prvýkrát bol identifikovaný Theodorom Bilharzom v 50. rokoch 19. storočia, ale jeho prítomnosť sa datuje do staroveku, ako ukazujú rôzne nálezy z egyptských múmií.

https://twitter.com/tricho_tom/status/1452881689227763713

Primárnym hostiteľom tohto parazita sú rôzne druhy sladkovodných slimákov, kde sa parazity rozmnožujú a vyvíjajú. Po dosiahnutí určitého štádia vývoja, larvy známe ako cerkárie opúšťajú slimáka a voľne plávajú vo vode. V tejto fáze sú schopné preniknúť pod ľudskú kožu, napríklad keď sa človek kúpe alebo pracuje v znečistenej vode.

Po vniknutí do ľudského tela parazity migrujú do cievneho systému. Dospelé samičky kladú tisíce vajíčok, ktoré môžu spôsobiť závažné poškodenie vnútorných orgánov, najmä pečene, čriev a močového mechúra. Tieto vajíčka sú buď vylúčené z tela s výkalmi, alebo močom, alebo sa zaseknú v tkanivách, čo spôsobuje zápal a postupné poškodenie orgánov.

Príznaky schistosomózy

Príznaky schistosomózy sa môžu líšiť v závislosti od štádia ochorenia a od toho, kde v tele sa parazity usadzujú. Počiatočný kontakt s larvami môže spôsobiť svrbenie a vyrážky na koži, a to v mieste ich vniknutia. Tento jav je známy ako cerkariálna dermatitída.

Neskôr, po vstupe parazitov do vnútorných orgánov, môže pacient začať pociťovať horúčku, bude mať kašeľ a bolesti svalov. Tieto symptómy sú často spojené s počiatočnou reakciou imunitného systému na infekciu.

jazero, Afrika
zdroj: Uganda Budget Safari

V pokročilejších štádiách ochorenia, keď sa parazity usadia v orgánoch, ako sú pečeň, črevá, pľúca alebo močový mechúr, sa môžu objaviť aj vážnejšie problémy. V prípade postihnutia pečene a čriev môže dôjsť k bolesti brucha, hnačke a krvácaniu. 

Nemenej dôležité je spomenúť, že príznaky schistosomózy sa nemusia vždy ihneď prejaviť. Môže uplynúť niekoľko týždňov až mesiacov od infekcie, kým sa objavia prvé symptómy. Kvôli tejto oneskorenej reakcii a niekedy aj nenápadným príznakom môže byť diagnóza ochorenia komplikovaná.

Neexistujú stopercentne účinný liek proti tejto chorobe, jediné dostupné antiparazitikum P*aziquantel účinkuje len na dospelé červy. V súčasnosti je približne 200 miliónov ľudí nakazených a ďalších 800 miliónov ohrozených touto chorobou.

Liečba

Liečba schistosomózy závisí od niekoľkých faktorov, ako sú druh infikujúceho parazita, štádium ochorenia a celkový zdravotný stav pacienta. Najčastejšie používaným liekom na liečbu schistosomózy je spomenutý P*aziquantel. Tento liek je účinný proti všetkým hlavným druhom schistosóm, ktoré infikujú ľudí.

Pôsobí tak, že paralyzuje dospelé parazity, čím zabráni ich ďalšiemu rozmnožovaniu a usadzovaniu v orgánoch. Po paralyzácii parazity postupne odumierajú a sú prirodzene eliminované z tela.

 

Okrem farmakologickej liečby je dôležitá aj podporná starostlivosť, najmä ak došlo k poškodeniu orgánov. V pokročilých prípadoch ochorenia, ktoré spôsobuje vážne poškodenie orgánov, môže byť potrebný špeciálnejší zásah, vrátane chirurgického zákroku.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: IFL Science, The Worms Guy, Britannica

Najnovšie videá

Trendové videá