El Niño sa rozlúči „klimatickou bombou.“ Meteorológovia varujú, že ešte v roku 2024 príde jeho protipól
- Pravdepodobnosť, že sa v roku 2024 vráti jav La Niña, sa neustále zvyšuje
- Tento jav je protipólom El Niña
- Pravdepodobnosť, že sa v roku 2024 vráti jav La Niña, sa neustále zvyšuje
- Tento jav je protipólom El Niña
Meteorologický jav El Niño je aktuálne zrejme vo svojej vrcholovej fáze. Odborníci sa však domnievajú, že dni tohto úkazu sú spočítané. Ako bude El Niño odznievať, zatiaľ jasné nie je. Portál tn.cz však poukazuje na to, že by k tomu malo dôjsť v apríli, pričom podľa niektorých odborníkov sa tak stane už v marci.
Nech sa tak stane kedykoľvek, faktom ostáva, že tichomorská oblasť sa začne otepľovať a El Niño tak počas jari prejde do neutrálnej fázy. Podľa aktuálnych informácií sa niektoré časti Tichého oceánu začali ochladzovať a modely naznačujú, že jav teda nemusí ostať iba v neutrálnej fáze. Predpovede totiž poukazujú na to, že pravdepodobnosť, že sa v roku 2024 vráti jav La Niña, sa neustále zvyšuje. Tento jav je protipólom El Niña.
Neutrálna fáza bude podľa amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru na 73 percent panovať od apríla do júna. Koncom leta by na scénu mohla vtrhnúť La Niña, ktorá na juhu Spojených štátov spôsobí sucho a na severozápade chladnejšie a vlhšie prostredie.
Meteorologický jav El Niño sa spája s pásmom teplej oceánskej vody, ktoré vzniká v strednom a východnom rovníkovom Tichomorí. La Niña je opakom, pričom ju charakterizujú podpriemerné teploty povrchovej morskej vody, ktoré dopĺňa vysoký tlak vzduchu. Tento jav dokáže značne ovplyvniť hurikánovú sezónu v Atlantickom oceáne.
Ak dôjde k zníženiu teploty čo i len o pol stupňa, počas sezóny sa objavuje viac hurikánov.
Klimatická bomba v roku 2024
Možno v najbližších mesiacoch zažijeme intenzívnejšiu podobu klimatického javu El Niño, ktorá by mohla priniesť výrazne vyššie teploty a zároveň silnejšie búrky.
Podľa správy portálu tn.cz by tento zosilnený jav mohol spôsobiť extrémne povodne, výrazné sucho a lesné požiare, čo vyvoláva obavy odborníkov.
El Niño sa formuje v tropickom Pacifiku už niekoľko mesiacov a jeho vplyvy sa už začínajú prejavovať v Spojených štátoch amerických. Podľa správy portálu The News Tribune je tento rok zima výrazne suchšia a teplejšia než obvykle.
Odborníci z Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) vyjadrujú obavy z príchodu extrémnejšej verzie tohto javu, známej ako super El Niño. Podľa najnovších predpovedí existuje 54 % šanca, že sa tento historicky silný El Niño rozvinie do konca januára, s odhadovaným trvaním až do polovice roka.
Zatiaľ čo tradičný jav El Niño sa vyznačuje zvýšením povrchových teplôt mora o minimálne 0,8 °C nad dlhodobý priemer v centrálnom rovníkovom Pacifiku, v jeho extrémnej variante teploty v tejto oblasti dosahujú až 2 °C nad priemer.
Uplynulý rok bol najteplejším v histórii
V roku 2023 sme zaznamenali najteplejší rok v histórii, pričom nárast teploty zemského povrchu takmer prekročil kritickú hranicu 1,5 stupňa Celzia, oznámila v utorok Služba monitorovania zmeny klímy programu Copernicus (C3S) Európskej únie. Klimatické zmeny zvýšili výskyt vĺn horúčav, sucha a požiarov na celom svete a posunuli „globálny teplomer“ o 1,48 stupňa Celzia nad predindustriálnu referenčnú hodnotu, uviedla C3S.
„Tento rok je zároveň prvým rokom, v ktorom boli všetky dni o viac ako jeden stupeň teplejšie ako v predindustriálnom období,“ zdôraznila zástupkyňa vedúceho C3S Samantha Burgessová. Hoci spoľahlivé záznamy o počasí siahajú do roku 1850, staršie údaje z letokruhov stromov, ľadových jadier a sedimentov naznačujú, že teploty v roku 2023 „prevýšili teploty v akejkoľvek ére za uplynulých 100 000 rokov“.
Takmer polovica roka prekročila hranicu 1,5 stupňa Celzia, pri ktorej sa podľa vedcov pravdepodobnejšie posilnia klimatické vplyvy a stanú sa katastrofickými. Aj keby priemerná teplota zemského povrchu v roku 2024 presiahla 1,5 stupňa Celzia, ako niektorí experti predpovedajú, neznamená to, že svet nesplnil ciele parížskej klimatickej dohody o obmedzení globálneho otepľovania pod túto hranicu.
Zdroje: tn.cz, TASR, tn.cz