Populárny zelený nápoj obsahuje „molekuly prežitia“ a je najzdravší na svete

  • Tradičný japonský nápoj sa považuje za jeden z najzdravších na svete
  • Nie je to však kvôli antioxidantom, ale takzvaným „molekulám prežitia"
Žena pijúca čaj
Pexels/Anna Pou
  • Tradičný japonský nápoj sa považuje za jeden z najzdravších na svete
  • Nie je to však kvôli antioxidantom, ale takzvaným „molekulám prežitia"

Jedným z najlepších spôsobov, ako zlepšiť kvalitu života a spomaliť proces starnutia, je venovať pozornosť tomu, čo pijeme a jeme. Profesor genetiky a expert na dlhovekosť David Sinclair, ktorý sa stal známym vďaka tomu, že dokázal zvrátiť proces starnutia u myší a obnoviť niektoré znaky mladosti, sa podelil o svoj obľúbený doplnok na dosiahnutie dlhovekosti, a tým je tradičný japonský nápoj matcha.

Matcha je ceremoniálny japonský zelený čaj, ktorý sa vyrába z rastliny Camellia sinensis alebo, inak povedané, Čajovníka čínskeho. Podľa Live Japan ho do krajiny vychádzajúceho slnka priniesol Myoan Eisai, mních zo sekty nazývanej Tendai, ktorý sa v roku 1187 vybral do Číny. Prvá forma práškového čaju bola vytvorená počas čínskej dynastie Song.

Eisai napísal knihu nielen o tom, ako správne pripraviť matchu, ale aj o jej rozličných zdravotných výhodách a pozitívnych účinkoch na ľudské telo.

V 15. storočí sa potom pitie matcha stalo súčasťou zenového budhizmu, a tým sa zrodila tradícia čajového obradu, ktorá sa rozšírila medzi japonských šľachticov a samurajov. Dnes si nápoj vychutnávajú ľudia po celom svete a benefitujú z jeho jedinečných účinkov, ktorým sa žiadny iný čaj nevyrovná.

Molekuly prežitia

Matcha sa vyznačuje unikátnym chemickým zložením a výnimočnou chuťou, vďaka čomu sa považuje za najkvalitnejší čajový nápoj vôbec. Jej prospešné účinky na zdravie sú výsledkom vysokého obsahu antioxidantov a protizápalových látok.

Štúdia potvrdila, že matcha obsahuje bohaté množstvo fenolových zlúčenín známych aj ako katechíny. Tieto zlúčeniny prispievajú k ochrane tela pred voľnými radikálmi, chránia obličky a srdce pred poškodením, zlepšujú pamäť, znižujú zápal a zabíjajú rakovinové bunky.

Zelený čaj obvykle obsahuje 4 hlavné typy katechínov: (-)-epikatechín (EC), (-)-epikatechín-3-galát (EKG), (-)-epigalokatechín (EGC) a (-)-epigalokatechín-3-galát (EGCG). Práve posledný spomínaný, ktorý sa považuje za najprospešnejší, sa v matcha nápoji nachádza v oveľa vyššej koncentrácii ako v iných druhoch zeleného čaju.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa David Sinclair (@davidsinclairphd)

Podľa Sinclaira je jeho koncentrácia v matcha čaji dokonca 137-krát vyššia než v zelenom čaji China Green Tips a zhruba trojnásobne vyššia v porovnaní s najvyššou hodnotou zaznamenanou pre iné zelené čaje. Avšak matcha nie je považovaná za najzdravší nápoj iba kvôli obsahu antioxidantov.

Unikátnosť nápoja spočíva v špeciálnych rastlinných molekulách známych aj ako „xenohormetíny“. Tieto látky majú mimoriadnu schopnosť podporovať hormézu, čo je biologický proces, pri ktorom nízke dávky stresu indukujú prospešné adaptačné reakcie v organizme.

Keďže sa Camellia sinensis pestuje v náročných podmienkach, ktoré rastlinu stresujú, po vypití matcha čaju sa xenohormetíny dostanú do nášho tela, kde aktivujú obranné mechanizmy spojené s prežitím. Tie sú obzvlášť účinné proti rôznym chorobám a starnutiu. Ide napr. o enzým s názvom SIRT1, ktorý chráni bunky v podmienkach oxidačného stresu.

Príprava čaju matcha

Na prípravu lahodnej šálky tohto čaju budeš potrebovať matcha misku (chawan), bambusovú metličku (chasen) a bambusovú naberačku (chashaku). Existujú dva základné spôsoby prípravy: usucha (riedky čaj) a koicha (hustý čaj), pričom rozdiel spočíva v množstve použitého prášku a vody.

Na začiatok si predhrej misku. Naplň ju asi do jednej tretiny horúcou vodou a namoč do nej hroty bambusovej metličky. Potom vodu vylej a misku dôkladne osuš utierkou. Na prípravu usucha budeš potrebovať 70 ml vody, pre koicha ti postačí 40 ml.

Následne pridaj matcha prášok pomocou bambusovej naberačky. Na usucha postačia zhruba 2 naberačky, na koicha asi 4 naberačky. Ak predtým preoseješ prášok cez sitko, ľahšie sa rozpustí vo vode. Pri pridávaní vody dbaj na to, aby nebola vriaca. Ideálna teplota by mala byť medzi 70 °C a 80 °C.

Na šľahanie čaju použi bambusovú metličku. Pri usucha šľahaj rýchlymi pohybmi do tvaru „m“ alebo „w“, až kým sa nespení s drobnými bublinkami na povrchu. Pri koicha by mali byť pohyby pomalšie, a to zhora dole alebo zľava doprava. Počas šľahania pomaly pridaj asi 40 ml horúcej vody. Na rozdiel od iných čajov sa pri oboch spôsoboch prípravy jemné častice nerozpúšťajú v horúcej vode. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: David Sinclair, Live Japan, National Library of Medicine

Najnovšie videá

Trendové videá