Priprav sa na vesmírne divadlo. Štvrtinový Mesiac sa za sprievodu Oriónu stretne s Jupiterom
- Stretnutie Mesiaca s Jupiterom uvidíme už vo štvrtok
- Na oblohe dominuje súhvezdie Orión
- Stretnutie Mesiaca s Jupiterom uvidíme už vo štvrtok
- Na oblohe dominuje súhvezdie Orión
Počas najbližších dní tohto týždňa sa môžeme stať svedkami krásneho vesmírneho divadla. Počas štvrtkovej noci 18. januára sa totiž na oblohe stretne štvrtinový Mesiac s Jupiterom.
Ako píše magazín Forbes, budúci týždeň sa mesiac priblíži k splnu, čo znamená, že aj tento týždeň už zažívame pomerne jasnú oblohu. Poľahky sa hľadá najmä súhvezdie Orión, no to nie je všetko. V noci zo stredy na štvrtok totiž naša jediná prirodzená družica, Mesiac, dosiahne svoju fázu známu ako „prvá štvrť“.
Vtedy sa nám pri pohľade zo Zeme zdá, že je napoly osvetlený slnkom a nemá žiadnu trvalú temnú stránku.
Štvrtková noc prinesie stret Mesiaca s Jupiterom. Po zotmení uvidíš jasný dorastajúci mesiac a blízko neho najväčšiu planétu našej sústavy Jupiter. Nachádzať by sa mala menej ako tri stupne pod našou družicou. Jupiter z nášho pohľadu v súčasnosti na 99 percent osvetľuje Slnko. To znamená, že na dobré pozorovanie tohto stretu postačí aj bežný ďalekohľad.
Astronomy Picture For Today, July 10th, From NASA
Moon Meets Jupiter pic.twitter.com/PFxlFWa1bt
— ned the toothpick (@nedthetoothpik) July 10, 2016
Podľa Forbes môžeme následne v sobotu očakávať, že rastúci Mesiac sa posunie do blízkosti plejád známych pod názvom Sedem sestier. Ide o otvorenú hviezdokopu v súhvezdí Býk.
Celý týždeň bude svietiť Orión
Magazín podotýka, že počas celého týždňa bude na našej oblohe pekne osvietené súhvezdie Orión. Ako píše The Guardian, to v zime na severnej pologuli spravidla dominuje. Ide o jedno z pôvodných 48 súhvezdí definovaných astronómom Ptolemaiom z druhého storočia.
V súčasnosti patrí medzi 88 uznaných súhvezdí Medzinárodnou astronomickou úniou. Pomenovali ho po veľkom lovcovi z gréckej mytológie. Z bájí vyplýva, že ho po smrti medzi hviezdy umiestnila bohyňa lovu Artemis. Orión umrel po bodnutí škorpiónom.
Ďalšie verzie príbehu však hovoria aj o tom, že Artemis Orióna sama zabila – buď omylom, alebo v rámci ochrany jedného zo svojich spoločníkov.
one of the most well-known nebulas is the orion nebula, located in the orion constellation. it is a stellar nursery where new stars are actively forming pic.twitter.com/LRn0VR0ARr
— joseph anya (@josephanyaa) January 10, 2024
Zapíš si do diára. V tomto dátume nás čaká najväčší meteorový roj v roku. Aké bude počasie počas najbližších nocí? >>>
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.