Umelú inteligenciu môže mať aj matrac či zrkadlo. 6 netradičných využití AI, ktoré sú realitou
- Na tohtoročnom veľtrhu CES 2024 dominovala umelá inteligencia
- Prinášame ti niektoré z najnovších inovácií poháňaných AI
- Na tohtoročnom veľtrhu CES 2024 dominovala umelá inteligencia
- Prinášame ti niektoré z najnovších inovácií poháňaných AI
Tohtoročný veľtrh spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas predstavil inovatívne produkty od popredných svetových spoločností, ktoré sa snažia čoraz viac integrovať umelú inteligenciu do našich každodenných životov.
Mnohé z týchto produktov boli navrhnuté tak, aby poskytovali užívateľom maximálny komfort aj efektivitu, a dokázali sa prispôsobiť našim individuálnym potrebám. Budúcnosť je už dnes a toto sú niektoré z technológií, ktoré posúvajú hranice možného.
Inteligentný matrac a vankúš
Čínska spoločnosť DeRucci predstavila novinky v podobe inteligentného matraca a vankúša proti chrápaniu. Matrac je vybavený 23 senzormi, ktoré monitorujú drobné zmeny v teplote tela, polohe spánku či srdcovom tepe. Dômyselná vrstva vzduchových vakov reaguje na zmeny polohy a vďaka AI sa môže dokonale prispôsobiť tvaru tela.
Inteligentný vankúš monitoruje jemné pohyby, ktoré môžu indikovať chrápanie spiaceho človeka. V prípade, že zaznamená chrápanie, aktívne zasahuje úpravou výšky a zmenou polohy hlavy. Podľa interných klinických štúdií spoločnosti DeRucci má vankúš potenciál znížiť chrápanie až o 89 %.
Zrkadlo monitorujúce zdravie
Ako uvádza CNET, Anura Magic Mirror od digitálnej zdravotníckej spoločnosti Nuralogix je prvým zrkadlom svojho druhu, ktoré dokáže analyzovať prietok krvi v tvári, čím umožňuje monitorovať vitálne funkcie, ako napríklad krvný tlak a hodnotiť riziko vzniku srdcových ochorení.
Zrkadlo je tiež schopné odhadnúť vek osoby na základe vzhľadu pokožky a posúdiť úroveň stresu. Predpokladá sa, že okrem bežných domácností by mohlo byť dostupné aj na verejných miestach, ako sú telocvične alebo kliniky zamerané na sledovanie zdravia, kde by používanie takéhoto zrkadla mohlo byť prínosné.
Prekladač detského plaču
Nová spoločnosť Cappella prináša inovatívnu aplikáciu pre smartfóny, ktorá má schopnosť „prekladať“ plač bábätka. Aplikácia Cappella, založená na umelej inteligencii a strojovom učení, dokáže interpretovať potreby dieťaťa a povedať nám, či je napr. hladné, unavené alebo potrebuje vymeniť plienku.
Spoločnosť tvrdí, že presnosť ich technológie dosahuje približne 95 %, čo je o 65 % viac v porovnaní s tým, keď potreby svojich detí odhadujú rodičia. Okrem toho Cappella neustále pracuje na rozšírení svojich funkcií, napríklad na analýze teploty, teda či je plač dieťaťa spôsobený prílišným teplom alebo chladom.
Priehľadný televízor
Bezdrôtový a priehľadný OLED televízor od LG predstavuje revolúciu v oblasti domácej zábavy, prinášajúc zážitky, ktoré nikdy predtým neboli možné. Tento televízor ponúka dva režimy – priehľadný a nepriehľadný. Keď je vypnutý, stáva sa prakticky neviditeľným, čo mu umožňuje dokonale zapadnúť do akéhokoľvek interiéru.
Vzhľadom na jeho predpokladanú cenu, ktorá sa môže vyšplhať až na desiatky tisíc dolárov, bude dostupný skôr pre nadšencov technológií s hlbšou peňaženkou než pre bežného spotrebiteľa. Očakáva sa, že ho uvidíme najmä v obchodných centrách a hotelových lobby.
Najrýchlejší gril na svete
Perfecta je prvý gril na svete poháňaný umelou inteligenciou, ktorý využíva revolučnú patentovanú technológiu NeuralFire. Táto technológia umožňuje rýchle, automatické a dokonalé varenie jedla stlačením jediného tlačidla, a to v čase kratšom než 3 minúty.
Gril disponuje piatimi režimami varenia. Umelá inteligencia využíva preferencie užívateľa a údaje získané zo senzorov, ktoré merajú rôzne parametre potravín, na dynamické riadenie inovatívneho systému horákov. Gril pečie súčasne z oboch strán a okrajov, pričom profil varenia prispôsobuje aktuálnym potrebám, aby bol výsledok čo možno najlepší.
Robotický asistent
Ballie od spoločnosti Samsung je prvý pohyblivý robotický projektor na svete a multimodálne interaktívne inteligentné zariadenie v jednom. Tento robot sa môže pohybovať autonómne a monitorovať okolie s cieľom zabezpečiť, aby žiadne inteligentné spotrebiče nezostali zapnuté. Zároveň plní funkciu strážcu a posiela upozornenia majiteľom, keď sú preč z domu.
Vďaka pokročilej vstavanej technológii automaticky deteguje vhodné povrchy pre projekciu a premieta obrazy, videá alebo aplikácie, ktoré reagujú na dotykové ovládanie. Môžeš si napr. priblížiť projekciu obrazu, pozastaviť video alebo stlačiť ovládacie tlačidlá inteligentných zariadení, a to všetko prostredníctvom dotyku na projekciu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: CNET, CES