Poslanecké rokovanie o Trestnom zákone: Vystúpila Čaputová a prihlásilo sa vyše 60 poslancov
- Vo štvrtok poslanci pokračovali v rokovaní o návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona
- Startitup situáciu sledoval naživo
- Vo štvrtok poslanci pokračovali v rokovaní o návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona
- Startitup situáciu sledoval naživo
Poslanci pokračujú na 6. schôdzi Národnej rady v rokovaní o návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona. Prihlásených je ešte pár poslancov písomne, po nich sa budú môcť hlásiť aj ústne.
Vo štvrtok napoludnie by mala v pléne NR SR vystúpiť aj prezidentka Zuzana Čaputová. Požiadala o to v súvislosti s novelou Trestného zákona. Proces prijímania legislatívy považuje hlava štátu za veľmi nevhodný. Výhrady má aj voči jednotlivým ustanoveniam novely, informuje TASR.
Startitup situáciu sledoval priamo v parlamente.
„Táto krajina chce, aby Slovensko bolo rajom pre kriminálnikov,“ vyhlásil v rozprave poslanec Peter Pollák ml. (SLOVENSKO).
Diskusia
Do diskusie o návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona sa prihlásilo vo štvrtok ešte 62 poslancov ústne, píše TASR.
Ústne prihlásení rečníci majú podľa rokovacieho poriadku čas na vystúpenie najviac desať minút. Poslanci môžu reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty. Hocikedy môžu požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NR SR.
Doteraz v diskusii vystúpili desiatky poslancov z radov opozície. Kritizovali spôsob prijímania novely a odmietli argumenty vlády na rokovanie o novele v zrýchlenom režime. Okrem toho namietala opozícia aj obsah novelizácie, najmä zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a zmeny trestných sadzieb pri majetkovej trestnej činnosti.
[siu-clanok-embed id=“857640″
Z radov koalície vystúpil minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD). Trvá na dôvodnosti skráteného legislatívneho konania. Znižovanie trestných sadzieb má podľa neho posilniť možnosti ukladania alternatívnych trestov. Rovnako odmietol tvrdenia, že po novelizácii nebude za korupčné a majetkové trestné činy hroziť páchateľom trest odňatia slobody. Táto možnosť sudcom podľa neho ostane.
Kritika zo strany prezidentky
Ako sme ťa informovali v tomto článku, o 12.00 v parlamente zaznela štátna hymna Slovenskej republiky, v sále sa nachádza aj premiér Robert Fico (Smer-SD). Po odznení hymny sa začal výstup prezidentky Čaputovej. Poslanci za SNS vopred avizovali, že sa na jej vystúpení nezúčastnia.
„Je bezprecedentné, aby sa takéto závažné zmeny v oblasti trestného práva, diali bez riadneho legislatívneho procesu. Rozprava v parlamente ho, samozrejme, nenahrádza, to by sme ho potom vôbec nemuseli mať v právnom poriadku,“ vyhlásila Čaputová na margo zmien v trestnom procese.
Úprimnejšie zdôvodnenie vidí vo výroku premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o tom, že ide o mocenské rozhodnutie. Odmietla aj argumenty o potrebe zosúladiť výšky trestov s okolitými krajinami Európskej únie. Poukázala pritom na výhrady európskych orgánov a na ohrozenie čerpania eurofondov, píše TASR.
Novela Trestného zákona môže byť v kolízii s Ústavou SR, prináša hrozbu zásahov do práv poškodených na spravodlivý proces. Celú kritiku od prezidentky Zuzany Čaputovej nájdeš na tomto odkaze.
Zdroj: TASR